Skocz do zawartości
tata_perkusisty

Cajon - relacja z budowy cajonów QQBUUM

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek początkowo miał tytuł: Cajon - zrób to sam, relacja z budowy cajnów, opisywałem w nim moje zmagania z tą wdzięczną materią, ale że w między czasie zająłem się produkcją tychże cajonów a wątek się rozrósł zmieniłem temat żeby n ie było wątpliwości o jakie, czyje, które cajony chodzi.

 

Rodzina cajonów QQBUUM :)

cajony_rodzina_qqbuum4.jpg

 

Cajon QQBUUM model DYLAN, klasyczne brzmienie:

cajon14_03.jpg

 

Cajon QQBUUM, model DABLO, obustronny - Conga i Werbel w jednym:

cajon12_01.jpg

 

Cajon QQBUUM, model FORUM2, wykończenie blu vintage:

/tu jeszcze nad nim pracuje/

qqbuum_cajon_vintage_01.jpg

 

i foto końcowe, Cajon vintage, płyta Old School Jeans:

qqbuum_cajon_vintage_03.jpg

 

Cajon QQBUUM MIDI - Junior, Cajon dla dziecka /na foto Erni z cojonem, płyta uderzana plexi/

Normalny pełnoprawny, a przede wszystkim grający Cajon, o nieco mniejszych wymiarach.

qqbuum_cajon_junior.jpg

 

QQBUUM MINI Cajonito /takie małe między nogi :lol:

qqbuum_cajon_mini_cajonito_2.jpg

 

Najnowsze cajony powstają z polskiej brzozy, niżej Forum2 CS40:

qqbuum_cajon_F2-CS40_1512.jpg

 

Było tego więcej, część w temacie, te co tu widnieją to dopracowane, seryjne konstrukcje.

 

>>Oryginalny początek tego tematu, data: 02-11-11r.

Mam zamiar zbudować Cajon - głównie dla jego zbudowania ale nie pogniewam się jeśli będzie grał :)

Celowo zakładam nowy temat bo to będzie relacja z budowy... i jej wynik /mam nadzieje/.

 

Na początek zaznaczam że w necie jest masa informacji o czym już częściowo wiem oraz że pierwszy /rozruchowy/ model, prawie na pewno zostanie wykonany z mojego ulubionego materiału czyli z OSB. Więc co niektórzy mogą już zacząć się śmiać.

 

Najprawdopodobniej będzie to Cajon ze strunami gitarowymi, na stroikach /maszynkach/ oraz z OSB, a przednia "membrana" będzie z...

No właśnie proszę o pomoc, jeśli ze sklejki to jaka i o jakiej grubości?

 

[ Dodano: 04-11-2011, 08:29 ]

Dobra widzę że zainteresowanie na maxa :lol:

Jadę dalej: mam już wszystkie zabawki do zrobienia, czyli dwie struny bo jedna to za mało, bas rezonator z b. starej ale twardej sklejki /wczesny Gierek, odzysk/, super zarombistą przednią płytę z 7 warstwowej sklejki o grubości 2,5 mm.(!), że niby takie czułe są.

Do tego mam już jedną zwaloną skorupę o wymiarach 30x30x50 i:

1. Jest o kilka cm. za wysoka

2. Nie ma sensu się nią chwalić bo mi się wszystko w klejeniu poprzesuwało.

3. OSB dudni jak studnia Harego P.

Nawet nie chce mi się przyklejać do tego tylnej płyty.

 

Ale się nie poddaje i robię nowy Custom Cajon, pogrzebie w wymiarach.

 

[ Dodano: 04-11-2011, 16:52 ]

No nie jest to takie proste, jak wygląda :doubt:

Tym razem nie spasowałem wymiarów, jak tak dalej pójdzie to mi się OSB skończy :lol:

 

Problematyczne jest to że każdy jeden korpus trzeba najpierw pociąć a potem posklejać, poczekać aż wyschnie. Dopiero wtedy można zakładać struny i "naciąg". A efekt... :oops:

 

Chyba zacznę prototypy robić na śruby. Robię nowy, od początku: Custom Cajon nr. 003

 

[ Dodano: 04-11-2011, 23:38 ]

Pierwsze foty: 1 skręcanie i 2 ogólna koncepcja "szumu" :)

Dwie struny w V, na środku mają być opcjonalne sprężyny werblowe.

