Skocz do zawartości
JamesBot

Gra z metronomem

Rekomendowane odpowiedzi

Gram regularnie od 2 lat. Zacząłem 3 lata temu

Gram dużo z metronomem mam elektroniczny zestaw co daje mi wiele funkcji z tym związanych. Grając np jeden groove potrafię idealnie się zgrać z metronomem, ale kiedy nadchodzą jakieś przejścia to czasami mam lekkie wrażenie że się rozjeżdżam ale tak prawie niezauważalnie, na 1 jestem w dobrym momencie ale jak odsłuchuję to co gram to podczas przejść czasami bardzo minimalnie się rozjeżdżam. Mam tryb "coach" który pokazuje mi w % jak trzymam tempo to przy 32 taktach w tempie od 60-135 mam zazwyczaj 90-95% a uzyskanie 100 wydaje sie być niewykonalne. Powinienem dążyć do perfekcji w tym temacie, czy raczej takie minimalne niedociągnięcia są normalne i nie da się ich zwalczyć? Ostatnio na próbie z początkującym zespołem, grałem również z metronomem i podczas utworu zawsze musiało się zdarzyć że albo go troszeczkę goniłem albo musiałem lekko zwolnić, prawie niesłyszalnie po nagraniu, ale miałem po prostu tę świadomość że nie gram w 100% idealnie tylko powiedzmy w 90.

Jak to wygląda u was?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest przykład tego, jak liczby psują pewne rzeczy :D

 

Muzyka powinna być naturalna, przez co przeważnie mniej lub bardziej odbiega od ideału, dopóki wszystko jest spójnie, a muzyka się nie rozjeżdża pomiędzy instrumentami, to jest okej :)

 

Warto zwrócić uwagę na inne elementy oprócz precyzji metronomicznej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki za odpowiedzi. W takim razie nie będę próbował grać perfekcyjnie jak maszyna tylko skupię się na innych rzeczach :)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zachować tempo podczas przejść, robiąc przejście stopą wybijaj tempo. Dzięki temu trudniej Ci będzie wypaść z timu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
robiąc przejście stopą wybijaj temp
To jest dobre jak grasz death metal. Dodajesz kolejny dźwięk do utworu, który niekoniecznie musi być potrzebny, a często może tylko przeszkadzać ogólnej formie kawałka. Imo lepiej nie wyrabiać sobie takich nawyków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć JamesBot

Późna odpowiedź, ale może przyda się innym perkusistom z podobnym problemem.
Na początku moje gratulacje, że ćwiczysz z metronomem. :) Jeśli nie porzucisz tego nawyku to z czasem będziesz grał naprawdę równo. Ten klik odciska się w głowie. :)

 

Co do Twoich pytań:

1. Jeśli rozjeżdżanie się z tempem następuje przy przejściach to proponowałbym Ci:

a. ćwiczyć najpierw samo przejście; zacząć wolno, żeby być pewnym precyzji uderzeń  i wiedzieć, że na pewno grasz to, co chcesz.

b. połączyć element głównego rytmu (np. dwa takty przed i dwa takty po) z przejściem, podczas którego wypadasz z rytmu.

c. dopiero po uzyskaniu satysfakcjonujących Cię rezultatów wrócić do całości.

2. Warto dążyć do perfekcji. Tylko trzeba zachować przy tym zdrowy rozsądek, żeby samego siebie nie sabotować. Jeśli przyjmie się za cel 100% utrzymanie tempa i granie dokładnie w punkt to człowiek będzie z siebie wiecznie niezadowolony, a taka sytuacja przez dłuższy czas zniechęca do ćwiczeń.

Warto zaakceptować ludzki wymiar gry, tzn. delikatne granie "do tyłu" lub "do przodu" (mam na myśli niewielkie odchylenia), bo to nas różni od zaprogramowanej perkusji. Perkusja, która jest rzeczywiście idealnie trafiona brzmi nienaturalnie.

3. U mnie podejście do perfekcji było kiedyś ważnym elementem, ale po latach gry zauważyłem, że warto pozwolić sobie na odrobinę luzu, że najlepsi (wg mnie) perkusiści mają groove, który nie idzie w parze z matematyczną precyzją. Akceptacja, że gram równo, ale mogę nie zagrać w 100% idealnie, zmniejsza stres przy grze i pozwala się nią bardziej cieszyć.

 

Minął rok od Twojego posta - napisz, jak się potoczyła Twoja historia z dążeniem do perfekcji. :)

Pozdrawiam

Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...