Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jutro, a raczej dziś, dalszy etap prac, na razie idzie bardzo ładnie. Będę zapodawał dalszą relację, na koniec zrobię podsumowanie i kosztorys.

 

Niebawem czeka mnie taki sam remoncik garażu, więc czekam na dalsze relacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może ktoś mi powiedzieć, gdzie kupić taką "sciankę" z pleksi to jest bodajże. Bo niestety, albo na szczęście mam salke 30m2 i nie stać mnie na wytłumienie jej całej :)

 

 

 

Siemka.Wiesz moim zdaniem ta pleksa to zbędny wydatek.Zapodaj coś na podobieństwo,np takie rusztowanko i okryj je zwykłą kołdrą..To zdaje egzamin według mnie..Czytam uważnie temat i także szykuje się do remontów. Salkę mam wymiarowo identyczną no może ze 2 metry więcej jak Jankes także czekam aż dowiem się coś o kosztach hehe. Ukłony w stronę Jankesa;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze że mylicie pojęcia "wygłuszenie" i "wyciszenie" sali... Czy ktoś z was wie jaka jest różnica??

 

 

Może ktoś mi powiedzieć, gdzie kupić taką "sciankę" z pleksi to jest bodajże. Bo niestety, albo na szczęście mam salke 30m2 i nie stać mnie na wytłumienie jej całej :)

 

Adasko kiedyś takimi ściankami handlował realizator dźwięku Kayah - Remek Kasztelnik.

Jak chcesz to poszukam dla Ciebie jakiegoś kontaktu do niego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adasko kiedyś takimi ściankami handlował realizator dźwięku Kayah - Remek Kasztelnik.

Jak chcesz to poszukam dla Ciebie jakiegoś kontaktu do niego...

Byłbym Ci bardzo wdzięczny, ponieważ jest mi taka ścianka naprawdę b.potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą, podaję resztę przepisu z poprzedniej strony :)

 

Kiedy mamy już listwy przymocowane do ścian i sufitu (na 2 - 3 metrowe listwy wystarczą 3 kołki na jedną listwę), drzwi itd, zaczynamy układać wełnę. Ważne, by była taka odległość między listwami żeby wełna sama się między nimi utrzymała, ale tak żeby nie trzeba było jej wciskać na siłę. Sprasowana/zmięta wełna traci właściwości akustyczne.

 

0440c9a428028041.jpg

 

a9b906d0ebeffc08.jpg

 

Bardzo ważna w tej pracy jest DOKŁADNOŚĆ.

 

Sufit montujemy podobnie. Tu bardzo ważne jest aby wełna wchodziła tylko z leciutkim oporem gdyż inaczej będzie się bardzo wybrzuszać. Po położeniu wełny sznurujemy ją grubym sznurkiem za pomocą takera. Po tym zabiegu może leciutko się wybrzuszyć ale to normalne gdyż nie używamy bardzo twardych i sztywnych płyt, a jak wspomniałem wyżej, wełny nie można ściskać.

 

3c54baf32c3b003b.jpg

 

Kiedy mamy już ładnie wyłożoną wełnę, całość obijamy pianką pod panele podłogowe(dodatkowa izolacja, no i dzięki temu wełna nie pobrudzi nam wykładziny)

 

17218519d0741b36.jpg

 

Tak wygłuszone pomieszczenie nie tylko poprawia warunki akustyczne, ale też ociepla solidnie pomieszczenie i zaburza cyrkulację powietrza. W przypadku gdy siedzi w takiej salce 3 osoby, zużycie tlenu jest spore i konieczne jest zapewnienie odpowiedniej kontrolowanej cyrkulacji powietrza. Najpierw montujemy zamykane 2/3 wywietrzniki na dole drzwi wejściowych (my zamiast tego zostawiliśmy malutkie okienko) a na suficie/ścianie montujemy wentylator wyciągowy który będzie wysysał zużyte powietrze oraz zapewniał właściwą cyrkulację powietrza. Wentylator musi mieć ujście na zewnątrz pomieszczenia. My przebiliśmy się przez strop na strych.

