Skocz do zawartości
Shmatan

Jaką perkusję elektroniczną wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zauważyłem że wielu perkusistów ma poważny problem z odpowiedzią na pytanie: "Jaki zestaw elektroniczny powinienem/powinnam wybrać?" - w tym krótkim temacie postaram sie przybliżyć Wam proste zestawienie cenowe perkusji elektronicznych. Podkreślając dany model chce zwrócić na niego szczególną uwagę, jako jeden z tych które polecam.

Zdjęć nie umieszczam - odsyłam do http://images.google.pl/

 

Tzw. entry level <1500zł

-Fame dd502

Sprzęt niewystarczający do grania nawet w domu - pady niemiłosiernie głośne, moduł z małą ilością brzmień i to nagranych w kiepskiej jakości - odradzam to każdemu kto chce pobawić się w e-drums. Używany można kupić za około 1000zł, nówka to wydatek ok 1500zł.

-DIY

W tej cenie można kupić lub zrobić zestaw e-drums DIY czyli wszelkie wynalazki stworzone w zaciszu domowym. Przy zakupie np. modułu alesis (od 500zł) zostaje nam dość pieniędzy na chociażby perkusje amatii, na którą możemy założyć siateczkowe naciągi i triggery - więcej o perkusjach DIY już wkrótce na łamach forum, lub mojej strony internetowej.

 

Klasa niska, domowa 1500 - 2000zł

-Alesis DM5 kit

W oczy rzuca się mała ilość tomów - otrzymujemy niestety tylko jeden tom i jeden flor, do tego pad hihatu jest z gatunku "tommowatych", a jedynie crash i ride mają wygląd i czucie talerzy. Wykonanie padów i ich jakość na niskim poziomie, ale zestaw nadrabia modułem który posiada bardzo dużą liczbe wejść (12 - niestety monofoniczne) więc można stworzyć bardzo rozbudowany zestaw na jego podstawie. Brzmienia na wysokim poziomie, jeszcze pare lat temu niektóre kapele nagrywały na tym płyty - "podobno" najlepsze brzmienia stopy z dostępnych na rynku. Ciekawy pomysł jeżeli ktoś do tego kupi/dorobi werbel siateczkowy (moduł posiada brzmienia do rim shotów, po prostu werbel z aktywną obręczą trzebaby podpiąć kablami monofonicznymi pod 2 wejścia). Używke niezmiernie ciężko kupić, nowy na allegro to wydatek rzędu 1700zł. Bardzo polecam każdemu kto ma akustyka, i potrzebuje taniego zestawu do pogrania w domu - nie do końca do ćwiczeń. Do minusów modułu można zaliczyć brak mentronomu i wejścia liniowego, przez co nie możemy grać z podkładem z mp3, oraz kontroler hihat działający na otwarty/zamknięty - bez stadiów przejściowych.

-DIY

W tej cenie można kupić lub zrobić bardzo dobry zestaw e-drums DIY czyli wszelkie wynalazki stworzone w zaciszu domowym. Przy zakupie np. modułu alesis d4 (nieco gorsza wersja wyżej wymienionego) za ok 600zł zostaje nam dość pieniędzy na chociażby perkusje amatii, na którą możemy założyć siateczkowe naciągi i triggery - więcej o perkusjach DIY już wkrótce na łamach forum, lub mojej strony internetowej.

 

klasa domowa średnia 2000zł-3000zł

-Alesis DM5 PRO kit

Troszke młodsza wersja wymienionego wyżej Alesis DM5 kit - moduł pozostaje bez zmian, ale otrzymujemy nowe pady (o 1 więcej niż w wypadku DM5 kit), oraz troszke mniej toporną ramę. Minusem padów jest to, że tak jak w wypadku wynazlazków w stylu fame są bardzo głośne, więc należy doliczyć koszt wymiany naciągów na siateczkowe (min. 100zł w wypadku pearli, około 400-500zł przy zakupie naciągów rolanda). O module pisałem, więc nie ma sensu tego powtarzać - używanych mało, nowy na allegro można kupić za ok 2200zł

-Yamaha DTX

Piszę tu zbiorczo, gdyż mamy spory wybór yamah, i który zestaw Wybierzesz, zależy wyłącznie od zasobności twojego portfela. Moduły Yamahy mają w budowany metronom, wejście liniowe i zabawke zliczającą nasze uderzenia - stawia je to w ciekawej pozycji jeżeli chodzi o faktyczne ćwiczenie w domu. Minusem jest pad hihatu (nie talerzowy, ale tommowy) i fakt że wszystkie pady to "gumniaki" - moim zdaniem wymiana werbla na siatke powinna być podstawą jeżeli ktoś chce ćwiczyć - gumniaki można zostawić do zwykłej zabawy.

