Skocz do zawartości
Nieznamsienatym

Metalowy werbel?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Wobec tego zawsze warto polecic werbel Ludwiga Supraphonic z lat 60/70" badz wspolczesne. Klasyczny "Ludaloy" czyli stop na bazie aluminium badz mosiezny. Werble uniwersalne. Seria uzywana w nagraniach utworow wszystkich stylow muzycznych.

 

A ponadto kazdy werbel z dowolnego metalu kazdej wysokiej serii szanujacych sie marek.

 

Stalowe (steel) sa jasne, ostre i ...zaskoczenie ...?"metaliczne" (ale stare werble Tamy czy Sonora potrafia byc zaskaujaco cieple).

 

 

Mosiezne (brass) jasne i czystsze, cieplejsze, mniej ostre od stalowych.

 

Miedziane (copper), cieplejsze, mniej jasne.

 

Aluminiowe (Alu/Ludaloy), cieple, energetyczne, zdaje sie,ze mniej jasne niz te z brazu.

 

O werblach brazowych ze stopu uzywanego do odlewania dzwonow (bell bronze) nie bedziemy rozwazali, bo to jest odrebna, nieosiagalna najczesciej opcja.

 

Im wiekszy tym mocniejszy, pelniejszy, z wiekszym wybrzmieniem. Duze werbel 14 x 8" nadaja sie do majestatycznych, niezbyt czestych uderzen, zeby pelnia ich brzmienia zostala wykorzystana.

 

Standard to 14 x 5"(Ludwig) i 5,5". Klasyczne 14 x 6,5" nadaja sie do sytuacji, gdy bebny nie sa naglosnione, poza tym brzmia pelniej.

 

Do bardzo szybkich, gesto po sobie nastepujacych uderzen zwykle uzyteczniejsze sa mniejsze i plytsze werble typu piccolo (np. 13 x 3) czy tez soprano? (o tych ostatnich wiele nie wiem)

 

Charakterystyke werbli mozna korygowac strojem, naciagami i tlumieniem.

 

Gdybym mial decydowac sie na jeden tylko werbel kupilbym jakis w rozmiarze 14 x 5,5/6,5, wzglednie w przypadku klasycznego Ludwiga Suprasa: 14 x 5 badz 6,5".

 

Niektorzy spryciarze kupuja werbel typu Pearl free Floating, ktory oferuje wymiennosc korpusow (w tym samym rozmairze,ale z roznych materialow - korpusy oczywiscie trzeba dokupic, nie sprzedaje sie tych werbli od razu z 3 korpusami;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem właśnie o 14x5.5, ale żeby miał w miarę krótki strzał. 13x3 jakoś mi nie podchodzą.

Nie chcę też wykrwawić portfela na to. Myślę, że do 500zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stal stala, ale jest jeden werbel, ktory Cie na pewno nie zawiedzie:

 

Ludwig Supraphonic 14 x 5" - moj model z dobrych lat 60/70".

 

Gdyby co, zapraszam. Kosztuje pewnie ze dwa razy tyle, co Pearl Sensitone, ale to wlasnie Ludwigi Suprasy zabezpieczaja wiele studiow nagran i sprawdzaja sie w akacjach "na zywo".

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz, to mam werbel Tama Metalworks 14x5,5" za 500zł. W tej cenie nie znajdziesz nic lepszego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Łał, tylko one kosztują mliard dolców!

 

Hej!

No za 600 zl to sie nie kupi, prawda. Za 600 zl pozostaje stalowiec Pearl, ewentualnie poszukac/cos dolozyc do starszych Pearl serii Jupiter badz pozniejsze serii B/D 4...14, Sonora Phonic (niezniszczalne konstrukcje) czy stara Tama Imeprialstar/King Beat lub Premiery serii 2000, czy japonskie metalowce (stal, mosiadz) Yamahy starszych serii (zwykle drozsze).

Uzywane werble Suprasy (Ludalloy) 14 x 5" - w zaleznosci od rocznika i stanu poszycia - kosztuja od ok. 1000 zl do ok. 2000 zl. Nie mowimy o rzadkich Suprasach mosieznych ani glebszych 14 x 6,5", ani tym bardziej o Black Beauty. Taki znacznie "obrany" z chromu zwykly Supras kosztuje nawet mniej, ok. 800 zl, ale ja uwazam, ze Supras to nie ma wygaldac jak zwykly Acrolite, zatem chrom ma miec w mozliwie najlepszym uzywanym stanie.

 

Zatem, z gorszym chromem da sie kupic w cenie 800-1200 zl.

 

Ja mam werble z dobrych rocznikow: polowa lat 60" i 1971 r., bez odlazacego poszycia,w bdb stanie, w rozsadnym przedziale cenowym.

 

 

Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli lepiej będzie kupić jakieś drewno?

Ja tylko pisalem o wyborze w ramach werbli metalowych. Myslalem,ze wlasnie taki masz zamiar nabyc, a kwestie metalowiec czy drewniak to juz rozstrzygnales.

Najlepiej miec taki i taki badz ten, ktory sie najbardziej podoba. Drewniane to zwykle werble lagodniejsze, cieplejsze i ciemniej brzmiace, ale werble alu i miedziane maja charakterystyke bardziej zblizona w tym zakresie do werbli drewnianych niz stalowe i mosiezne. Z kolei Suprasy Ludwiga uzywane byly i sa w zasadzie we wszystkich gatunkach muzycznych, ale pewnie dobre werble drewniane czesto tez. Dlatego, gdybym mial pieniadze tylko na zakup jednego werbla, to kupilbym ktorys z metalowych-kolorowych. Na szczescie aktualnie nie stoje przed takim wyborem i wielu innych perkusistow tez nie chce wybierac, co skrzetnie wykorzytuja producenci, oferujac cala game werbli z roznych materialow.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...