 

19b0f245694c8d05.jpg

 

Na koniec wykładamy wszystko wykładziną podłogową (mogą być różne), przykręcaną do listew wkrętami z szerokimi łbami. My zdecydowaliśmy się na grubszą i solidniejszą wykładzinę z castoramy - kupiona z tzw końcówek z 30% upustem. W związku z tym że to końcówki więc żeby skompletować ilość potrzebną do wyłożenia całego pomieszczenia, braliśmy jak leci hehe i w salce jest dość kolorowo :) Rozmieszczenie wykładziny też radzę dobrze zaplanować i podejść na spokojnie, tak aby6 nie porobiły się wybrzuszenia.

 

191aa44ac04e04b0.jpg

 

5258991acd685d76.jpg

 

 

Podsumowanie:

Wcześniej męczyliśmy się w pomieszczeniu z gołymi ścianami. wszystkich po 2 godz gry bolały głowy i dźwięk bardzo męczył. W salce panował straszny pogłos i kakofonia dźwięków. Nastrojenie bębnów było niemożliwe. Nawet masters mojego znajomego brzmiał jak karton :P

 

Po remoncie jak wniosłem bębny, oniemiałem. Dźwięk jet czysty i ciepły oraz selektywny. Nawet przy grze bez słuchawek można wytrzymać i nie męczy uszu.

Cały zespół zaczął siebie nawzajem słyszeć. A wszystko to tylko prze warstwie 5 cm wełny + pianka plus wykładzina. 10 - 15 cm warstwa to była by już bajka :)

Przy małej salce jednak jak nasza, warto zrobić i taką mniejszą warstwę. Efekty w porównaniu do gołych ścian są piorunujące.

 

Całość trochę mnie kosztowała.

Wykładzina - 550zł na ściany/sufit/podłogę/drzwi - ok 46m2

Wełna mineralna - 300zł

Listwy 27sztuk x 3m na 5cm na 3cm - 2,8zł za metr

Pianka pod panele - 60zł

Kołki szybkiego montażu ósemki - po 3 na listwę - ok 60zł

zszywki do takera - 7,50

wkręty do wykładziny - 500szt - ok 30zł

wentylator plus rura plus kabel plus wtyczka - 100zł

wiertło do betonu i drewna -16zł

 

 

Podsumowując - z 11,5m2 zrobiło nam się 10m :), kosztowało to trochę, ale efekty rekompensują poświęcony czas i pieniądze:) naprawdę warto. Zaoszczędzicie też na ogrzewaniu ;)

Zaletą tej konstrukcji jest to, że można ją zawsze zdemontować i założyć w innym miejscu a pomieszczenie doprowadzić do dawnego stanu. Praca taj jest czasochłonna i tylko dla cierpliwych gdyż ważna jest dokładność przy wierceniu, zakładaniu listew, docinaniu wełny itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, Jankes, kawał dobrej roboty:) Twój tekst pomoże mi bardzo, gdyż mam też taki kurnik (nieco mniejszy) i planuję go wyłożyc w taki sam sposób. Póki co na ścianach zawisła tylko wykładzina, ale jest to niestety półśrodek. No i mam też pytanie: mocno stopuje taki zabieg wybieganie dzwięków na zewnątrz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje - kawał dobrej roboty ;)

 

Nie chcieliście zostawić bardziej "porowatej" powierzchni ścian?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie rewelka! Mam kumpli, którzy w ten sam sposób wytłumiali garaż, dodatkowo postawili jeszcze ścianę od strony drzwi garażowych, które tez wytłumili, co dawało podwójną barierę dla dźwięku i miejsce na papierosa :D A w jaki sposób wytłumiacie podłogę, bo słyszałem że to też jest ważne i musi być odpowiednia wykłądzina i jakaś tam pianka pod spodem :P pozdr i szacun jankes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że tekst się podoba :)

 

mocno stopuje taki zabieg wybieganie dzwięków na zewnątrz?

 

Z tym jest średnio. Dźwięki są mocno stłumione, ale wokół domu są słyszalne, jednak nie głośne. Przy zamkniętych oknach w domu, można spokojnie spać. Jak masz salkę w odległości 15 - 30m od domu to nie ma problemu.

Jak ktoś ma większe pomieszczenie to może zaszaleć w ten sposób że na ścianę daje 3cm styropian, na to płyty OSB i 15 cm warstwę wełny, złożoną z 3 rodzai (każdy po 5cm). Jeden rodzaj tłumi dźwięki o określonej częstotliwości. Na to pianka pod panele i wykładzina. Niestety to już wydatek powyżej 2 tys przy średniej wielkości salce.