 

Klasa domowa wyższa / niska koncertowa 3000zł-5500zł

-Roland TD-3

Zestaw w którym można wyliczyć właściwie tylko plusy, jednak dla mnie jest troszke zabawkowy. Świetny pad werbla (tylko mały), konkretnie wykonane "gumniaki", niezłe dwustrefowe talerze. Stopa w tym module (dopuki pad jest gumowy) jest nieco za głośna (o wyciszaniu kiedy indziej), reszta wygląda bardzo miło. Byłby to na prawde fajny zestawik gdyby większe możliwości rozbudowy, które są niestety hamowane przez małą ilość wejść w module. Metronom czy wejście liniowe oczywiście staje się standardem.

-Roland TD-6

I w tym momencie mamy to, co do grania w domu powinno być naszym celem - wszystko niemalże jak w TD-3, ale znacznie lepsze brzmienia, ładniejsza rama. Wydatek jest o ok. 1000zł większy niż przy TD-3, ale szczerze myśle że warto.

 

Zestaw koncertowy >6000zł

-Roland td-12

Ulepszony TD-6 - otrzymujemy tu naturalny hihat (na statywie), lepszą rame, lepsze brzmienia - innymi słowy aż żal z tym zostawać w domu. Ciężko mi się tu rozpisać, bo nie grałem nigdy na tym zestawie, ale z opini i z opisów moge stwierdzić że raczej każdy będzie zadowolony. Pierwszy raz moduł rolanda nie wygląda jak zabawka ;)

-Roland td-20

Kosmos - taki td-12 po tunningu, z lepszym padem stopy, dodatkowym flor tomem i następnym talerzem - w dodatku możliwość rozbudowy z racji wolnych wejść czyni z td-20 niekwestionowanego lidera perkusji elektronicznych.

 

 

 

Teraz pare słów wytłumaczenia:

Czemu nie ma zestawu/modułu XX albo YYY?

Brałem pod uwagę zestawy dostępne w ciągłej sprzedaży, z wyłączeniem tych - moim zdaniem - nieistotnych. Jezeli ktoś chciałby dodać jakiś zestaw - czekam na opinie.

Co z modułami rolanda td-7 albo td-8?

Doszedłem do wniosku że są to tak naprawde tylko starsze wersje dostępnych obecnie, przez co nie ujmowałem ich w zestawieniu - poza tym patrz pkt. wyżej

Czemu tak źle/dobrze oceniłeś moduł XXX albo YY?

Ocena jest subiektywna, piszę to na podstawie opini innych ludzi i własnych odczuć z tymi zestawami, na których w większości wypadków długo nie mogłem pograć.

 

P.S. Jeżeli któryś mod uważa że ten temat może się przydać komuś kto chce rozpocząć zabawe z e-drums to prosze o przyklejenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym był nauczycielem w szkole, dałbym Ci +4 lub -5. Wedlug mnie, napisalem w zasadzie, wszystko, co mialo być napisane. Jest O.K., mysle, ze wielu e-drummerow spojrzy na ten temat. A ja juz zakupilem set Rolanda TD-8 i jestem w 7 niebie, nie wiem jak inaczej nazwać :biggrin: ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Anonymous
tak w zasadzie lepiej kupić elektroniczną czy tradycyjną?

 

Do ćwiczeń w domu, bez hałasu no to polecam perke elektroniczną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a tak na granie pod publike i w domciu?

