Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chce nauczyć się grać na perkusji, w tym celu kupiłem pad i pałeczki, coś tam ogarnąłem z zapisem nutowym, coś o technice trzymania pałeczek(wybrałem amerykański) i wydrukowałem 3 pierwsze strony zapisu nutowego z stick control i sobie pykam w pad.

Boje się jednak że jak przejdę/naucze sie cały ten stick control to pewne nawyki wejda mi w krew i ciezko bedzie mi stukać na calym zestawie pozniej (nauka stick control pewno z pół roku mi zajmie : ) ) czy to uzasadniona obawa?

pyt 2. Co póżniej po stick control ? Lub co teraz zamiast stick control ?

pyt3. odnosnie stick control -> nie ma zadeklarowanego tempa w zapisie nutowym dlatego gram na normalnym tempie na metronomie, czy zwiekszac tempo ? do jakiej granicy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Boje się jednak że jak przejdę/naucze sie cały ten stick control to pewne nawyki wejda mi w krew i ciezko bedzie mi stukać na calym zestawie pozniej (nauka stick control pewno z pół roku mi zajmie : ) ) czy to uzasadniona obawa?
Nieee, takie ćwiczenia wyrabiają Ci luz w rękach i kontrolę nad pałkami (jak sam tytuł książki wskazuje), potem to, czego się nauczysz - rozkładasz na zestaw. :)

 

pyt 2. Co póżniej po stick control ?
Np. Accents and Rebounds, ale jak dorobisz się zestawu to graj też piosenki z mp3.

 

pyt3. odnosnie stick control -> nie ma zadeklarowanego tempa w zapisie nutowym dlatego gram na normalnym tempie na metronomie, czy zwiekszac tempo ?
Przede wszystkim graj w różnych tempach, czasem podnoś, czasem obniżaj, zamiast metronomu czasem pograj do muzyki, czasami graj też na sucho (bez metronomu i muzyki).

 

do jakiej granicy ?
Do takiej jaka Cię satysfakcjonuje. :) Tylko uważaj, bo możesz mieć tak jak ja - obiecałem sobie dojechać do 200bpm, to stwierdziłem, że to można zagrać szybciej i szybciej i szybciej i za każdym razem dochodząc do narzuconej sobie granicy dochodziłem do wniosku, że zawsze można zagrać szybciej. :P

 

No i jeszcze staraj się grać ze zmienną dynamiką, np. dwa takty głośno, dwa takty cicho, dwa takty crescendo, dwa takty diminuendo i tak dalej. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grać do muzyki ? ; P na samym padzie/poduszkach.

 

Boje się jednak że jak przejdę/naucze sie cały ten stick control to pewne nawyki wejda mi w krew i ciezko bedzie mi stukać na calym zestawie pozniej (nauka stick control pewno z pół roku mi zajmie : ) ) czy to uzasadniona obawa?
Nieee, takie ćwiczenia wyrabiają Ci luz w rękach i kontrolę nad pałkami (jak sam tytuł książki wskazuje), potem to, czego się nauczysz - rozkładasz na zestaw. :)

 

pyt 2. Co póżniej po stick control ?
Np. Accents and Rebounds, ale jak dorobisz się zestawu to graj też piosenki z mp3.

 

pyt3. odnosnie stick control -> nie ma zadeklarowanego tempa w zapisie nutowym dlatego gram na normalnym tempie na metronomie, czy zwiekszac tempo ?
Przede wszystkim graj w różnych tempach, czasem podnoś, czasem obniżaj, zamiast metronomu czasem pograj do muzyki, czasami graj też na sucho (bez metronomu i muzyki).

 

do jakiej granicy ?
Do takiej jaka Cię satysfakcjonuje. :) Tylko uważaj, bo możesz mieć tak jak ja - obiecałem sobie dojechać do 200bpm, to stwierdziłem, że to można zagrać szybciej i szybciej i szybciej i za każdym razem dochodząc do narzuconej sobie granicy dochodziłem do wniosku, że zawsze można zagrać szybciej. :P

 

No i jeszcze staraj się grać ze zmienną dynamiką, np. dwa takty głośno, dwa takty cicho, dwa takty crescendo, dwa takty diminuendo i tak dalej. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna na poduszkach, mozna na padzie, mozna air drumming, wszystko sie da jesli wyobraznia dziala.;) ja jak wiele lat nie gralem na prawdziwych bebnach to wciaz trenowalem wyzej wspomnianymi metodami, po latach dzieki temu latwiej mi bylo wrocic do grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seth, dobrze Ci radzi, nic dodać nic ująć.

