Skocz do zawartości
Vandr

Spinam nogę...

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Jestem początkującym i zauważyłem, że chcąc zagrać dwójki stopą wychodzi mi to raptem w połowie przypadków...chodzi o to, że nieświadomie spinam całą nogę (nie wiem z czego to wynika - jakoby podświadoma obawa, czy uda mi się zagrać tę planowaną dwójkę) i często zamiast tej dwójki wydobywam dwa bardzo szybkie uderzenia o słabej dynamice, albo dwa uderzenia z czego pierwsze jest mocne, a drugie znacznie słabsze. Czasami wychodzi tylko jedno i zauważam, że nawet mój prawy pośladek na stołku jest spięty...chciałbym się tego pozbyć. Wiem, że LUZ to podstawa, ale kurde, nie wiem dlaczego tak się dzieje...

 

Na początek dopasowałem odpowiednią wysokość stołka. Gdy go miałem za wysoko lub za nisko to trudniej było mi wprawić nogę w ten ruch potrzebny do dwójki. Następnie wybalansowałem odległość siedziska od zestawu, tak aby podudzie delikatnie opadało w dół a goleń/przed-noga nie była pod kątym prostym do podłogi ale pod lekkim kątem rozwartym. W tej kwestii jest chyba w porządku...Co radzicie mi robić? Uderzać jedynki stopą bardzo powoli i stopniowo rozwijać prędkość, czy coś innego?

 

Generalnie to nie wiem czy robię dobrze, ale lubię sobie pograć wraz z moimi ulubionymi projektami/zespołami i tutaj podaję jeden z nich, gdzie napisałem czas występowania prostej dwójki i synkopy(chyba), które wiem, że są proste, ale przez moje spinanie nogi wychodzi to może w 50-65% procentach przypadków. Co robić? :cry:

 

https://www.youtube.com/watch?v=GlVzgAsVI4I&feature=kp (2:39-2:43)

 

PS: Gram na zestawie DigDrum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ćwiczenia w wolnym tempie i cały czas zwracaj uwagę na to żeby nie spinać tej nogi. Jak zaczyna się spinać to jeszcze trochę obniż tempo aż będziesz mógł grać dwójki powiedzmy przez minutę. Potem dodawaj sobie 5 / 10 do tempa za każdym razem jak poczujesz, że już to potrafisz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Jakiego typu ćwiczenia możecie mi zaprezentować? Nie mam żadnego dostępu do nauczyciela, tak więc jestem zdany na siebie, a jestem (chyba) ambitny więc może sobie jako tako poradzę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ćwicz po prostu rytmy, które sprawiają Ci problem.

Jak grasz na singlu, to pograj sobie książkę Colina Baileya: Bass Drum Control :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, skoro chcesz nauczyć się grać dwójki, to graj dwójki :D

Ale żeby nie było tak nudno, możesz grać paradiddle nogami (np. P L P P L P L L), albo jedynki z dwójkami na przemian po jednym takcie ( P L P L P L P L | P P L L P P L L ). Takie małe urozmaicenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko kwestia czasu. Ćwiczenie na perkusji to przede wszystkim trening układu nerwowego. To wymaga czasu i cierpliwość. Graj w wolnych tempach stopniowo przyspieszając i zaczynaj od w miarę prostych rzeczy, by stopniowo zwiększać stopień trudności. Zaczynanie od wysokiego poziomu może być efektowne, ale trzeba to popierać ciągłym treningiem koordynacyjnym, ponieważ można nabyć kilka dość paskudnych manier i przywar, których eliminacja może być problematyczna i czasochłonna. Grasz techniką heel up (podniesiona pięta) czy hill down (opuszczona)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seth, dzięki, książka już jest na dysku. Przejrzę. :)

 

Kema, wydaje mi się, że przy Heel down mam większą kontrolę, ale staram się ogarniać jednocześnie obie techniki. Może nagram krótki filmik i sami ocenicie, czy w ogóle dobrze wykonuję te ruchy...