 

cc1.jpg

 

cc2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym Ci kupienie zwyklej sklejki bo plyta osb po prostu Ci nie zabrzmi. Jezeli chcesz sam ciac plyty na wymiar to musisz to zrobic rowno zeby wszystkie sciany do siebie rowno przylegaly (proponowalbym Ci to zrobienie na miejscu w jakims sklepie typu nomi, obi gdzie przy zakupie sklejki robia to za darmo). Jeżeli potrzebujesz jakiejs porady co do budowy to napisz priva, postaram Ci sie pomoc w miare mozliwosci i na podstawie swojego doswiadczenia przy budowie swojego cajonu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie zrobiliśmy jeden "grający" z OSB. Nie wiem jakie brzmienie będzie miał następny ale ten nie jest b. zły. Z OSB zrobiona jest tylko rama, przód i tył jest ze sklejki.

"Gra" to to nawet fajnie, jak już się rozegra i uda się go lepiej wystroić, zapodam dźwięk.

 

Oczywiście trzeba budować ze sklejki lub drewna, ale OSB było na stanie,

chcieliśmy poćwiczyć budowę. Kolejne, są już w planach, będą z innych materiałów.

 

[ Dodano: 05-11-2011, 20:08 ]

A tak wygląda tył jeszcze nie oszlifowanego i nie malowanego Cajonu oraz Erni z nim :)

 

cc3.jpg

 

cc4.jpg

 

[ Dodano: 07-11-2011, 16:22 ]

Byłem w sklepie: SCHLAGWERK za 500 zł. brzmi gorzej od naszego, nie ma basu, dźwięk jest pusty i suchy.

Nie da się na nim wydobyć wyraźnych szybkich uderzeń, efekt werbla jest... nawet nie wiem co napisać.

Może przesadzam, ale ten nasz /przynajmniej dla mnie/ brzmi wyraźnie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że solidnie i porządnie zrobiony. Pogratulować młodemu, bo widać, że pracował razem z ojcem ;). Co do obicia, to może fornir? Wyglądał by wtedy jak by był zrobiony ze sklejki.

 

I jeśli mówisz, że brzmi lepiej niż Cajony za 5 baniek, to tym bardziej pogratulować ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chrusta dziękujemy za miłe słowa :)

 

Zrobiliśmy jeszcze dwa ze sklejki, mamy plany na następne, jak tak dalej pójdzie to otworzymy fabrykę :)

Tego nie ruszam bo naprawdę ma niesamowity dźwięk. Prawdopodobnie liściasta płyta OSB tłumi średnie i wysokie ale daje super bas. Ze sklejkowymi jest już różnie...

Moim zdaniem sklejka 12mm na korpus jest za gruba, Cajon jest ciężki.

Cajony to zarąbista sprawa, polecam każdemu te instrumenty.

 

Właśnie kombinujemy "maszynkę" do zmiany brzmienia - ruchomy element z drutu sprężynowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutkaprof dzięki :)

Booster-Box widziałem tego drugiego nie, sporo tego jest, jeszcze dużo roboty przed nami :lol:

Na razie ciągniemy temat Cajonów "tradycyjnych" ale...

 

 

A przy okazji, chyba będziemy robić sprężyny... ciężko kupić odpowiednie, szczególnie za 80 zł.

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w budowie sprężyn werblowych proszę o info.

Jak toto naciągnąć żeby było równo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zagłębiałem się w szczegóły budowy cajonów, ale jeśli chodzi o zwykłe werblowe sprężyny, to używane od jakichś tańszych werbli można dorwać już poniżej 20-30zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że jeśli chce się umieścić sprężyny w poziomie to jest mało miejsca.

Przeważnie Cajon ma 30 cm. szerokości ale wewnątrz jest już tylko 27 cm. lub nawet mniej.

W przeliczeniu na cale wychodzi że pasują tylko sprężyny 10",

i tu jest problem bo znalazłem tylko takie za ok. 80 zł.

 

Pomijam fakt że sprężyn jeszcze nie robiliśmy a na pewno będzie to niezła zabawa :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można skrócić 14", po lutowaniu jakoś to działa, no ale do fabrycznych nie ma startu.

Gratuluję projektów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymek dzięki, biorę pod uwagę możliwość skracania ale wolę zrobić sam :)

Może się mylę, poprawcie mnie jeśli tak, uważam że większość "Customowego" sprzętu jest robiona właśnie po to aby ten "przemysłowy" nie miał do niego startu.

 

Może niektórym trudno będzie uwierzyć na słowo, ale już niedługo będzie się można przekonać na własne uszy i oczy, że nasze Cajony brzmią po prostu lepiej do tych do 1000 zł.

 

Ostatnio oglądałem pod kontem wykonania, ale i brzmienia kilka firm, wszystko to co można było trafić w Krakowskich sklepach i szczerze; wszystkie wyglądają ładnie ale "grają" dopiero te od 1000 zł. wzwyż.

