Skocz do zawartości
Zlad Kopcirurka

Otwór w rezonansie Bass-druma

Rekomendowane odpowiedzi

Ta taśma inaczej nazywa się "przyjaciel perkusisty" choć rowniez jest na szeroka skale stosowana przez calą obslugę sceniczną oraz innych muzyków...

Zawsze noszę ją przy sobie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ari

Mam 2 małe pytanka :D

 

1. Czy w otwor 2 cale wejdzie mikrofon?

2. Czy jeśli zrobie 2 otwory 2cale to czy będzie to miało ten sam efekt co jeden otwór 4 cale? Która opcja jest lepsze? O ile wogóle jakaś różnica jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. Czy w otwor 2 cale wejdzie mikrofon?

 

To jest 5 z hakiem centymetra więc nie widzę możliwości włożenia tam majka. Moim zdaniem otwór powinien mieć średnicę gdzieś tak płyty CD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. Czy w otwor 2 cale wejdzie mikrofon?

2. Czy jeśli zrobie 2 otwory 2cale to czy będzie to miało ten sam efekt co jeden otwór 4 cale? Która opcja jest lepsze? O ile wogóle jakaś różnica jest

 

 

1. Mikrofony do stopy, żeby przetworzyć niskie częstotliwości mają większe membrany niż mikrofony do innych instrumentów.

Np. taki mikrofon do otworu 2" na pewno się nie zmieści

 

002702001l.jpg

 

2. W podstawówce uczono mnie, że pole koła oblicza sie ze wzoru:

 

P = Pi * r 2(do kwadratu)

 

Pole koła o promieniu 2 cale wynosi zatem 4Pi, a suma pola dwóch otworów o promieniu 1 cal wynosi 2*1Pi, czyli 2Pi.

 

No, ale może nie wszyscy na lekcjach uważali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ari

2. W podstawówce uczono mnie, że pole koła oblicza sie ze wzoru:

 

P = Pi * r 2(do kwadratu)

 

Pole koła o promieniu 2 cale wynosi zatem 4Pi, a suma pola dwóch otworów o promieniu 1 cal wynosi 2*1Pi, czyli 2Pi.

 

No, ale może nie wszyscy na lekcjach uważali...

 

 

Dobrze wiem jak się oblicza pole koła. Chodziło mi tutaj efekt uzyskanego dźwięku a nie czy oba koła będą miały te same pole co jedno koło większe.

 

Pytam się o to gdyż będę chciał zamontować do rezo ringi na otwór które pojawiły się na drumcenter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobrze wiem jak się oblicza pole koła. Chodziło mi tutaj efekt uzyskanego dźwięku a nie czy oba koła będą miały te same pole co jedno koło większe.

 

No niby dobrze wiesz jak sie oblicza, ale nie potrafisz tej wiedzy logicznie przełożyć na praktykę.

To, że w ogóle wycina się otwór w rezo, jest wynikiem tego, że chcemy aby część powietrza "chodziła" z bębna, żeby nie było słychać dudnienia. Ilość tego powietrza zależy od wielkości dziury (i odwrotnie). Zwyczajowo wycina sie dziurę wielkości w granicach 4-5" ( w takiej wielkości otwory wyposażone są fabrycznie niektóre naciągi.)

 

A na twoje pytanie, mogę odpowiedzieć w następujący sposób (gdybyś poszukał dobrze na forum, to znalazł byś to zdjęcie) :

 

dsc01111uu8.jpg

 

Efekt dźwiękowy jaki udało mi sie uzyskać z tej centralki (była to Yamaha Stage Custom) na naciągu z dwiema dziurami 4" i zamontowanymi rezo ringami nie odbiegał od tego, jaki uzyskałem na podobnym naciągu z otworem 5" bez rezo ringu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Efekt dźwiękowy jaki udało mi sie uzyskać z tej centralki (była to Yamaha Stage Custom) na naciągu z dwiema dziurami 4" i zamontowanymi rezo ringami nie odbiegał od tego, jaki uzyskałem na podobnym naciągu z otworem 5" bez rezo ringu.

ale 2 rezo ringi to po prostu większy lans.

do czego w ogóle służą rezo ringi poza ochroną naciągu na krawędzi dziury i ładnym wyglądem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
do czego w ogóle służą rezo ringi poza ochroną naciągu na krawędzi dziury i ładnym wyglądem?

 

ładnie wyglądają i chronią naciąg na krawędzi ;] hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
85zł za okrągły żółty kawałek metalu?

 

nie kolego, to nie jest wykonane z metalu - to jest tworzywo sztuczne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ari

Ehhh... szkoda że w Aquarian Regulator dziura jest o 1/4 większa niż ring 4 calowy ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! dwa pytania:

 

1. czy jeżeli wytnę otwór średnicy płyty cd to mogę "zepsuć" brzmienie mojej centralki tzn czy uda mi się ją podobnie nastroić jak mam teraz (dodam że udało mi się wyciągnąć fajne brzmienie i nie chciał bym go zmieniać)

 

2. czy zmieni się odbicie bijaka od naciągu ??

 

acha. czy przyklejał ktoś CD do naciągy superglue ?? pytam bo nie wiem czy się przyklei, bo ni raz się zdarzało że niektórych plastików nie kleił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. czy jeżeli wytnę otwór średnicy płyty cd to mogę "zepsuć" brzmienie mojej centralki tzn czy uda mi się ją podobnie nastroić jak mam teraz (dodam że udało mi się wyciągnąć fajne brzmienie i nie chciał bym go zmieniać)

Tak. Nastroisz tak samo, brzmienie bedzie troszke inne.

2. czy zmieni się odbicie bijaka od naciągu ??

