Skocz do zawartości
tata_perkusisty

Cajon - relacja z budowy cajonów QQBUUM

Rekomendowane odpowiedzi

Sklejka na przód [brzoza 2,5mm, 5 warstw] 30 zł., tył też sklejka [chyba brzoza 5mm, 5 warstw ] ale tą miałem.

Z mojego doświadczenia wynika że ważne są te dwie, korpus jest mniej ważny.

Jak dotąd korpusy robiłem z OSB i sklejki 12mm, wolę te pierwsze.

 

Dzięki za miłe słowa, teraz płyta czołowa dostała kolorek "limonka" i wygląda jeszcze lepiej.

Brzmienie jest super, słowo. Niedługo ale jeszcze nie teraz zapodam próbki.

Nie dość że jestem piękny i zdolny to jeszcze niezwykle skromny :lol:

 

adm195 masz fajny pomysł, ujawnij się może jeszcze ktoś skorzysta, jak nie chcesz tu to załóż własny wątek. Podziel się pomysłami i doświadczeniem z wszechświatem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Przymierzam się do budowy cajona i zauważyłem, że w cajon nr 3 są dość charakterystycznie rozłożone gwoździe. pewnie, żeby sklejka mogła wybrzmieć. myślałem już nad tym, ale z pewną różnicą. [mała powtórka z fizy] kiedy udeży się w prostą deskę drga ona mniej więcej tak:

\ | / | \ |

/ | \ | / | czyli wygina się w jedną stronę i drugą, a fragment, który pozostaje nieruchomy jest dokładnie w Âź długości deski(tą metodę stosuje się w ksylofonach)

(nie wiem czy wiecie o co mi chodzi.)

myślałem więc, żeby przednią ścianę cajona przybić w 4 punktach(bardzo niestandardowo)

nie na ramie tylko na powieszchni sklejki: cauj.png.

(jakoś wtedy zamocuje struny)

powinno dać to możliwość maksymalnego wybrzmienia sklejki.

lub ewentualnie tak

cauj.png

 

też w Âź długości.

ale wole tą pierwszą opcje bo jest to coś nowego

____

zastanawiałem się również, żeby jedną z bocznych lub tylną ścian zrobić z alluminium, ale to dopiero w kolejnym cajonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem im więcej kombinujemy, tym większa satysfakcja jeśli się coś uda. A nawet jeśli się nie uda, zawsze można się pocieszać że się walczyło, zamiast pójść na łatwiznę.

 

Twój pomysł mi się podoba, zrób i podziel się wynikami. Nie widziałem takiego mocowania, co nie oznacza że jest złe. Ścianki z aluminium widziałem, myślę że mogą wyjść ciekawe efekty.

Trzeba będzie spróbować :)

 

Co do śrub, właściwie są potrzebne tylko w górnej części, do regulacji brzmienia.

Wiele nisko budżetowych Cajonów np. większość schlagwerk;ów ma śruby tylko w górnej części, a doły są klejone.

 

Dwie śruby na górze to moim zdaniem o co najmniej jedną za mało.

 

[ Dodano: 16-11-2011, 09:46 ]

Proszę o radę w sprawie zabezpieczenia przedniej płyty, nie chcę lakierować. Co jeśli nie lakier?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proszę o radę w sprawie zabezpieczenia przedniej płyty, nie chcę lakierować. Co jeśli nie lakier?

Do instrumentów smyczkowych czy też gitar lutnicy używają pokostu, nie jest on najtańszy ale jest genialny do tego typu projektów. Bodajże djembe'y są tym pokrywane;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BELA;) dzięki chociaż chyba nie skorzystam, rzeczywiście nie jest tani a do tego różnie ze schnięciem, może długo schnąć. Ponadto głęboko nasącza drewno co nie wiadomo jak wpłynie na brzmienie. A do tego prawie na bank schnąc wygnie "płytę" w U.

 

Chce uniknąć malowania jakimikolwiek lakierami. Te z OSB są już pomalowane na czarno i w sumie to chyba wyglądają gorzej.

Chyba jednak będę woskował, bo ewentualna przyszła odnowa będzie łatwa i prosta do wykonania.

 

[ Dodano: 17-11-2011, 16:50 ]

Skończyłem nr. 03 i chętnie się pochwalę, czekam na info od admina bo nie chcę świrować z reklamowaniem firmy :shock: :roll:

 

[ Dodano: 18-11-2011, 15:13 ]

Admin mnie olał :cry:

Puki co Foto z malowania a raczej retuszowania "03" i klejenia prototypu.

 

malowanie_k.jpg

 

Prototyp modelu "Ergo", z płytą uderzaną pod kątem :biggrin:

 

klejenie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie Erga ujęło mnie profesjonalnym studyjnym białym tłem - no i ten kadr.

Zupełnie przypadkowo, przelatując okiem przez temat raz jeszcze pół godziny później, pomyślałem 'noo, noo, panie Radku, 1:0 dla pana. ;)'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha, ha ,ha... "Profesjonalne, białe tło" to robota w GIMP'ie, po prosty wyciąłem szafkę z zabawkami.