Nawet LP za ok. 900 zł jest brzmieniowo słaby, bas ok. ale słaby efekt werbla.

Sprężyny są w nim ucięte w połowie i bezwładnie przykręcone do deseczki przymocowanej w poprzek pudła. Nie ma żadnej regulacji efektu werblowego a sam efekt pozostawia wiele do życzenia.

 

Jak skończymy te co się teraz robią, i obcykam jakiś program do kompresji z .mov to zapodam linki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak chcesz zrobić zprężyne?? z jakiego drutu?? chętnie się dowiem, sam coś bym pokombinował;) może do werbla jakieś sprężynki bym sobie zrobił;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BELA;) próbne sprężyny już wykonane, jak stworki pójdą spać będę miał chwilę i wrzucę foto, jak robiliśmy. W brew pozorom prosta sprawa, gorzej z lutowaniem, co by równe były.

Teraz się zastanawiam jak je montować, do Cajonów nie trzeba lutować, mogą być montowane do ram na np. wkręty.

Tu link do werblów pod koniec /8;30/ jest kawałek o sprężynach:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik już widziałem kilkukrotnie... Chodziło mi o to z jakiego drutu to robiłeś? jak skręcałeś? :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem drut sprężynowy, można taki dostać, wieczorek wrzucę fotę.

Ale... między dwa kawałki drewna wkładasz drut stalowy zamocowany w wiertarce i owijasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak skończymy te co się teraz robią, i obcykam jakiś program do kompresji z .mov to zapodam linki.

 

Polecam program Format Factory ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupiłem drut sprężynowy, można taki dostać, wieczorek wrzucę fotę.

 

I gra to jakoś??:)

 

Ale... między dwa kawałki drewna wkładasz drut stalowy zamocowany w wiertarce i owijasz

 

Nie wydaje mi się żeby wyszedł ładny zwój... :???:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamildrum97 dzięki może skorzystam, próbowałem kilka i albo są drogie albo nie mogę ich rozkminić.

 

BELA;) mam w aparacie kilka fotek, wieczorem siędę do PC i zapodam, idę na kolacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki, 1. jak zwijaliśmy, 2. jak wygląda lekko rozciągnięta spręzyna

 

spr1.jpg

 

spr2.jpg

 

[ Dodano: 14-11-2011, 12:28 ]

A tak wygląda nasz Cajon nr. 03, na zdjęciu jeszcze bez logo firmy ;)

Muszę najpierw zagadać do admina co by bana za reklamowanie nie dostać :lol:

 

cajon03.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No spoko, ale czy te sprężynki się nie rozciągają? jak by nie było, działa na nie dosyć duża siła i taki zwój będzie się rozciągał to też krótkiego chrupnięcia nie uzyskamy...

 

Nagraj jakieś próbki, wygląda świetnie!!!;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...taki zwój będzie się rozciągał to też krótkiego chrupnięcia nie uzyskamy...

 

Nagraj jakieś próbki, wygląda świetnie!!!;)

 

Na nagrania przyjdzie czas, muszę obcykać kompresję, ale tego chrupnięcia nie kumam :)

BELA;) proszę rozwiń temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiaj zdjęcia w większej rozdzielczości, bo szczegółów nie można nawet dojrzeć, a bardzo mnie interesuje ten z ostatniej fotki ; ). Wstaw np. na imageshack.us i tutaj linki daj, albo normalnie w oknie odpowiedzi w tagach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chrusta póki co nie ma co oglądać, to jest prototyp - model testowy, choć gra lepiej niż wszystko co widziałem do 1000 zł. Jak będą ładne to postaram się ładne foty trzasnąć i filmy też. A tymczasem większe foto /tamto zmniejszyłem bezpowrotnie, następne.../:

 

cajon03d.jpg

 

[ Dodano: 15-11-2011, 16:06 ]

Chrusta mam nadzieje że jesteś usatysfakcjonowany :biggrin:

 

BELA;) w końcu skumałem o co szło, myślę że możesz mieć rację.

Chociaż do moich celów są jak znalazł, jak znajdę jakąś blaszkę to polutuje i wrzucę foty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BELA;) w końcu skumałem o co szło, myślę że możesz mieć rację.

Chociaż do moich celów są jak znalazł, jak znajdę jakąś blaszkę to polutuje i wrzucę foty.

Mi one przydały by się do werbelka właśnie.. a że człek leniwy to woli najpierw popytać niż robić:p

 

Cajon bardzo ładny!! Ile wyniosła Cię sklejeczka na przód?? na tył też dawałeś sklejke czy OSB? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...