Salkę o rozmiarach ok 3,5m na 3,5m, wysoką na 2,20 wystarczy wytłumić wg podanego przykładu. No chyba że wystarczy komuś że po wytłumieniu ustawi tylko perkę i nic więcej ;) Mój przepis to nie tyle dobre wytłumienie (izolacja akustyczna jest średnia) co wygłuszenie - o wiele wiele lepsze. Zupełnie inny komfort gry.

 

[ Dodano: 11-09-2008, 23:20 ]

Wykończenie w kolorze fazy po LSD :D .

 

Hahaha jak mój znajomek wpadł do mnie obejrzeć efekty, to stwierdził że melduje się u mnie z LSD właśnie. Mam wynieść wszystko i zamknąć go tam na godzinę :lol:

 

[ Dodano: 11-09-2008, 23:25 ]

A w jaki sposób wytłumiacie podłogę
U m nie było tak że ta salka najpierw była siłownią, więc podłoga nie jest dokładnie taka jak powinno się robić w salkach muzycznych. Na podłodze jest standardowa wylewka, legary, między nie położona wełna mineralna i na to podwójna płyta OSB 2,5 cm każda. Na to położyliśmy piankę pod panele podłogowe 3 warstwy + 2 dywany i wykładzina. Drewniana podłoga ma to do siebie że przenosi drgania. Na szczęście 2 płyty OSB + wykładzina zniwelowały ten problem. Profesjonalnie powinno się to robić tak, że na podłogę daje się 10 cm wełny + 3 cm dodatkowa wylewka i na to wykładzina. Beton nie przenosi drgań.

 

 

Oczywiście nie robiłem wszystkiego sam. Bardzo pomógł mi mój brat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie chcieliście zostawić bardziej "porowatej" powierzchni ścian?

 

Tzn? Wykładzina jest trochę porowata. Za jakiś czas mam zamiar wyłożyć sufit dodatkową warstwą maty akustycznej 1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem od kolegów wibroakustyków to jedne z lepszych płyt dzwiękochłonnych robi firma URSA są to płyty "Cisza" o grubości od 30mm do 80mm

 

ursa-akp1-v-icmarket.JPG

 

najlepiej je montować do konstrukcji z drewna tak żeby nie przylegały do ścian , wtedy uzyska się najlepsze właściwości , należy też wszystkie kąty w pomieszczeniu "pościnać"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to rozwiązanie jest dość drogie. Płyty z rockwool też b dobrze się nadają. Wystarczy na małe pomieszczenie spokojnie.

Za rok ruszam z budową profesjonalnego pomieszczenia pod studio i salę prób, wtedy pewnie wykorzystam te płyty, no ale to już konkretna inwestycja będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na to położyliśmy piankę pod panele podłogowe 3 warstwy + 2 dywany i wykładzina. Drewniana podłoga ma to do siebie że przenosi drgania. Na szczęście 2 płyty OSB + wykładzina zniwelowały ten problem. Profesjonalnie powinno się to robić tak, że na podłogę daje się 10 cm wełny + 3 cm dodatkowa wylewka i na to wykładzina. Beton nie przenosi drgań.

No właśnie o to mi chodziło. Rozmawiałem o tym z chłopakami z tego garażu, którzy mieli problem z kanałem (garażowym do napraw samochodu). Ja właśnie na salce mam parkiet a w drugiej sali są płyty paździerzowe, których w inny sposób nie chciano wykorzystać w domu kultury w latach 70'.

Ale szczerze powiedziawszy Jankes nie potrzeba nam do grania aż takich profesjonalnych warunków. Wasza salka jest po prostu marzeniem każdego muzyka raczej;)

zn? Wykładzina jest trochę porowata. Za jakiś czas mam zamiar wyłożyć sufit dodatkową warstwą maty akustycznej
Z tego co się orientuję jest to droga przyjemność, ale szczerze powiedziawszy bardzo ale to bardzo skuteczna. Te, które prezentujesz są akurat w przystępnej cenie, ale widziałem takie za 119zł za m kwadratowy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za jakiś czas mam zamiar wyłożyć sufit dodatkową warstwą maty akustycznej

 

I tylko tego brakuje ;) Ile Cię taka przyjemność będzie kosztowała?