Kadrowałem całe popołudnie ;)

 

Co do "Ergo" niestety jest sporo gorszy od "03" który dostał nową nazwę "Forum" :)

Nie wiem co jest nie tak, będę robił poprawki... tzn. gra bez porównania lepiej od podobnego LP, ale nie tak dobrze jak Forum, a może tylko inaczej. Kończę Cajon dla dziecka, zrobiłem dwa i ten drugi ze sklejki jest całkiem całkiem, foty jak dojdę do siebie.

 

Chwilowo jestem ponoć poważnie chory więc wszystkie roboty stanęły :(

 

[ Dodano: 06-12-2011, 22:55 ]

Kupiłem lepsze ściski; "Junior" w klejeniu ;)

 

junior_klejenie.jpg

 

[ Dodano: 08-12-2011, 14:15 ]

Odpowiadam na kolejne PW; przednia płyta jest mocowana na klej i śruby lub tylko na śruby.

Większość tanich cajonów jest klejona /np. większość produkcji firmy Schlagwerk/ po prostu tak jest taniej. Należy pamiętać że sklejonemu nie da się porządnie zajrzeć do środka :)

 

[ Dodano: 07-01-2012, 13:56 ]

No niestety nie wyrobiłem się z nowymi Cajonami, zabrakło sklejki na płyty przednie, a zwykłaj nie ma sensu stosować, /choć robi tak większość firm/.

Niżej foty nie dokończonych sklejkowych, korpusy z brzozy, wzmacniane listwami.

Ten po lewej na drugim foto ma na dole przerwę między korpusem i listwą a płytą rezonansową.

W teorii ma to poprawić bas, płyta jest bardziej podatna na drgania.

Zobaczymy jak będzie, na razie jest różnica, przy oklepywaniu, ale jak pisałem brak nam sklejki na przód więc na efekty trzeba jeszcze poczekać.

 

cajon_klejenie_02.JPG

 

cajony_01.jpg

 

 

Przerwa dylatacyjna od środka:

/między dnem a płytą jest 1 mm przerwy między płytą a listwą ok. 3 mm./

 

cajon_klejenie_03.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu jesteś wielki prosze o więcej zdjęć na forum

 

[ Dodano: 11-01-2012, 09:15 ]

Mistrzu jesteś wielki proszę o więcej zdjęć na forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

johnybravo0 tak jak pisałem w PW, obecnie nie posiadam płyt czołowych, jak kupię to dodam foty gotowych, i może kolejne dwa będą na sprzedaż /mam trzy wolne korpusy/.

 

W ramach prób przełożyłem lotniczą 3mm /grubą/ sklejkę do nowego korpusu ze sprężynami i jest b. ok. Wcześniej miałem identyczny korpus na 2,5mm i było, no może nie gorzej ale jakoś mniej pełnie, teraz jest skupiony atak ale i konkretny bas. Generalnie preferuję 2,5mm.

 

Skrzynia 'Cajon" jest mega prosta w konstrukcji ale b. dużo elementów na wpływ na końcowe brzmienie, jest się w co bawić, zachęcam wszystkich od eksperymentów.

Obecnie kleimy korpus z dwóch rodzajów zupełnie różnej sklejki, zobaczymy co wyjdzie.

 

Co do cen, sprzedaję te cajony jako prototypy, po prostu jak sprzedam jeden, mam na budowę kolejnych, na chwilę obecną to nie jest produkcja masowa dla zysku, tylko domowe majsterkowanie ze zwrotem kosztów.

Jeśli w poniedziałek dostanę /a mam obiecaną/ sklejkę lotniczą to na początku tygodnia będą dwa nowe do wzięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklejka jest do kupienia np. w obi itp, na przód w musi być cieńka więc w grę wchodzi tzw. lotnicza. Można kupić np. w lepszych sklepach modelarskich.

 

Miałem pytanie o strojenie strun; stroję tak żeby sobie ładnie brzęczały, serio :)

Są sposoby i patenty z taśmami do regulacji może znajdę to dodam linki.

 

[ Dodano: 18-01-2012, 11:01 ]

Odnośnie pasków nie znalazłem togo co chciałem, ale...

W temacie kolegi z forum jest takie foto: http://imageshack.us/photo/my-images/850/male38.jpg/

Struny stroi się stopniowo zaklejając paskami ponoć można uzyskać ciekawe efekty, nie sprawdzałem.

 

Co do naszych cajonów płyty przednie mam mieć dopiero w przyszłym tygodniu, zaprzyjaźniony modelarz nie zamówił :(

 

I jeszcze filmik:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc ja teraz pokaże co zrobiłem odrazu mowie że coś tu nie gra może wspólnymi siłami dojdziemy do tego w rzeczywistości naprawde dźwięk jest inny tutaj zdjęcia z pracy nad Cajonem

 

zdjcie0074p.th.jpg

 

zdjcie0077z.th.jpg

 

dscf1741f.th.jpg

 

dscf1744ld.th.jpg

 

dscf1749m.th.jpg

 

 

A tu daje linki do filmików pierwszy ze strunami nie przyklejonymi :

Cajon

 

a drugi ze strunami przyklejonymi:

Cajon strings

 

czekam na odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie ma szału, właściwie to on nie brzmi :doubt:

Zrobiłeś przeciwpancerny korpus, to może być przyczyną części kłopotów.

