Skocz do zawartości
ZWR

Zildjian/Sabian/Meinl

Rekomendowane odpowiedzi

ZWR   

Witam.

Przymierzam się do kupna zestawu blach, aczkolwiek obiło mi się o uszy kilka opinii na temat blach Zildjiana, które ponoć szybko pękają... :doubt:

Mam na celowniku Zildjian A 391 set, lecz gdy usłyszałem że pękają rozważyłem również Sabian AAX x-plosion set i Meinl sound caster custom.

Wiec moje pytanie brzmi: jak to jest z tym pękaniem blach? Zdaje sobie sprawę ze to zależy jak gram itp, ale chodzi mi o całokształt. Przyznam się ze lubie przyłożyć w blachy wiec nie chce żeby mi cos pękło po 6 miesiącach grania :roll:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
adamsz   

Trwałość Zildjianów z serii A oraz Sabianów AAX jest bardzo zbliżona, ponieważ są to blachy z tego samego stopu i wytwarzane w podobny sposób. Oczywiście jedni i drudzy twierdzą, że mają unikatowe technologie, niezrównanych mistrzów czuwających nad każdym etapem produkcji i tym podobne bzdety. Ale pamiętajmy, że to była kiedyś jedna firma (Zildjian), a na skutek zawirowań rodzinno-spadkowych jedna fabryka odłączyła się od spółki i nazwała Sabian. Jedne i drugie blachy są bardzo dobre zarówno brzmieniowo jak i z punktu widzenia trwałości. Twierdzenie, że Zildjiany szybko pękają jest bardzo nieprecyzyjne i ma w sobie tyle prawdy co stwierdzenie, że każdy Polak to złodziej.

Soundcuster to blachy ze stopu B12, czyli trochę bardziej plastycznego od B20 (z którego zrobione są Zildjiany A i Sabiany AAX). Na tej podstawie można przypuszczać, że będą miały mniejszą skłonność do pękania (prędzej się wygną, niż pękną). W praktyce nie można wnioskować o trwałości blach na podstawie stopu. Przykładem mogą być blachy Paiste 602 (stop B20, blachy bardzo trwałe) i Paiste Twenty (też B20, znane ze skłonności do pękania). Niewielka popularność Soundcustera powoduje, że trudno znaleźć rzetelne dane o ich trwałości.

Ciągnąc wątek stopu - z brązów stosowanych do wyrobu talerzy najbardziej plastyczny jest B8. Blachy Paiste 2002 wykonane z tego stopu są obecne na rynku ponad 40 lat i dały się poznać jako bardzo trwałe, więc może zainteresuj się nimi? Niemniej Zildjiany A i Sabiany AAX to też świetny wybór.

Myślę, że powinieneś skoncentrować się na brzmieniu, bo trwałość profesjonalnych blach jest z grubsza podobna.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ZWR   

Wielkie dzięki za odpowiedz :) Wiec skusze się na te zildjiany ponieważ na piaste 2002 nie stać mnie :roll:

Właśnie chciałem zildjiany ponieważ najbardziej podobają mi się brzmieniowo.

Dzięki za obalenie mitu o pękaniu tych blach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta