Skocz do zawartości
BrutalCompany

Ogólne porady dla początkującego.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

JEstem posiadaczem zestawu Basix Oxygen:

20x16" BD

10x09"TT

12x10"TT

14x14"FT

14x5"SDďťż.

 

Oto kilka moich pytań:

- Jak ćwiczyć? Widziałem kilka stron, jednak te nie za bardzo mi pomogły. Nie wiem do końca, jak grać z metronomem.

- Jak poznać, że moje naciągi się już nie nadają i jakie kupić? Teraz perkusja jest nastrojona dość wysoko, inaczej brzmi flakowato. Nie ukrywam, że chcę grać rockowo, a od perkusji oczekuję fajnego, basowego brzemienia. Jakie naciągi (niezbyt drogie) możecie mi polecić?

- Jak wyciszyć werbel? Przy każdym uderzeniu (nawet gdy chodzę po pokoju) odzywa się werbel, co niezwykle irytuje. Da się go jakoś wyciszyć?

- Jak skutecznie nastroić bębny? O ile tomy i centrala jakoś trzymają strój, to floor tom roztraja się niezwykle szybko, co irytuje.

- Czy warto uczyć się nut, a jeśli tak, to jak w miarę szybko to zrobić?

- Czy opłaca się kupić podwójny pedał do centrali? Większość rockowych/metalowych utworów ma podwójną stopę, jednak czy opłaca się grać na takowej już na początku nauki?

- Jak oddzielić ręce i nogi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wystrzeliłeś. :D

 

W sumie dobre pytania jak na początkującego i odpowiem na kilka:

- Jak ćwiczyć? Widziałem kilka stron, jednak te nie za bardzo mi pomogły. Nie wiem do końca, jak grać z metronomem.

Na początek proponuję "biblię", czyli książkę G. L. Stone'a "Stick Control".

Na starcie poleciłbym grać pierwsze trzy strony ćwiczeń ćwierćnutami (czyli uderzenie na każdy klik metronomu) w umiarkowanym tempie - na początek moim zdaniem dobre będzie 80-90bpm, nie będzie ani za wolno, ani za szybko. Później jak już będziesz swobodniej się poruszał, to graj zarówno w szybszych jak i w wolniejszych tempach.

 

- Jak wyciszyć werbel? Przy każdym uderzeniu (nawet gdy chodzę po pokoju) odzywa się werbel, co niezwykle irytuje. Da się go jakoś wyciszyć?
Wyłącz sprężyny :P A jeżeli to nie pomoże, to połóż coś na werblu, koc, poduchę czy coś takiego (też miałem z tym problem, bębny mi brzmiały przy każdym kaszlnięciu ;))

 

- Czy warto uczyć się nut, a jeśli tak, to jak w miarę szybko to zrobić?
Oczywiście, że warto. Na początek ważne, żebyś liczył podczas ćwiczeń, podstawowe wartości poznasz ze "Stick Control", a jeżeli Ci zależy na swobodnym graniu z nut, to najlepiej udać się do nauczyciela. :)

 

- Czy opłaca się kupić podwójny pedał do centrali? Większość rockowych/metalowych utworów ma podwójną stopę, jednak czy opłaca się grać na takowej już na początku nauki?
Różni ludzie różnie mówią, ja uważam, że jeżeli jesteś z góry nastawiony na rock/metal, to warto od początku grać na twinie i tupać to samo co rękami na werblu (czyli standardowo na początek "Stick Control").

 

- Jak oddzielić ręce i nogi?
Nie wszystko na raz, z czasem się nauczysz, najpierw opanuj technikę gry na samym werblu i stopie. A poza tym baw się zestawem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie!

 

Jeszcze jedno, szybkie pytanie: Jakie pałki wybrać? Wiem, że to zależy od osoby i każda powinna wybrać sobie własne. Za pierwszym razem kupiłem NOVA 7A. Grało się nimi przyjemnie, ale po 2 tyg. niezbyt hardkorowego grania część drewna z główki po prostu odpadła. Teraz się męczę z pałkami dodanymi do zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku będziesz prawdopodobnie często łamał pałki, więc nie wydawaj majątku na nie. :P

Ale staraj się testować różne rodzaje pałek, aż znajdziesz swoje ulubione. VF Nova to całkiem przyzwoite pały. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to może ktoś mądrzejszy się wypowie, bo ja tam się nie znam na strojeniu. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
- Jak poznać, że moje naciągi się już nie nadają i jakie kupić? Teraz perkusja jest nastrojona dość wysoko, inaczej brzmi flakowato. Nie ukrywam, że chcę grać rockowo, a od perkusji oczekuję fajnego, basowego brzemienia. Jakie naciągi (niezbyt drogie) możecie mi polecić?