Tak.

czy przyklejał ktoś CD do naciągy superglue ?? pytam bo nie wiem czy się przyklei, bo ni raz się zdarzało że niektórych plastików nie kleił

Jakiej firmy jest ten naciag "superglue"? Nie kojarze nazwy. To jakis nowy wymysl Aquariana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he chodziło mi o klej super - glue :) ok a jeszcze jedno pytanie: czy będzie miało znaczenie z której strony naciągu będe wycinał otwór, w sense czy od zewnątrz czy wewnątrz?? to chyba tyle biorę sie za wycinanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kropelka skleja dobrze CD i naciąg, bo sam tak wycinałem.

Gdzieś przeczytałem, że lepiej wziąć puszkę, nagrzać nad ogniem i wypalić nią otwór. Krawędzie się nadtapiają i jest mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia naciągu. Prosiłbym kogoś doświadczonego o zweryfikowanie tego poglądu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak czytam i muszę wam podsunąć pewne rozwiązanie. Wycinanie to nie jest NAJLEPSZY sposób. Problem się staje z niezabezpieczoną krawędzią i podatnością z tego tytułu na wszelkie uszkodzenia. Przedstawię wam sposób wypróbowany i spełniający swe zadanie! Oto link. Działa! i od razu masz zgrzane krawędzie otworu czyli dość dobrze zabezpieczone przed pęknięciami od uderzenia bądź ocierającego mikrofonu.

http://pl.youtube.com/watch?v=wStcDiAZnyM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remo do Powerstroke3 Smooth White (i pewnie do czarnych rezonansów też) daje solidny krążek, który można przykleić do naciągu, odrysować skalpelem wewnątrz, a następnie zostawić jako estetyczną osłonę krawędzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyciałem przed chwilą otwór, i trochę zawaliłem sprawę. Najpierw przykleiłem płytę wyciąlem i otwór był rówinutki i ładny, później wyciąłem ze starego naciągu jeszcze ringa o średnicy jakieś 2 cm większy od płytki żeby wzmocnić otwór, przykleiłem super- glue i okazało się że dałem za dużo kleju i wypłynął w dwóch miejscach od zewnątrz naciągu. normalnie masakra, teraz zostały dwie nieestetyczne białe plamy i nie wiem jak to usunąć, chyba będe musiał kupić te metalowe ringi, o ile gdzieś w polsce można je kupić :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chyba będe musiał kupić te metalowe ringi, o ile gdzieś w polsce można je kupić :/
www.drumshop.pl :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam inny darmowy sposób na zrobienie dziury w naciągu.Odrysowałem markerem koło od płyty CD. Dziurę wyciąłem małymi nożyczkami mniej więcej o 2 mm mniej od krawędzi tego koła. W tym momencie trzeba uważać żeby naciąg nie strzelił poza obrys. Resztę załatwiłem papierem ściernym od 120 w góre. Dziura wychodzi jak prosto z fabryki, idealnie gładka krawędź , tanio, szybko i w miarę bezproblemowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

premier inni o tym sposobie już mówili....

Ja też tak robiłem i to dość popularne jest, znam dużo ludzi którzy tak właśnie robią.

 

aha, ale tak:

1. Gdy obrysujemy z CD-ka to okrąg rysujemy po wewnętrznej stronie naciągu rezo.

2. Lepiej moim zdaniem wycinać nożykiem do tapet, niż nożyczkami.

3. Oczywiście przy ściągniętym naciągu z bębna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam inny darmowy sposób na zrobienie dziury w naciągu.Odrysowałem markerem koło od płyty CD. Dziurę wyciąłem małymi nożyczkami mniej więcej o 2 mm mniej od krawędzi tego koła. W tym momencie trzeba uważać żeby naciąg nie strzelił poza obrys. Resztę załatwiłem papierem ściernym od 120 w góre. Dziura wychodzi jak prosto z fabryki, idealnie gładka krawędź , tanio, szybko i w miarę bezproblemowo.

 

 

a dookoła podklejony taśmą izolacyjną :) (czarną, bo rezo mam czarny i nie widać w ogóle taśmy), ale następnym razem zastosuję metodę z puszką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Krawędzie się nadtapiają i jest mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia naciągu. Prosiłbym kogoś doświadczonego o zweryfikowanie tego poglądu :)

 

Ja tak zrobiłem z dwoma naciągami;) Jeden niestety spieprzyłem, bo za długo trzymałem puszeczkę przy naciągu, ale drugi wyszedł elegancko.

 

Parę rad:

1. Puszkę nagrzej prawie do czerwoności, a nie jakoś tak lekko

2. Zatrudnij kogoś, do trzymania naciągu w powietrzu, gdyż na jakiejś powierzchni jest ryzyko, że naciąg przytopi się do podłoża

3. Jeśli nie masz kogoś, kto mógłby przytrzymać dziada w powietrzu, to nie baw się w przytrzymywanie puszki przy dziurze, przyłóż ją po prostu, poczuj takie lekkie obniżenie terenu i od razu ją stamtąd weź, bo cholerstwo strasznie szybko stygnie.

4. Po odjęciu puszki otwór wygląda troszeczkę nieestetycznie, więc proponuję zaopatrzyć się w jakiś papier ścierny, lub pumeks.

5 Najlepiej wykonuje się to na nowym, lub mało używanym naciągu.

 

A jeśli chodzi o wytrzymałość. Mam taki otworek już rok, na razie nic nie strzeliło, ani nawet nie zaczęło pękać. Dla pewności zabezpieczyłem otwór taką dziwną, strasznie mocną taśmą budowlaną (nazwy itp. nie znam) i wszystko trzyma się na lajcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...