 

Nagrałem filmik. Cyferkami oznaczyłem punkty, w których mogę ustawić stopę. Która pozycja jest najpoprawniejsza? Śmiało krytykujcie, opieprzajcie, naprowadzajcie...muszę przecież ogarnąć taką podstawę. :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=VpipVebPGsM&feature=youtu.be

 

PS: Poza tym zauważyłem, że najwygodniej jest mi gdy sprężyna jest najbardziej naciągnięta i stopa chodzi nieco ciężej. Gdy jest luz, to gorzej mi kontrolować wszystko...czy to właściwa postawa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą, sam się uczę, ale ze swojego doświadczenia co nieco Ci mogę podpowiedzieć.

 

Gram heel upem od... 4 dni? Malutko. Niemniej na samym początku było to dla mnie straszne, nawet w innym temacie na forum pytałem z czym to się je. Lecz zacząłem ćwiczyć wolne tempa, tempo 60, albo 80 do metronomu jechałem ósemkami na zmianę jedna i druga noga (Ty masz jedną stopę, ale jakoś to sobie przełożysz). Dodam że nie musisz specjalnie siedzieć przy perkusji by tłuc nogami, można wrzucić coś na talerzu i werblu, jakiś prosty rytm. Choć ja akurat stosowałem inną technikę - serial na monitorze obok perkusji, dźwięk z komputera na słuchawkach przez mix in w module i tak się łączyło przyjemne z pożytecznym :)

 

Kiedy już ogarniesz trochę te wolne tempa to sobie graj jakieś proste piosenki z rytmem na stopie, koniecznie heel upem, jeśli chcesz go ćwiczyć. Mi np. bardzo się przysłużyła ta piosenka:

Jest co robić na talerzach, a stopa elegancko się ćwiczy.

 

I jeszcze jedno. Patrząc na Twój filmik chyba za bardzo sobie wziąłeś do serca to ,,UP" :D Tu nie chodzi o to by noga była pionowa, tylko by pięta nie była oparta, ją ją trzymam lekko nad ziemią, nie ma sensu męczyć przesadnie nogi. Po tych kilku dniach treningów (wcale nie tak długich) jestem w stanie grać hell'upem prawie wszystko to co grałem heel down'em. A co do pozycji nogi w heel down - to chyba jak Ci wygodniej. Ja trzymam chyba jak u Ciebie na trójce, albo na dwójce, ciężko powiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Dzięki wielkie. Pojawił się inny problem, który mnie zaniepokoił i nie wiem czy słusznie czy też nie. O ile ból mięśnia pleców już nieco zelżał, to od wczoraj cholernie boli mnie kość pośladkowa(prawa)/w okolicach pachwiny - nie mam pojęcia skąd się wziął. Moje siedzisko jest poprawnie wygodne. Czy możliwe, że to efekt "adaptacji" do gry i samo przejdzie, czy nie powinno czegoś takiego być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ćwicz po prostu rytmy, które sprawiają Ci problem.

Jak grasz na singlu, to pograj sobie książkę Colina Baileya: Bass Drum Control :)

takie pytane co do ksiazki i nie tylko. Od zawsze myslalem ze stope gra sie bez akcentow, ghostow itp oczywiscie znalazlem jakies tabu gdzie sa takie smaczki... No i jak to baprawde jest !! Myslalem ze jedyne czym sie operuje to dynamika nie artykulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem przy ćwiczeniu np tego PLKK PLKK PLKK PLPL Wiem że trzeba to ćwiczyć super wolno ale już bym chciał tak jak Royster :)

Człowiek jest niecierpliwy

 

[ Dodano: 12-10-2015, 15:21 ]

W sprawie tego bólu to wydaje mi się że spinasz teraz jakiś mięsień przez to że nie możesz z koordynacją nadążyć Przejdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...