Skocz do zawartości
dżawol

jaka różnica SPD-S a SPD-SX

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj francuz. Dzięki za odpowiedz , czytałem te strony , natomiast pewno znasz z praktyki te urządzenia . SX nowocześniejszy , ma więcej możliwości , łatwiejsza obsługa ? Czy któryś ma możliwość odtwarzania "ciągiem" zapętlonych fraz i nakładania jedna na drugą ? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - w Rolandzie pracuje zawodowiec (specjalista ds sprzętu), który ci zawsze pomoże i odpowie na praktycznie każde pytanie.

 

Dwa - co rozumiesz pod pojęciem "zapętlonych fraz"?

Jeśli chcesz przypisać dla każdego pada jakiś inny dźwięk (np. tamburyn, hi hat, jakiś dźwięk Djembe, cokolwiek) i potem na tych padach "odegrać melodyjkę" i potem żeby ona została zapętlona - to nie, na spd-sx i spd-s tego NIE ZROBISZ. Edit: okazuje się, że się myliłem - nie zrobisz tego na SPD-SX - na SPD-S jest to wykonalne:

Do tego służy SPD-30.

Natomiast jest przygotujesz loop, który bedzie tą melodyjką, wrzucisz go do spd-sx na usb, przypiszesz do pada któregoś i go "odpalisz" - to on może grać cały czas, aż go nie zatrzymasz (wyłączysz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jest przygotujesz loop, który bedzie tą melodyjką, wrzucisz go do spd-sx na usb, przypiszesz do pada któregoś i go "odpalisz" - to on może grać cały czas, aż go nie zatrzymasz (wyłączysz).

O to właśnie mi biegało

:razz:

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawową różnicą pomiędzy SPD-S a SPD-SX, która w moim przypadku spowodowała że sprzedałem SPD-SXa i wróciłem do SPD-S jest brak sekwencera w SPD-SX.

Jak zasięgnąłem opinii w Rolandzie, trochę przyoszczędzili i przyjęli, że można sobie dopiąć zewnętrzny sekwencer.

 

Dementując odrobinę to co pisze Francuz funkcja ta, wbudowana w SPD-Sa (pod nazwą phrase maker) pozwala na tworzenie własnych "melodyjek" (zapętlonych fraz, czy jak je nazwać), zapętlanie ich i przypisywanie do padów.

Słowem, grasz co sobie chcesz, tworzysz z tego frazę i przyporządkowujesz do dowolnego pada. Żadnego przygotowywania i wgrywania z USB nie trzeba.

Bardzo pożyteczne, w SPD-SX niewykonalne. Nie jestem jedyny który psioczy na brak loopów w SPD-SX... np: http://www.rolandforums.co.uk/forums/viewthread/4224/

 

Wadą SPD-Sa jest jednak stosunkowo mała pamięć i do tego w formacie CF - 512MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki Paulus za wypowiedż w temacie . Wiem , że SX to nie OCTOPAD SPD-30 i nie można zagranych na nim "melodyjek" przypisać do jakiegoś pada , niech grają ciągiem w pętli . Chodzi mi przede wszystkim o możliwość takiego odtwarzania / ciągiem w pętli/ gotowej melodyjki , w jednym pliku , przypisanej do jakiegoś pada . Po prostu uderzam raz w pada a owa melodyjka gra , do czasu aż jej nie wyłączę drugim uderzeniem . Jest taka możliwość ? Potrzebuję urządzenia do którego mogę importować własne brzmienia , więc OCTOPAD odpada , natomiast SX wydaje mi się nowocześniejszy niż S . Pytam mądrzejszych ode mnie w tej materii , macie doświadczenie z tymi urządzeniami , więc Wasze opinie są dla mnie cenne i bardzo za nie dziękuję .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podstawową różnicą pomiędzy SPD-S a SPD-SX, która w moim przypadku spowodowała że sprzedałem SPD-SXa i wróciłem do SPD-S jest brak sekwencera w SPD-SX.

Jak zasięgnąłem opinii w Rolandzie, trochę przyoszczędzili i przyjęli, że można sobie dopiąć zewnętrzny sekwencer.