No może jeszcze poleciłbym jakiś instrument akustyczny, np. cajon :cool:

 

kery2004: umpa , umpa :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kery2004, muzyka też ma rytm i większość dostępnej muzyki na rynku jest nagrana równo, zwłaszcza przy dzisiejszych możliwościach :P

 

Weź płytkę z muzyką, którą lubisz i graj do niej ćwiczenia ze Stick Control, a jak już trochę opanujesz, to też możesz tworzyć własne kombinacje pasujące do muzyki, do której będziesz grać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ah, w sensie że muzyka ma mi zastąpić metronom.

 

kery2004, muzyka też ma rytm i większość dostępnej muzyki na rynku jest nagrana równo, zwłaszcza przy dzisiejszych możliwościach :P

 

Weź płytkę z muzyką, którą lubisz i graj do niej ćwiczenia ze Stick Control, a jak już trochę opanujesz, to też możesz tworzyć własne kombinacje pasujące do muzyki, do której będziesz grać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pdf tego gdzies znajde, czy zapis nutowy? bo chyba nie trafilem na to, a bardzo dużo przeglądnąłem materiałów...

Np. Accents and Rebounds

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś znaleźć w necie bez problemu, aczkolwiek uważam, że najlepiej najpierw skończyć Stick Control, Accents and Rebounds to tak jakby druga część tej książki i nawet autor pisze, że najpierw należy przegrać SC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań jeszcze odnośnie zapisu nutowego, uwierzcie mi patrzyłem w encyklopedii i nie znalazłem tam tych informacji(albo czegoś nie zrozumiałem)

 

stick.jpg

 

Na zdjeciu jest fragment stick control i mam pytania:

1. Co oznacza ten numer nad nutami ?

2. Co oznacza ta linia pozioma łącząca ćwierćnuty? zaznaczyłem na obrazku 2 sytuacje gdzie jest użyta ta linia.

 

 

Jak grać według tego zapisu nutowego ?

A,B czy C ? Traktować każdą ćwierćnute jako "klik metronomu"(przynajmniej w 4 pierwszych ćwierćnutach) czy jakoś innaczej ?

Wiem że to banalne pytania i dla was pewnie oczywiste. Ja informacji nie znalazłem więc pytam was, sam na razie spędziłem jakieś 3h nad tematem perkusji w ogóle(więc proszę o wyrozumiałość) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Triola, podział nieparzysty na 3, 'walc, walczyk'.

2) To nie są ćwierćnuty, to są 4 ósemki. Jeśli mamy 2 grupy po 2 ósemki to to jest takie same, jak 1 grupa 4 ósemek. Kwestia tylko estetyki, komu jak wygodniej czytać okiem.

3) Coś ci nie wierzę, że nie ma o tym w Encyklopedii. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) A Triole, gramy 1 i 2 ( 1 uderzenie, i uderzenie, 2 uderzenie) ?

2) Faktycznie, źle napisałem.Ale chodziło mi bardziej o: -> A są jakieś różnice w połączeniu tych ósemek belką? na obrazku zaznaczyłem 2 takie grupy ósemek z różnymi belkami. Traktuje się je jakoś innaczej?

3) Może gdzieś tam jest wspomniane, ale nie wytłumaczone na tyle bym to zrozumiał :D

 

Zapomniałes odp na/Jak możesz odpowiedz na "Jak grać według tego zapisu nutowego ?

A,B czy C ? Traktować każdą ósemke jako "klik metronomu"(przynajmniej w 4 pierwszych ósemkach) czy jakoś innaczej ?

