Jump to content

mategawron

Members
 • Content Count

  51
 • Joined

 • Last visited

Profile Information

 • Location
  Świdnica

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć @Don't hate Odzywanie się sprężyny to kwestia stroju werbla. Jeśli tomy nastrojone są podobnie jak werbel albo w wybranych dźwiękach z nim rezonujących to podczas grania na tych tomach będzie odzywała się sprężyna. Popracuj troszkę nad zmianą stroju to problem zostanie jeśli nie w pełni wyeliminowany to na pewno zminimalizowany. Pozdrawiam Mateusz Gawron https://www.youtube.com/c/MateuszGawronOfficial
 2. mategawron

  Pytanie o technikę?

  Hej @drumm3r To o co pytasz to technika grania palcami, czyli po prostu finger technique. W poniższym wideo masz więcej informacji na ten temat (jeszcze trochę tekstu będzie pod miniaturką): Oczywiście - możesz poszukać innych wideo, które pokazują jak ćwiczyć tę technikę - można ćwiczyć np. każdy palec z osobna. Poszukaj sam - warto. Ta technika zwiększa szybkość gry i redukuje zmęczenie. Tutaj masz z kolei perkusistę, który potrafi grać baaaardzo szybko przez długi czas - spójrz sam: Wśród jego filmów znajdziesz wytłumaczenie stosowanej przez niego techniki. Gdybym grał super szybkie rzeczy to na poważnie zainteresowałbym się opanowaniem jej. Jeśli nie potrzebujesz tak ekstremalnych prędkości to skupiłbym się na Twoim miejscu na nauki techniki gry palcami. A tak po prawdzie to żeby szybko grać włącza się do swojej gry różne partie mięśni - grasz i z rąk, i z nadgarstków, i z palców - tym sposobem zyskujesz i szybkość, i moc. :) Pozdrawiam Mateusz https://www.youtube.com/c/MateuszGawronOfficial
 3. mategawron

  Pytanie:"Jak sie to nazywa"

  Cześć @apool11 Ja sam na takie coś mówię "chopsy" (wpisz w YouTube frazę drum chops/gospel chops) i znajdziesz coś podobnego. Tak jak piszesz - niewykluczone, że jest jakaś dedykowana nazwa dla tej zagrywki. :) Spotkałem się także z określeniem tego typu przejścia mianem ziemniaków (że niby brzmi jak zrzucane z przyczepy ziemniaki). :)) Jeśli chciałbyś nauczyć się chopsów w typowo rockowo - metalowej odmianie - zapraszam do zapoznania się z tą lekcją:
 4. mategawron

  Podwójna stopa

  Cześć @1234567 Niestety, zestawy elektroniczne są z dołączoną najczęściej stopą pojedynczą. Sporo czasu myszkowałem za zestawami dla moich uczniów i jeszcze nie natknąłem się na fabrycznie dołączoną podwójną. :/ A szkoda. Pozdrawiam Mateusz https://www.youtube.com/c/MateuszGawronOfficial
 5. mategawron

  Umowa wypożyczenia perkusji

  Cześć wszystkim i każdemu z osobna :) Ostatnio zostałem poproszony o pożyczenie perkusji w celu nagrywek w studiu. Zgodziłem się, niemniej pomyślałem, że na wszelki wypadek chciałbym mieć zabezpieczenie w formie umowy na piśmie - wiecie jak jest. Czy ktoś wypożyczał kiedyś swoje bębny i mógłby podzielić się wzorem tego rodzaju pisma? Z góry dzięki za pomoc. :) Pozdrawiam Mateusz Gawron
 6. @Seth Tak, na pewno szybciej, niż przed ich zastosowaniem. Wszystkie porady stosowałem u siebie i poprawiała mi się szybkość/możliwość utrzymania tempa/komfort gry. Wiesz, zmiana głupich butów i nagle inaczej Ci się gra. :)
 7. Cześć kolegom (i koleżankom) Dzielę się z Wami kilkoma przemyśleniami dotyczącymi gry na podwójnej stopie, które zebrały się przez kilkanaście lat ćwiczeń na niej. :) Jeśli ktoś z Was ma jeszcze jakieś sposoby na przyspieszenie gry na stopach - proszę, niech się również podzieli w komentarzach. W ten sposób tworzymy coraz lepszą i sprawniej grającą społeczność perkusistów. :)
 8. mategawron

  Technika grania na blachach

  Cześć @stickcontrol Co do pękających blach to w poniższym odcinku vloga masz trochę informacji odnośnie zadbania o talerze. Jeśli chodzi o tureckie blachy to ich jakość jest całkiem dobra, jednak i im zdarzają się pęknięcia, szczególnie po jakimś czasie, np. na toczeniach (galaty są toczone naprzemiennie z surową, nietoczoną warstwą, także naprężenia nie są równomierne - miałem Istanbula Mehmeta Sultan crasha 16" i po ok. 2 latach zaczął pękać na toczeniu). Jednak to pękanie nie musi zachodzić, a na pewno nie spodziewałbym się pęknięć na ride'zie, czy hi-hat'cie. Na Twoim miejscu poważnie rozważyłbym ich zakup, o ile już tego nie zrobiłeś i o ile spodobało Ci się brzmienie Galat. :)
 9. mategawron

