Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu próbuję grać na zestawie z metronomem, ale w ogóle mi to nie wychodzi. Nie wiem jakie tempo mam ustawić, czy ma nadążać za każdym uderzeniem w hihat, kiedy uderzać w werbel. Na padzie wychodzi mi elegancko ale na zestawie się gubię. Proszę o radę lub link.

Pozdrawiam

 

EDIT: Przepraszam za ogonki, a raczej ich brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zacznij od stopa werbel i nadążaj lub zwalniaj, żeby zmieścić się w tempie. Ja zawsze włączam, a jak nie mogę dobrze wejść to zaczynam kilka razy stuknąć stopą, potem stopa werbel i jak złapie tempo to gram. Musisz tak trochę poćwiczyć. Na raz i trzy stopa, a na dwa i cztery werbel (ale to pewno wiesz) i hi-hat chodzi cały czas ósemkami, czy tam szesnastkami. Jak chcesz (ja mam tak wyrobione, że po prostu gram i hi-hat sam chodzi). No i każdy Ci powie, że zacznij od wolniejszych temp.

 

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem i nie namieszałem nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumie stwierdzenia "nadążyć za każdym uderzeniem", nie chodzi o to żeby gonić metronom tylko grac razem z nim ;), jeśli masz problemy z wizualizacja w głowie tego co grasz w odniesieniu do tego co wystukuje ci metronom, to proponuje rozpisać sobie nutki do rytmów, przyjąć odpowiednie wartości na metronomie dla danego metrum i nanieść to na nutki które przed chwilą rozpisałeś, będziesz wtedy dobrze widział jakie uderzenia mają sie pokryć z piknięciami metronomu co powinno trochę ułatwić ten proces.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynałem grać z metronomem też miałem problem z utrzymaniem tempa. Potem nagle zniknął, chyba chodzi o czas, tzn. pograsz parę (parędziesiąt) razy i się w końcu wbijesz. No i trzeba się skupić, wsłuchać w klika i w niego zatopić. Co ważne też, to ignorować (do pewnego stopnia) pozostałych kolesi z kapeli, bo jak ktoś ma chwiejne zagrania albo gra w innym metrum, to CIę wybije. :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam do was pytanko. Jak szybko zaczęliście zauważac jakieś efekty pracy z metronomem? Czy dzięki niemu robi się duże postępy?

 

Zamierzam kupic nowy zestaw bo wcześniej miałem krótką przygode z grą na perkusji ale wcześniej nie używałem do nauki metronomu i niewiem czy dzięki niemu wiele się naucze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metronom to podstawa i wszystko co ćwiczysz powinieneś ćwiczyć z metronomem. Efekty widać raczej po dłuższym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jest taka kwestia, że metronom trzeba słyszeć, a do tego potrzebne są przyzwoite słuchawki/ ew podłączenie metronomou do pieca

 

miałem z tym problem, że na zwykłych słuchawkach próbowałem grać z metronomem i nic z tego nie wychodziło. Kupiłem sobie douszne, działają jak zatyczki i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam do was pytanko. Jak szybko zaczęliście zauważac jakieś efekty pracy z metronomem? Czy dzięki niemu robi się duże postępy?

 

Nie wogóle,on tylko jest do wkur...(denerwowania) pozostałych ludzi w kapeli.

Na poważnie. Tak jak już wiekszosc pisała, metronom to podstawa. Bez sensu jest granie jeśli nie opanujesz podstaw tzn: równego grania!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca... jak gra duzo coverkow to puszczając sobie podklad i grajac z nim równiutko tak samo wyrabia sobie rytmike.

A wlasnie moze masz arytmie :D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No nie do końca... jak gra duzo coverkow to puszczając sobie podklad i grajac z nim równiutko tak samo wyrabia sobie rytmike.

A wlasnie moze masz arytmie :D?

 

No właśnie puszczasz sobie podkład gdzie wszystko gra równiutko i właściwie Ty się wbijasz w rytm. Grając na żywo to Ty masz trzymać rytm, a biorąc pod uwagę że koledzy z kapeli mogą grać nierówno to też jest jakieś utrudnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łołłołłoł stop :D nie jest do wkurzania tylko do zwiekszenia komfortu grania:D to ma być przyjaciel, on ma pomagać! ja na swoj metronom mówie fiut( mam nadzieje, że nikogo to słowo nie razi, nie jest ono wulgarne:) ). Można ćwiczyć krótszy bądź dłuższy okres czasu i nie widzieć efektów, aż ktoregoś pieknego dnia ( bywa i po tygodniu ćwiczeń) poczujecie gwałtowny wzrost umiejętności i komfortu grania:)

 

Zacząć można w bardzo prosty sposób: to co gracie sami czy z zespołem spróbować z metronomem, posluchać klikania zanim zaczniecie i po prostu wejść, nie uda sie za pierwszym razem ale jeśli ktoś ma jaja to napewno to zrobi na uwaga: na spokojnie i bez nerwów!! najlepsze tempo do takiej akcji wg mnie to ok 90-100 w rytmie 4/4 grając hihatem ósemki: a wiec słyszycie 4 klikniecia i w tym czasie 8 uderzeńw hihat.

prymitywna rozpiska może okaże sie pomocna:

 

h- hihat

s- stopa

v- werbel

 

h-h-h-h-h-h-h-h

s---v----s----v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam podstawy ćwiczyłem bez metronomu, efekty były ale nie takie kiedy zacząłem ćwiczyć z nim! po jakims czasie zacząłem lepiej wyczuwac szybkość i rytm! metronom jest bardzo ważny :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no prawda prawda, jak sie nie gra z metronomem to nie ma co sie do studia pakowac bo kicha wychodzi , zreszta kazdy realizator to powie ;]

 

mam znajomego co ma studio nagran we wroclawiu i mowil ze przyszedl do niego kolo i jak mu puscil klika to sie wszytsko pier*****o , bo koles nie potrafil zagrac z metronomem ;/

 

wiec wszyscy trenuja z metronomem ! :)

 

pozdro

jeżO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre metronomy mają taki bajer, że na ekranie lata pasek i tam wizualnie widać co się dzieje i kiedy nastąpi klik. Odradzam ;)

Fajnie się wtedy ćwiczy, można położyc metronom na tomie i wio, ale na koncercie nie ma na to miejsca ani czasu, a ciężko walczyć z przyzwyczajeniami na scenie. Polecam zaczynać od razu na słuchawkach.

 

Metronom bywa denerwujący, ale być nie być, podczas koncertu potrafi uratować kawałek :D

 

jak gra duzo coverkow to puszczając sobie podklad i grajac z nim równiutko

 

Nie wszystkie utwory są równiutko i nie wszyscy nagrywali z metronomem :D Sprawdzałem dwie płyty Guns n' roses, niestety, metronomu zabrakło w niektórych kawałkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od jakieś 1,5 roku gram z metronomem i już się na tyle przyzwyczaiłem, że podczas grania go nie słyszę, ale to dlatego, że gram równo z nim ;) Polecam każdemu, bo jak przyjdzie czas do nagrania płyty to dobrze jest nagrywać wszystko z metronomem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak jeżo wspomnial, podczas nagran w studiu moga byc ogromne problemy. co wiecej, ja znam takiego realizatora, ktory po prostu nie zgodzi sie na nagrania, jesli grasz nierowno - dobre nagrania to rowniez promocja dla niego rzecz jasna.

 

powiem to, co kiedys mi ktos powiedzial - kup sobie dobre sluchawki i graj ZAWSZE z metronomem, nawet próby. i z tym byl najwiekszy problem, bo jak w domu na sucho potrafilem zagrac cos w miare rowno z metronomem, tak na probach sie zawsze mijalem, bywalo nawet tak, ze ktos z kapeli mowil "wylacz metronom, bez niego tez jest dobrze". Droga do równego grania nie jest prosta, a upór i chęć dążenia do tego tylko może pomóc.

Obecnie nic juz nie mowi "wyrzuc to", a to chyba dobry znak hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Granie całego zespołu z metronomem pozwala zachować optymalne tempo za każdym razem kiedy gra się dany utwór. To bardzo ważne, wcześniej gdy grałem bez niego nie miałem pojęcia dlaczego ten sam utwór raz brzmi dobrze innym razem gorzej. Oczywiście aby utwór brzmiał dobrze nie tylko to wystarczy, ale moim zdaniem jest niezbędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metronom to podstawa do równego grania, kiedyś jak grałem bez metronomu, to i tak twierdziłem, że gram równo i w ogóle po kija mi on, ale prawda była inna...

 

Jak pisał już ktoś wcześniej trzeba poprostu wtopić swój rytm w metronom, to ma płynąć.

Zauważyłem, że jak staram się grać jak najrówniej, to i tak po jakimś czasie gubie rytm, a jak złapię luz, to właśnie wszystko ładnie płynie i nie mam problemu z utrzymaniem tempa.

 

Mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumiał,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że jak staram się grać jak najrówniej, to i tak po jakimś czasie gubie rytm, a jak złapię luz, to właśnie wszystko ładnie płynie i nie mam problemu z utrzymaniem tempa.

 

Mam nadzieję, że ktoś mnie zrozumiał,

 

 

Całkiem dobrze to rozumiem :biggrin:

moje początki z metronomem to była straszna porażka :doubt: bo właśnie podczas nagrywania sie zaczeło :neutral: i co najlepsze to sie okazało że bez klika zagrałem prawie równo a jak dostałem metronom to sie porozłaziło wszystko na cacy :lol:

 

Najważniejsze żeby znaleźć swoje optymalne tempa ,takie które są naturalne dla danej osoby i najpierw z nimi ćwiczyć to co najluźniej sie gra potem to już z górki :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bez klika zagrałem prawie równo a jak dostałem metronom to sie porozłaziło wszystko na cacy :lol:

Wcześniej też się rozłaziło tylko o tym nie wiedziałeś , dopóki klika nie odpaliłeś .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie oto chodzi ze najpierw nagrałem bez metronomu i coś tam nie pokrywało się tak jak powinno z podziałami w Q-base ale strasznej tragedii nie było, natomiast rzeczona tragedia powstała po włączeniu klika :shock:

za bardzo po prostu chciałem do niego dograć ;)

 

 

Swoją drogą zna ktoś fajny metronom który można programować żeby zmieniał tempa podczas gry??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą zna ktoś fajny metronom który można programować żeby zmieniał tępa podczas gry??

 

owszem.Korg beatlab:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...