Widać, że stary poczciwy SPD-S ma się dobrze i pomimo wieku nadal z powodzeniem konkuruje z teoretycznie "lepszym" SPD-SX'em. Myślę, że mała pamięć w SPD-S (512MB) dla wielu użytkowników nie jest problemem czy też wadą ponieważ te 512MB w zupełności wystarcza do grania live. Trochę to dziwne, że w SPD-SX zabrakło sekwencera, który jest bardzo przydatny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
....Chodzi mi przede wszystkim o możliwość takiego odtwarzania / ciągiem w pętli/ gotowej melodyjki , w jednym pliku , przypisanej do jakiegoś pada . Po prostu uderzam raz w pada a owa melodyjka gra , do czasu aż jej nie wyłączę drugim uderzeniem . Jest taka możliwość ? Potrzebuję urządzenia do którego mogę importować własne brzmienia , więc OCTOPAD odpada , natomiast SX wydaje mi się nowocześniejszy niż S . .

 

To co chcesz uzyskać to główna cecha SPD-Sx (i S również). Jeśli chcesz przygotowywać dźwięki na PCcie i wgrywać je do urządzenia a do tego możesz wydać parę setek więcej to idź w SXa. Wgrywanie sampli jest dużo łatwiejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dementując odrobinę to co pisze Francuz funkcja ta, wbudowana w SPD-Sa (pod nazwą phrase maker) pozwala na tworzenie własnych "melodyjek" (zapętlonych fraz, czy jak je nazwać), zapętlanie ich i przypisywanie do padów.

Słowem, grasz co sobie chcesz, tworzysz z tego frazę i przyporządkowujesz do dowolnego pada. Żadnego przygotowywania i wgrywania z USB nie trzeba.

 

Człowiek uczy się całe życie jak widać. ;) O tej funkcji w spd-s nie wiedziałem.

 

 

Obejrzałem ten filmik i widzę, że funkcja ta jest bardzo przydatna, ale jej użyteczność LIVE jest raczej mała w odróżnieniu do SPD-30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

mam takie pytanie, czy na spd sx da sie grac jak na octopadzie czy tam dtx multi12, uprzednio wgrywajac odpowiednie dźwieki? chcialbym połaczyc funkcje samplera i instrumentu perkusyjnego w jednym urzadzeniu, tylko nie wiem czy roland nie zablokowal w jakis sposob mozliwosci gry hmm.. Posiadam yamaszke dtx m12 i jest swietna do gry natomiast funkcja samplowania jest zablokowana ograniczona pamiecia - 64 mb to smiech w tych czasach. Polityka firm aby generowac zyski mnie przeraza dlatego wole sie upewnic przed zakupem:) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drops, poświęciłem 15 sekund na szukanie odpowiedzi na twoje pytania na Youtube

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was może mi wytłumaczyć jak chłopu na miedzy co to właściwie jest ten cały sequencer? Wstukałem takie pojęcie w google, ale nie jestem pewien czy dobrze rozumuję, więc proszę Was o pomoc w wyjaśnieniu mi tego terminu. Czy tu chodzi tylko o sterowanie zewnętrznymi urządzeniami MIDI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, też jestem zainteresowany samplerem perkusyjnym. Nie wiem dokładnie, czy spd-sx będzie mógł zastąpić zwykły sampler typu MPC

 

Co do sekwencera.,

Nie miałem styczności z sekwencerem Rolanda SPD-S ale mam sampler AKAI MPC 500 i jego sekwencer działa w podobny sposób jak każdy sekwencer MIDI w keyboardzie, ale pod każdym komunikatem kryje się nie dźwięk keboardu lecz sampel przypisany przez nas wcześniej do padu.

