Jump to content
Sign in to follow this  
mategawron

Metal Chops - lekcja przejść dla perkusistów rockowych i metalowych Mateusza Gawrona

Recommended Posts

Ta lekcja powstała głównie dlatego, żeby pokazać jak wiele kombinacji można zastosować przy robieniu przejść - szczególnie w metalu i rocku. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki i patrząc przez pryzmat tych przejść można stworzyć dużo lepiej wpasowane rytmy - w dodatku dużo lepiej pasujące do melodii podkładu.

 

Zastosowanie metal chopsów wnosi Twoją grę na trochę wyższy poziom i co najważniejsze - dodaje jej kolorytu.

W opisie znajdują się nuty do pobrania. :)

 

Porady przyspieszające naukę:

 

Porada 1: Te kombinacje polecam ćwiczyć także poza zestawem - najważniejsze jest to, żeby mózg się przyzwyczaił do tego typu ćwiczeń. Wtedy szybciej "wchodzą w krew". Oglądasz serial? Zapętl sobie jedną z kombinacji i ćwicz ją wtedy "bezmyślnie". Jedziesz autobusem i słuchasz muzyki? Ćwicz do rytmu piosenki. Efekty przyjdą szybciej niż myślisz.

Porada 2: Ćwiczenie tego typu kombinacji bez metronomu jest na dłuższą metę bez sensu. Przekonaj się do używania klika, szczególnie podczas ćwiczeń za zestawem.

Porada 3: Zapisz sobie swoją początkową, komfortową szybkość grania. Będziesz widział jakie postępy zrobiłeś. To motywuje. :)

 

 

 

 

Muszę dodać na koniec, że stworzyłem tę szkółkę także dlatego, że irytowały mnie nudne przejścia wielu perkusistów metalowych - klasyczne "ziemniaki". Zawsze jest miejsce na trochę więcej finezji w grze! I nie musimy ograniczać się do najprostszych, mało ambitnych rozwiązań.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doceniam pracę włożoną w filmik, ale nie widzę tu nic ponad np. dowolną szkółkę Portnoya. Tam możemy znaleźć dokładnie takie przejścia, podobnie zresztą jak w samych kawałkach Dream Theater, np. tu w numerze z 1994 (5:25):

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej Mateusz,

jak dla mnie MEGA robota. swietnie, ze sa ludzie ktorym sie CHCE :)

perkusyjnie jest bardzo fajnie, a za cover Fields of Gold masz u mnie dobrego browara jak wpadniesz do Wrocka :)

nie wiem czy chcesz zarabiac na szkolkach netowych, czy moze ma to wypromowac Cie jako nauczyciela lub bebniarza, ale tak czy inaczej trzymam kciuki.

o ile bua ma troche racji, ze Portnoy to juz dawno pokazywal, to z drugiej strony sporo w Polsce mlodziezy nie znajacej inglisza, wiec polski belfer bedzie jak najbardziez pozadany :)

ja trzymam kciuki!

naparzaj, niestandardowo syp kartofle ale tez keep grooving ;)

 

pozdrawiam,

Jacek

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bua Aż sobie wrócę do tych starych szkółek Portnoya, bo nie pamiętam, żeby usystematyzował swoje przykłady; bardziej pokazywał konkretne użyte przez siebie rytmy, ale może rzeczywiście coś przeoczyłem.

@Ja(zz)centy Haha, dzięki wielkie za miłe słowa. :) W najbliższej przyszłości będzie z mojej strony trochę porad perkusyjnych, ale szykuję też petardę wiedzy w postaci nowej szkółki. Wpadaj do mnie na facebooka, może któraś z tych rzeczy będzie też dla Ciebie przydatna. :)
https://www.facebook.com/mategawron/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...