Skocz do zawartości
kamikadze

Klasyfikacja blach

Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie mi zrobić taką klasyfikację blach np: że Paiste 2002 są świetne do rocka, mają ostre mocne brzmienie etc. etc, a Zildjian k świetnie się sprawdza w jazzie bo ma takie i takie brzmienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie raczej trudno, bo brzmienie to bardzo subiektywne odczucie. Zwykle przyjęło się, że jasne blachy pasują do mocniejszej muzy, a ciemniejsze do lżejszej. Ale od tej reguły pewnie są setki (tysiące?) wyjątków. Poza tym np. ciężka muza nie jest równa ciężkiej muzie. Dużo zależy przecież od szybkości kawałka (a wiec sustain blachy), strojenia zespołu (a wiec jasności/ciemnosci - zeby blacha miala sie jak w mixie przebic), "przestrzeni", "mroku", miksu bla bla bla itd itp. Nikt na pewno nikt nie podejmie się takiej klasyfikacji sam, bo zwyczajnie nie sądzę, żeby ktokolwiek miał możliwość porownania każdej blaszki w setkach gatunków muzyki. No ale razem na forum.... czemu nie zabawić się w taka subiektywną charakterystykę :)

 

ze swojej strony (mega subiektywnie) mogę ocenić czy poniższe blachy (bo te mam/miałem) nadają się do groove metalu/hc (bo to gram najczęściej ď ):

 

Alchemy Istanbul Professional China 18" B20 - dobry dla diabła â głośna i dużoooo tureckiej siary

Amedia Ahmed Legend 16" crash B20 â raczej do lżejszej muzy / dość ciemna

Amedia Ahmed Legend 18" crash B20 - raczej do lżejszej muzy / dość ciemna

Anatolian FX Crash o-zone 16" B20 â uniwersalna ze wskazaniem na mocniejsze brzmienia

Stagg SH hihat 14" B20 â uniwersalna ze wskazaniem na rock. Fajna jako półotwarta.

Stagg SH splash 10" B20 â dość cicha, raczej na lżejsze klimaty

Stagg SH splash 12" B20 â głośniejsza, ale też raczej na lżejsze klimaty

Wuhan mini china 10" B20 â tylko szatan. Bardzo gruba.

Zultan Aja crash 16", 18â B20 â Jasne brzmienie. Uniwersalne

Zultan Aja splash 10" B20 - cicha, raczej na lżejsze klimaty

Sabiany B8 â raczej też uniwersalne. No ale to niska półka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, o takie właśnie coś mi chodzi.

Najlepiej każdy zna swój sprzęt i brzmienie więc opisujecie swoje blaszki, a może uda nam się fajny katalog stworzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat wielokrotnie poruszany, zawsze prowadził donikąd.

To jakie blachy nadają się do czego zależy tylko i wyłącznie od perkusisty.

Na przykład: na blachach "przeznaczonych" do Metalu spokojnie można grać Jazz, Blues itd. wszystko zależy od człowieka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tyle, na ile ma to sens to opisują już je same nazwy blach i opisy w sklepach.

 

Zwłaszcza w Jazzie i pochodnych, gdzie muzycy są chyba najbardziej kreatywni brzmieniowo, nie można polegać na takim kategoryzowaniu.

 

Muzyka (ogólnie sztuka) to takie zajęcie, gdzie panuje prawie pełna dowolność, przez grę masz pokazać siebie, a jeśli wybierasz blachę, bo ktoś powiedział, że jest dobra do czegoś tam, to trochę średnio ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza i każda wypowiedź w tej kwestii będzie mogła mieć swoje uzasadnienie, a to że wszystko zależy od wykonawcy to normalka. Wyszedłem z tą inicjatywą z myślą o tych co dopiero zaczynają swoją przygodę z perkusją. To, że perkusiście z doświadczeniem na nic to się nie przyda to raczej pewne bo on wie jakiego brzmienia potrzebuje i żadne wypociny na portalu tego nie zmienią, ale takiemu początkującemu mogłoby trochę w głowie rozjaśnić. A opisy sklepowe też wiele zostawiają do życzenia i przeważnie są bardzo ogólnikowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...