Sekwencer Akaia działa tak - pod każdym padem mamy zaprogramowany jakiś sampel. Możemy nimi grać w czasie rzeczywistym - to jest jasne. I teraz, dzięki sekwencerowi możemy sobie zapisać sekwencję wystukanych sampli - podobnie jak w automacie perkusyjnym, z tym że sample mogą być zarówno brzmieniami perkusyjnymi, jak i każdymi innymi dzwiękami wav o dowolnej długości. Ustalamy sobie tempo sekwencera, długość taktów, włączamy REC i lecimy. Sekwencer zapisuje w kółko, po zadanej długości zaczyna od początku i sekwencer automatycznie przeskakuje w tryb nadpisywania. Możemy dograć następne dźwięki. Sekwencer ma 48 ścieżek, jest bardzo fajne, bo możemy zamiast całej sekwencji np. perkusyjnej zrobić sobie osobno ścieżkę hi-hatu, osobno, werbla, stopy clapów, wreszcie linię basu. Możemy te ścieżki sobie odpalać padami w którym chcemy momencie i je wyciszać kiedy chcemy, i na to wbijać sample z padów w czasie rzeczywistym. Sekwencer robi nam podkład, albo odwrotnie, sekwencer wygrywa zapętloną melodię, a my w czasie rzeczywistym modyfikujemy sobie różne bity. Poza tym, każdą zagraną sekwencję sampli można nagrać jako osobny sampel i przypiąć go do konkretnego pada. Przełączanie trybów pomiędzy wyzwalaniem sampli z padów, a trybem zarządzania ścieżek samplera odbywa się jednym klawiszem.

Oprócz tego, możemy modyfikować sekwencję także krokowo, np. wbiliśmy krzywo jakiś sampel lub chcemy zmienić jego dynamikę

 

Wydaje mi się, że to jest to podstawowa funkcja każdego samplera. Opisany skrótowo przeze mnie tryb samplera pochodzi z najtańszego, praktycznie budżetowego samplera Akai.

 

Miałem przekonanie, że SPD-SX ma taką funkcję, jeśli tego brak w porównaniu do SPD-S, to jest to wielki krok wstecz i SPD-SX nie jest samplerem, tylko odtwarzaczem sampli z funkcją nagrywania. Wa takim wypadku, lepiej kupić sobie Alesisa za połowę ceny.

 

Może ktoś mnie oświeci, bo nie chcę czytać całej instrukcji po angielsku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli wiemy czego zabrakło sx'owi względem s. Co ma jednak sx czego nie miał s (z wyjaśnieniem proszę, czyli co ta funkcja robi i oznacza). Dzięki.

Pzdr

 

p.s: czy spd-s może zastąpić moduł perkusyjny przy triggerowaniu bębnów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie spd-sa. Na spd-sx mnie nie stać, tym bardziej, że po drodze trafił mi się octapad spd 30 i nie mogłem się powstrzymać. Jak wiadomo, Spd-sx ma wyjście metronomu, to jest fajna sprawa. SPD-s może oczywiście służyć za moduł do triggerów, ale liczba wejść jest ograniczona.

darek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Od kilku tygodni posiadam SPD SX'a. Wiem że ten Roland nie posiada sekwencera, ale czy można przechwycić jakąś sekwencję uderzeń na konkretnym zestawie, zgrać ja do pamięci zewnętrznej, a następnie w komputerze obrobić i wgrać do SPD SX jako loop? Innymi słowy czy można coś nagrać bezpośrednio w urządzeniu i zapisać jako jeden plik? Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam! Od kilku tygodni posiadam SPD SX'a. Wiem że ten Roland nie posiada sekwencera, ale czy można przechwycić jakąś sekwencję uderzeń na konkretnym zestawie, zgrać ja do pamięci zewnętrznej, a następnie w komputerze obrobić i wgrać do SPD SX jako loop? Innymi słowy czy można coś nagrać bezpośrednio w urządzeniu i zapisać jako jeden plik? Pozdrawiam!

Można. Nagrywasz dowolny dżwięk / grupę dżwieków/ np.na komputer , jeżeli nie są w formacie przewidzianym przez rolanda - konwertujesz do wav lub aiff , poprzez usb eksportujesz do spd-sx , tam ustawiasz parametry / np.odtwarzanie w petli/ i wyzwalasz uderzeniem w pada przypisanego do tego dżwieku. Polska instrukcja obsługi , dołaczona do samplera bardzo dokładnie wszystko opisuje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak... Na wrodzone lenistwo nie ma rady ;) Jest nawet tutorial:

 

 

Pozdrawiam!

 

[ Dodano: 30-04-2017, 13:52 ]

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie SPD SX'a. Czy można użyć dowolnego pada jako włącznik, wyłącznik triggera? Na przykład w jakimś utworze jest fragment, w którym używam efektu na stopie, podczas gdy reszta numeru grana jest na czystym brzmieniu. Uderzam w pad, aktywuję efekt na triggerze, potem uderzając wyłączam efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...