Wiem że to banalne pytania i dla was pewnie oczywiste. Ja informacji nie znalazłem więc pytam was, sam na razie spędziłem jakieś 3h nad tematem perkusji w ogóle(więc proszę o wyrozumiałość) :D" ; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad.1 Triola ósemkowa, gramy ją na jednego klika metronomu a więc pierwsze trzy nuty trioli z Twojego przykładu gramy na 3 a kolejne na 4 i potem kolejny takt. Liczyć można - wtedy podświadomie licz do trzech.

 

ad.2 A na tym rysunku po prawej to nie jest bodajże 8 szesnastek ? :P

W każdym razie jak mamy jedną belkę łączącą to tak jakby to były ósemki, jak mamy dwie to są to szesnastki, jak mamy 3 to są to trzydziestki dwójki itd.

 

Co do zapisu nutowego. Takty są w 4/4 więc ustawiasz metronom na 4 kliknięcia i każde kliknięcie jest ćwierćnutą. Jedna ćwierćnuta to 2 ósemki a więc patrząc od lewej strony Twojego screena zapisu nutowego to pierwsze dwa uderzenia (R i L) gramy na pierwszy klik, kolejne dwa na drugi klik, a na trzeci i czwarty klik gramy te triole a więc 3 uderzenia naprzemienne.

 

Gdyby coś dalej było niejasnego to pytaj, po to Tu jesteśmy bo pomagać, pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kurde, w takim razie nie jest to takie proste do zagrania jak myślałem :D : )

Tak Ci się tylko wydaje,kwestia ogrania,po pewnym czasie będziesz to grał w takim tempie,że sam będziesz w szoku,jakie to proste :biggrin:

Załatw sobie "Szkoła na perkusje" Jerzy Piotrowski,(jest np na allegro)wraz z nagraniami audio,bardzo ułatwi Ci to start i czytanie nut,dużo ćwiczeń jest tam nagranych,także usłyszysz i zobaczysz jak to powinno brzmieć...powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początki CD, nie chce otwierać tematu więc pobawię się w "archeologa" i odkopie stary temat.

 

Mam problem z lewą ręką, już wiele tematów o niej się przewinęło, staram się ją rozwijać jak mogę, ale "boli" mnie że prawą ręką uderzam cały czas praktycznie w jedno miejsce na padzie a lewą uderzenia nie są już tak bardzo stabilne i lądują w różnych miejscach, czy mam się tym przejmować ? Może dodam że uderzenia nie lecą po skosie, są pionowe ale w różne miejsca na padzie. Może narysować jakąś kropkę czy coś na padzie i starać się uderzać w jedno miejsce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kery2004, jak grasz krótko, to się nie przejmuj, skup się na tym, żeby uderzenia były takie same z obu rąk i staraj się ćwiczyć w wolnych tempach (40-80bpm), ćwiczenia takie jak wyżej. Jak już dłużej będziesz grał i stwierdzisz, że faktycznie lewa ręka Cię ogranicza to wtedy skup się tylko na niej.

 

Może narysować jakąś kropkę czy coś na padzie i starać się uderzać w jedno miejsce ?
Pewnie. W szkołach muzycznych na werblach się kółeczka rysuje, żeby uderzać w jedno miejsce. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponownie ; )

Rozglądam się za perkusja elektroniczną, bo nie mam żadnej możliwości grać na akustyku.

Budżet ok 800-1000pln~ więc kupuje używaną i mam do wyboru (chyba) tylko Alesis dm6 i medeli dd501, co wybrać ? (zależy mi na cichym graniu) I może już bardziej z ciekawości: ile trzeba wydać na tani model z siateczkowymi padami?

 

Edit -> pytanie przekieruje do odp działu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie w ogole na tym nie znam praktycznie, a kurde strasznie mnie to interesuje, jednak w moim miescie nie mamy predyspozycji do nauki ;/// gdzie mozna sie zapisac na jakies warsztaty dla poczatkujacych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jestem tu nowa i jakoś nie umiem się połapać. Czy jest tu może taki temat jak szukanie nauczyciela.? :)

 

[ Dodano: 28-05-2013, 19:04 ]

A najlepiej to z Nysy lub okolic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...