  Vlog perkusyjny z poradami dla naszej społeczności

  Cześć @thear Dzięki za dobre słowa. :) Może w przyszłości uda mi się dodać jeszcze samą perkusję, choć w tej serii założyłem, że będę mówił bardziej o teorii - raz, że trochę jej czasem brakuje, choćby na YouTube, a dwa, że nie muszę troszczyć się o omikrofonowywanie zestawu, miks, itp. Możliwe, że pojawią się także filmy z przykładami w oparciu o nagrania perkusji, ale jeszcze ich nie stworzyłem także jest to temat otwarty. Dzięki raz jeszcze, a jeśli brakowało Ci samej perkusji to zapraszam do moich nagrań: :) Pozdrawiam!
 10. Dzisiaj chciałem się z Wami podzielić prog rockowym "Pocałunkiem Breżniewa". W tym utworze wyzwaniem dla mnie było stworzenie takiej perkusji, która rezonowałaby z klimatem i ozdabiała tekst, a zarazem była elementem, na którym słuchacz także skupia uwagę. Niestety, tego samego dnia nagrywałem kilka innych utworów, także koniec końców w mojej ulubionej, jazzującej części "Pocałunku..." padła bateria. Później dogranie identycznej perkusji było raczej nie do zrobienia, bo pozwoliłem sobie na improwizację. Tak, czy inaczej - miłego oglądania! :)
 11. Kolejne nagranie bębnów, tym razem z "terenu". Użyłem kilku zabiegów, które całkiem nieźle rozwijają dynamikę Drifting Away. Mam nadzieję, że się Wam spodoba i rytm, i piękne okoliczności w jakim przyszło je kręcić. :)
 12. Cześć Dzisiaj przedstawiam Wam mój drugi projekt - Magic Square. :) Na ułożenie linii perkusji nie miałem zbyt dużo czasu, ale te kilka dni pozwoliły na zbudowanie naprawdę dynamicznej perkusji. Bardzo zależało mi właśnie na dynamice, stąd można usłyszeć pauzy, przechodzenie z trójek na czwórki, czy dodawanie elementów. Ciekawym zabiegiem jest współpraca podczas zwrotki z jedną gitarą poprzez nabijanie jej rytmu stopą, a z drugą - poprzez akcentowanie jej na talerzu ride. W sumie to nie było to takie łatwe, szczególnie na początku. Wyzwaniem była też część reagge z racji, że rzadko gram tego typu rytmy, ale jestem zadowolony z efektu końcowego. :)
 13. mategawron

  Dobra, ciężka i wytrzymała china

  Cześć Nie wiem, czy miałeś kiedyś do czynienia z Sabianem B8 China 18". Dźwięk ma specyficzny, ale to kwestia gustu. Link poniżej. Tylko to nie jest aż tak bardzo ciężko brzmiący talerz. Mam ją w zestawie prawie 15 lat i dla mnie ta blacha jest nie do zdarcia, także polecam. :) Pozdro!
 14. mategawron

  Vlog perkusyjny z poradami dla naszej społeczności

  Cześć @bua Dzięki wielkie za komentarz! Bardzo sobie cenię merytoryczny feedback i proszę o więcej. :) Pozwolisz, że ustosunkuję się do Twoich uwag: Uwaga nr 1: środek, który pokazuję, obejmuje obszar o średnicy kilku centymetrów; realizatorzy, z którymi współpracuję kładli na to nacisk. Nie trafiłem na materiały pana Żyty, o których piszesz, ale na pewno ma rację. Z tymże już lepiej uderzać w okolice środka, nauczyć się tego, a później uzyskiwać jeszcze lepszy sound eksperymentując z konkretnymi miejscami, niż bić na oślep gdziekolwiek - taka była moja intencja. :) Uwaga nr 2: No nie do końca - na tym dźwięku z kamerki tak to może być słyszalne, ale na żywo mój werbel bardzo dużo zyskuje w porównaniu z dźwiękiem bez oringa. Warto poeksperymentować z jego średnicą - w moim przypadku taka szerokość się spisuje, ale pewnie nie u każdego. No i muszę dodać, że "brzuszek" tej mosiężnej Yamahy był naprawdę ciężki do okiełznania w studiu. :) Dziękuję Ci za uwagi - czekam na więcej! Na pewno wiele jest do poprawy, a każdy solidny feedback jest sporą wartością. Pozdrawiam Mateusz
 15. Cześć Dostałem pytanie odnośnie stresu na scenie i nagrałem na ten temat krótkiego vloga. Na pewno nie wyczerpałem wszystkich sposobów jak sobie z tym tematem radzić dlatego pytanie do Was - co jeszcze robicie i jak sobie radzicie ze stresem lub zdenerwowaniem na scenie? Z góry dzięki za merytoryczną dyskusję! :)
×