Jump to content
Rzacyk

Remo Black X na werblu

Recommended Posts

Witam,

Mam problem z nastrojeniem werbla, a dokładniej z samym naciągiem. Niedawno zakupiłem werbel Yamaha Steel SD-245A. Miał na górze trochę zjechanego, powlekanego Ambassadora, więc zmieniłem go na praktycznie nowego Black X'a który został mi z poprzedniego werbla. Przesiedziałem już 3 wieczory i nie mogę go dobrze nastroić. Sprężyny strasznie brzęczą, a bez nich werbel brzmieniem przypomina floor tom. Werbel zaczyna "brzmieć" dopiero przy maksymalnym napięciu sprężyn (takim, że gdy już je spuszczę, to nie mogę ich z powrotem napiąć) i położeniu na górze jakiegoś ringa tłumiącego, tylko że wtedy brzmieniem przypomina bardziej plastikowe wiadro.

Na starym Ambassadorze nie mam takiego problemu i już przy niewielkim napięciu sprężyny przestają brzęczeć. Tak wiem, "To zostań przy Ambasadorze, proste", lecz szkoda mi trochę, żeby nowy naciąg za prawie 100zł leżał w kącie nieużywany. Mam nadzieję że to winna moich nieudolnych prób "strojenia", a nie samej "skóry".

Miał ktoś z Was kontakt z tym naciągiem? Wiecie może, czy stroi się go "inaczej"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Być może będziesz jeszcze musiał posiedzieć nie 3 wieczory, a 3 miesiące, kto wie.. Ja z doświadczenia wiem, że werbel jest najbardziej wymagający. Do tej pory potrafię spędzić sporo czasu zanim uzyskam satysfakcjonujące brzmienie. Też zależy od tego, kto na ile jest perfekcjonistą, lub nie jest nim wcale. Ja jestem amatorem, ale potrafię ukręcić nie najgorsze brzmienie. Niekiedy szybko, niekiedy ku*wica mnie trafia, zwłaszcza z werblem.

 

Tak naprawdę większość problemów związanych jest ze złym strojeniem. Jeśli chodzi o werbel; tu małe rzeczy robią naprawdę duże różnice.

 

Na wszystko trzeba czasu i doświadczenia. Warto też pooglądać materiały jak różni goście stroją perki. Na YT jest tego dużo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Black X to to samo co Emperor X czyli podwójna membrana nie 2x7mil ale 2x10mil (!), z dodatkową łatą. Siłą rzeczy ten naciąg brzmi cholernie nisko i mięsiście. Jeśli nie chcesz takiego brzmienia, musisz go naciągnąć piekielnie wysoko - wtedy zagada. Emperor X zakładam od wielu wielu lat, ale u mnie działa to odwrotnie - lubię strzał i odpowiada mi to, że nie jest taki pusty jak np. Ambassador przy wysokim stroju.

Także - jedyna rada. Strojenie go na dechę i będziesz zachwycony. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×