Z tego co pisałeś do mnie na PW płyta uderzana też jest za gruba.

No a tylna w większości cajonów jest robiona cieńsza niż boki.

Nie wiem czy to możliwe ale proponuję zrobić cieńszą uderzaną i "coś" ze strunami, jest źle.

 

I najważniejsza uwaga na koniec, kłopoty są po to, aby się potem bardziej cieszyć z wyników :)

Zrób poprawki i zapodaj, powodzenia.

 

Qrcze, przejdę się na strych zobaczyć jaka temp.? Może wieczorem coś zapodam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O przepraszam, myślałem że 3mm. Większość naszych ma 2,5mm.ale mam teraz jeden z 3 i jest ok. Proponuję poprawić sprężyny. A tak przy okazji obejrzałem jeszcze raz myślę że przy tak grubym korpusie poprzeczka była zbędna, ale to nie ona odgrywa tu rolę.

 

Może zamontuj w nim szczotki, chyba będą bardziej pasowały do brzmienia korpusu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie szczotki co jaki moze byc koszt czegos takiego

 

[ Dodano: 06-02-2012, 13:59 ]

mysle ze cos moze byc z ta sklejka na przód prasowałem ją kilka razy ale dalej jest pofalowana teraz podkręciłem struny i przyklejilem tasma i jest inny dzwięk no niewiem co moze być jescze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

johnybravo0, Używaj czasem znaków interpunkcyjnych :) bo trudno się domyśleć oco ci chodzi ;p

 

Możesz zlikwidować wszelkie poprzeczki ze strony płyty uderzanej. I włożyć dwie struny basowe w kształcie litery V . Albo jeśli masz starą sprężynę od werbla... Naciągnąć ją w cajonie... Albo przeciąć ją na pół i zrobić tzw. Szczotki... możesz je umiejscowić np po środku tak aby wolne końce dotykały lekko płyty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały OT:

1. Broneek-13 w jednym poście ganisz za brak znaków i sam taki brak uskuteczniasz :lol:

2. W temacie interpunkcji przykład z mojej młodości /ulubiona lekcja mojej córy/.

Obywatele, bydło zdycha, wasz sołtys. ALBO: Obywatele bydło, zdycha wasz sołtys.

Trzeba przyznać że interpunkcja może wiele zmienić :lol:

 

A wracając do tematu, bawmy się wszystkim tym co robimy. Jak nie tak, to inaczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

johnybravo0, napisz jak postępy, czy udało się poprawić brzmienie?

My z braku płyt przednich wstrzymaliśmy produkcję. W okolicy wykupiłem już wszystko a w necie mają ale wirtualnie, dostawa ma być pod koniec lutego.

Kupiłem do eksperymentów płytę 3 mm i 1,8 mm, korpusy się kleją na dniach powinienem podzielić się info co wyszło.

 

[ Dodano: 19-02-2012, 16:13 ]

Coś mnie wczoraj podkusiło i kupiłem chińską sklejkę. Nie była wiele tańsza ale nie wiadomo z jakiego jest drewna, co może zaowocować ciekawym brzmieniem :)

Jeśli ktoś miał jakiekolwiek doświadczenia ze sklejką z Chin to proszę o info.

Co ciekawe jest ona "wykończona" bardzo cienką warstwą nie wiadomo czego co dość ładnie wygląda. Cajon się klei, jutro będzie gotowy, a tak wyglądał czekając na klejenie,

pod spodem kolejna ciekawostka z regulacją, naciąg 3mm, zrobię foty jak pomaluje :)

 

sklejka_chiny.jpg

 

[ Dodano: 24-02-2012, 13:52 ]

Kupiłem sklejkę z drewna "makasar" nowe Cajony pod koniec miesiąca :)

 

Tymczasem zrobiliśmy z Ernim jeszcze jednego "Mini" - o wymiarach dla dziecka.

Ponieważ nadal nie mam płyt przednich, zamontowaliśmy na próbę bezbarwną pleksę.

Dźwięk jest do bani, może większy zabrzmiał by lepiej, ale to i tak tylko w ramach zabawy.

Pleksa jest za miękka, ta miała 1mm grubości, myślę że grubsza była by lepsza.

 

Pograliśmy trochę, płyta do wymiany ale przy okazji podrzucam sposób mocowania struny, i naciągu na jedną śrubę, oraz blokownie struny przy pomocy elementu z "kostki elektrycznej".

Polecam to rozwiązanie, proste, tanie, skuteczne.

 

mini1.jpgmini3.jpg

 

mini2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak :biggrin:

Ale to jest dopiero w planach, na razie się bawię, jak się zrobi cieplej, tak powyżej 15'C to się okaże co z tego będzie. Póki co zbieram pomysły, sprzęty i doświadczenia. A dla czego pytasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...