 

To, że naciągi są do wymiany poznasz po tym, że albo je rozwalisz (wersja ekonomiczna), albo ich brzmienie zmieni się na gorsze (wersja audiofilska ;) ). Poza tym wszystkie naciągi kosztują mniej więcej tyle samo, a wybrać powinieneś sobie sam. Powchodź na strony producentów naciągów, np. Evansa i tam w produktach masz podaną charakterystykę brzmieniową każdego z naciągów, zastanów się czego szukasz i sam sobie dobierz naciągi ;)

 

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Powiedzmy, że znalazłem naciągi uderzane (Spodobały mi się Aquarian performance II). Oznacza to, że przy ew. wymianie muszę wymienić również naciągi rezonansowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynki, dwójki, paradiddle i przednutki są w Stick Control. W tej książce są podstawy podstaw, bez których nie można się obejść, jeżeli chce się zbudować dobry warsztat.

Akcenty są w następnej książce tego samego autora - Accents and Rebounds. :)

 

 

Nie, nie trzeba zmieniać rezonansów kiedy zmieniasz uderzane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz wymieniać, ale jak masz kasę to czemu nie? Naciągi dodawane do zestawów są... ŚREDNIE, a rezo mimo że się nie zużywają, mają duży wpływ na brzmienie. Ja bym zmieniał, chyba że nie masz kasy chwilowo to narazie się tym nie przejmuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie zmieniał, bo po co ładować z góry kasę? Wymień górę, stestuj, jak nie przypasi, to zmień jeszcze dół. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie mam kasy :) Na razie muszę jechać po pałki, dopiero jak zużyję naciągi to pomyślę o wymianie. Na razie mnie nie stać : D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram Seth'a ;) Chyba, że kupiłeś używkę i masz inny naciąg rezo na każdym tomie. Wtedy wypadałoby zmienić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pewnie masz jakieś cienkie naciągi noname by Remo :D Powinny być spoko do ćwiczenia itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BrutalCompany,

Najtańsze i najszybsze rozwiązanie: Dobry NAUCZYCIEL

DWA LATA WYTRWAŁEJ PRACY i BĘDZIESZ MÓGŁ SAM DECYDOWAĆ I SAM SOBIE RADZIĆ Z DECYZJĄ CZY IŚĆ DALEJ CZY ODPUŚCIĆ... Inaczej może to potrwać duuuużo dłużej aż do ewentualnego zniechęcenia i porzucenia gry jeszcze przed opanowaniem banalnych ćwiczeń.....Chyba, że jesteś talentem wrodzonym lub z rodziny muzyków..itp..Ale w takim przypadku nie było by tych pytań...

 

Pozdrawiam

http://tablica.pl/oferta/nauka-gry-na-perkusji-raszyn-janki-warszawa-CID751-ID3XQGp.html#9a1d9dcdd5

Powodzenia!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dużo piszecie o tym Stick Control Skąd można ją ściągnąć ?
Z szacunku dla autora który się napracował, zakupiłbyś sobie takowy egzemplarz. Nie jest to jakaś wielka suma do wydania. Pozdrawiam i życzę aby w przyszłości ktoś Ciebie nie piratował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dużo piszecie o tym Stick Control Skąd można ją ściągnąć ?
Z szacunku dla autora który się napracował, zakupiłbyś sobie takowy egzemplarz. Nie jest to jakaś wielka suma do wydania. Pozdrawiam i życzę aby w przyszłości ktoś Ciebie nie piratował.

 

Szacunek trzeba mieć, ale zakup książki nie ożywi autora. Polecam pdf :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szacunek trzeba mieć, ale zakup książki nie ożywi autora. Polecam pdf :)
skoro książka jest w sprzedaży więc ktoś na tym zarabia ale Polak to Polak, po co dać komuś zarobić, lepiej ukraść. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Książka jest bardzo... nie tania u nas generalnie, więc jeśli kupować to za granicą.

Na Allegro w przedziale 75-100zł, w DC za 60, nawet w Thomannie za 70 - uwielbiam tę książkę i bardzo ją polecam, bo można naprawdę masę rzeczy z niej wyciągnąć (więcej niż zapewne myślicie), ale nie dałbym tyle za nią.

 

Na Amazonie jest za 30zł i tyle moim zdaniem właśnie powinna kosztować. :)

 

Btw. ta książka jest tak bardzo popularna i dostępna w internecie na każdym kroku w pdfie, że aż głupio pytać skąd ją wziąć. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...