 

P.S. Współczuje roboty przy wełnie mineralnej - po pracy na budowie wiem jakie to cholerstwo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też się przymierzam do zrobienia wygłuszenia u mnie w salce... i gdybym zastosował Twój sposób Jankes tylko że na sufit dał zamiast tej wełny po prostu te wytłaczanki od jajek to nie zespuje końcowego efektu? wiesz mam dośc niskie pomieszczenie i zalerzy mi żeby nie zabierać za bardzo sufitu i nie tracic na wysokości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę się podzielić efektami niedawnej operacji wygłuszania salki mojego zespołu. Jak wyglądała przed zmianami zobaczyć można w moim temacie .Głównym założeniem było to, aby wytłumienie w żaden sposób nie ingerowało w ściany itd. (pomieszczenie jest wynajmowane, w razie ewentualnej ewakuacji trzeba by to wszystko odnawiać). Postanowiliśmy zaufać osobie doświadczonej, tj. tacie jednego z nas, pełniącego funkcję naszego menadżera :D Sama salka ma wymiary mniej więcej 5x3x3m (dł.x szer.x wys.) Zbudowaliśmy konstrukcję z desek przylegających do ścian, skręconych ze sobą oraz przy pomocy kątowników. Pokryta została ona czyms w rodzaju mat filcowych, coś jak TO (2 warstwy na sobie). Jako, że pomieszczenie jest dość wysokie deski w poprzek znajdują się na wysokości mniej więcej 2,2m. Efekty przeszły nasze oczekiwania! Bębny brzmią świetnie, jednak podczas gry całego zespołu (bez oszczędzania wzmacniaczy :badgrin: ) można swobodnie rozmawiać. Całe to przedsięwzięcie ma tylko jedną wadę- jest "dość" żeby nie powiedzieć bardzo gorąco. Jednak jeden wiatrak powinien załatwić sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz jakieś fotki żeby fotorelacje z budowy zrobić? albo ewentualnie fotki gotowej już salki? wrzuć jak możesz wiele osób będzie wdzięcznych zapewne:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A masz jakieś fotki żeby fotorelacje z budowy zrobić? albo ewentualnie fotki gotowej już salki? wrzuć jak możesz wiele osób będzie wdzięcznych zapewne:)

 

Postaram się coś cyknąć, jak tylko salka zostanie posprzątana. Chwilowo nie chcielibyście tego oglądać :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I tylko tego brakuje ;) Ile Cię taka przyjemność będzie kosztowała?

 

Hmm jedna mata 50cm na 50 cm to wydatek ok 18 zł. Mój sufit ma ok 11m2, więc wejdzie tego troszkę. Mam nadzieję że w 500 zł się zmieszczę

 

[ Dodano: 13-09-2008, 17:59 ]

na sufit dał zamiast tej wełny po prostu te wytłaczanki od jajek to nie zespuje końcowego efektu?
Ciężko mi powiedzieć. Na pewno efekt będzie słabszy gdyż będzie spora powierzchnia od której dźwięk będzie się odbijał (wytłaczanki nie pochłaniają dźwięku), ale fala akustyczna ulegnie rozproszeniu w jakimś stopniu. Na pewno da to coś więcej niż goły sufit. A najlepiej dać 2 warstwy wytłaczanek. A jak wysokie masz pomieszczenie? Bo strata 5cm to nie jest aż tak dużo. My też mamy klitkę i dało radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2m i 15cm ale juz gadałem z ojcem w tej kwestji i mówi że te 5 cm mozna stracić więc zrobie sufit tak samo jak reszte... a teraz inna kwestia mianowicie czy zamiast wykładziny mogę na ściany przykręcić po prostu dywany? bo chyba to to samo mniej więcej co wykładzina dywanowa... bo mam tu niedaleko taki targ staroci dość duży i tam mozna kyupić taniuśko kilka a nwet kilknaście dywanów i to takich dośc konkretnych wielkościowo i chyba by to mi taniej wyszło:) najwyżej bym kupił wykładziny jak nie starczy dywanów... co sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie będzie problemu. Dywany też będą ok. Co do sufitu to u mnie było 2m 20cm, więc podobnie jak u ciebie i zmiana nie jest aż tak widoczna. Masz dość wysoko więc śmiało możesz działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No są spoko, tak myśle. Tylko że taka co ma 6cm grubości już jest po 119zł a wiadomo że im grubsza tym stuteczniejsza będzie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...