Skocz do zawartości
Kystek

Perkusja elektroniczna pod MIDI - redukcja opóźnień

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam perkusję elektroniczną Roland TD-4 i jakiś czas temu zabrałem się za jej nagrywanie.

Podłączyłem perkusję przez MIDI do laptopa i użyłem wtyczki VST - EZDrummer. Do podłączenia użyłem takiego taniego interfejsu:

51tQ2y0UGxL._SX355_.jpg

 

Na laptopie mam Windows'a 10 i zainstalowane sterowniki ASIO. Próbowałem zmniejszać bufor w ASIO, jednak cały czas mam minimalne i lekko nieregularne opóźnienia, które sprawiają, że wydaje się jakbym grał delikatnie nierówno.

Wydaje mi się, że takim tanim interfejsem ciężko uzyskać mniejsze opóźnia.

 

Chciałbym się dowiedzieć czy mógłbym zredukować opóźnienia praktycznie do zera podłączając perkusję elektroniczną do przeciętnego laptopa przy użyciu np. takiego interfejsu:

https://www.thomann.de/pl/maudio_midisport_2x2.htm

7676506_800.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:

 

Za opóźnienie odpowiada bufor karty muzycznej w sygnale AUDIO, a nie MIDI.

 

Sygnał MIDI nie wprowadza żadnego opóźnienia, no chyba, że to jakiś totalny wymysł przez USB - tu to cholera wie ;)

 

dlatego powinno się stosować karty na PCI lub PCIe z MIDI IN/OUT i jak najmniejszym buforem audio. W lepszych kartach najniższy bufor to 32 sample.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@aldi

Dzięki za odpowiedź. W sumie ma to sens. Nie wiem czemu byłem przekonany, że opóźnienia są na MIDI.

 

Niestety mam tylko laptopa, więc karty pod PCI/PCIe raczej odpadają. Myślisz, że są jakieś zewnętrzne karty dźwiękowe pod USB, które umożliwiłyby nagrywanie bez opóźnień?

 

PS.

Teraz mi się przypomniało, że kiedyś nawet obok Windowsa zainstalowałem Ubuntu Studio, czyli dystrybucję Linuxa dostosowaną do nagrywania (chyba ze specjalnie zmodyfikowanym jądrem, żeby system działał jak system czasu rzeczywistego). Tam właśnie podłączałem te bębny, do tego samego laptopa, tym samym kablem i o dziwo nie miałem żadnych opóźnień. Z tym, że nie mogłem znaleźć jakichś w miarę realistycznych i dynamicznych brzmień.

Nie wiem czy ten brak opóźnień to zasługa właśnie systemu czy może tego, że tamte brzmienia były pewnie trochę "lżejsze".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows jest systemem czasu rzeczywistego, największym problemem są oczywiście sterowniki i sprzęt.

 

Niestety wszystko teraz się jakby komplikuje pod względem "lekkości" i opóźnień, bo komputery są coraz szybsze i paradoksalnie nikt nie dba o lekkość. Dlatego warto kupić np. 12 letnie RME Multiface I, bo karty w tamtych czasach włąśnie miały najmniejsze opóźnienia.

Albo

http://www.esi-audio.com/products/julia/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc chcąc podpiąć bębny pod Superior Drummer potrzebuję komputer stacjonarny? (ponieważ laptopy nie mają wejścia PCI) dobrze rozumiem? Wielokrotnie na YT widziałem osoby używające Superiora na laptopie więc musi być jakaś alternatywa?

Przymierzam się do zakupu lapka z i7 żeby wszystko chodziło płynnie więc pomoc mile widziana:

 

http://allegro.pl/laptop-lenovo-y700-17-i7-6700hq-8gb-256ssd-gtx960m-i6853900001.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być laptop i karta pod USB, ale raczej oponowałbym za profesjonalną kartą muzyczną USB uznanej firmy - czyli dołożyć trochę kasy na kartę. Ja nie używam USB więc nie podpowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...