Akustyk lepszy

Na koncerty, to jak najbardziej (logiczne)

a w domu, to można ćwiczyć, za założonych tlumikach na tomy. (w necie jest tego dość dużo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na forum wielki temat-dyskusja na temat tego co wybrać. Tutaj możesz przeczytać jaką perkusje elektroniczną wybrac, jezeli już na taką się zdecydujesz ;) jezeli chcesz grać tylko dla zabawy - elektronik. Jezeli chcesz grać "na poważnie" czyli kapela, koncerty itp - polece akustyka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z tymi elektronicznymi to nie jest tak jak z tymi pianinami? niby to pianino ale jednak roznica spora jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja również na publikę poleciłbym akustyka... ale elektronik też nie jest zły :) nie skreślajmy go tak od razu :) elektronik jest praktyczny moim zdanie.. bo zawsze go można ściszyć.. w elektroniku mas wiele różnych barw i zestawów a w akustyku to niestety masz tylko 1 zestaw.. :)

Ja polecam elektronika.. :) takie jest moje zdanie na ten temat :)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez polecam ogólnie elektroniki (do domu i dla zabawy :P) - dlatego właśnie napisałem ten temat, ale widze że jednak przyklejenie go nie wchodzi w gre ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja widze ze Ktos mnie wyprzedzil z tematem. A tak na powaznie zawsze fascynowaly mnie bebny elektroniczne,ich brzmienia mozliwosci.Kiedy jeszcze bylem czynnym bebniarzem pukalem na akustykach ale w odwodzie mialem zawsze dwa padziki elektronika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym wiedzieć czy do takiej perki elektronicznej można

montować podwójną stopę? czy jest już od razu w zestawie i montowanie

innej jest niemożliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z wyjątkiem rolanda hd-1 możesz zamontować dowolną stopę.

 

Obiło mi sie o uszy, że do padów stopy yamahy ciężko jest twina dopakować, bo jest mała powieszchnia do uderzania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy od bijaków.

Punktowe sie mieszcza bezproblemowo natomiast z filmcowymi kulami (paradoksalnie Yamaha wyposaża swoje twiny wlasnie w takie bijaki) jest nieco gorzej.

 

Odnosze sie do pada KP65.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale najczesciej pady łapią najlepiej na samym środku :) więc ja nie mam pojęcia czy to by zdało egzamin..

pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to czemu triggery montuje się na boku? jakoś działają ;)

 

Pad nie ma metra średnicy - wibracje są przenoszone wystarczająco mocno ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To weź kawałek deski, przyczep 2 jednakowe piezo na środku i w odległości np. 15cm (odpowiednik padu 12") i porównaj sygnały - różnica będzie minimalna. A tutaj mówimy chyba o padzie stopy.

 

Nie chce nikomu dogryzać ani nic, ale skoro twoim zdaniem tak nie jest, to wymień pady z fame'ów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przymierzam sie do kupna alesisa dm5 pro kit, bo juz wiele czytalem o e-drums i wydaje mi sie ze to odpowiedni dlamnie zestaw.

W swoim poscie napisales ze zestaw ten jest głośny i aby był cichszy należy dokupic naciągi siateczkowe. Moze sie myle ale pro kit od podstawowej wersji między innymi wyróżnia sie tym ze ma wbudowane siateczkowe naciągi. Ważne jest dla mnie czy ten zestaw bedzie cichy bo mieszkam w bloku i niemam zamieru wysłuchiwania narzekań sąsiadów. Upewnijcie mnie ze ma te cichsze naciągi i że to naprawde sprawia ze zestaw nie jest tak głośny.

 

Druga sprawa apropo tego zestawu to pedał stopy. Nie widziałem oferty w ktorym był by on zawarty, wiec licze się z kupnem dodatkowego elementu. Sęk w tym ze niewiem czy każdy pedał będzie kompatybilny, albo da sie go jakos dopasowac do pada. Coprawda była o tym mała wzmianka ale miło by było gdyby mi ktos cos doradził w tym temacie. Może jakis konkretny model, niezadrogi. I z jakimi kosztami powinienem sie liczyc chcąc montowac podwójną stopę.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja za okolo 6 koła bym dodał jednak Dtxpress IV Special, posiadam takową i wydaje mi sie ze jednak oferuje o wiele wiecej niz TD-6 chocby ze wzgledu na ilosc padow blach, swietnie zrobiony werbel i naprawde bardzo dobry modul z niezlym brzmieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leniv, alesis dm5 pro kit posiada pady z naciągami, ale niestety prawdziwymi przez co jest głośny - można je wymienić na naciągi siateczkowe zachowując te same pady ;)

 

CO do stopy - każdą stope da sie dopasować do każdego pada ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...