Skocz do zawartości
paweluz

Problem z szybką grą "dwójek" pojedynczą stopą - jak ćwiczyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na perkusji gram już od ponad 15 lat, od około 5,6 regularnie ćwiczę grę na podwójnej stopie. Bez jakiś rewelacyjnych efektów ale nie ma tragedii. Od pewnego czasu zauważyłem, że mam problemy z szybkimi dwójkami granymi tylko jedną stopą, np w rytmie umpa, umpa (punkowy standardowy rytm z zespołów np Sum 41 prędkość oko 160BPM), czy np beat z piosenki Led Zepellin Imigration Song, grany dwa razy dwójka za dwójką (identycznie jak gitara). Zawsze grałem heal up i gram tak cały czas jednak ostatnimi czasy zauważam że stopa bardzo szybko mi się męczy, tak jakby mięsień mówił: dość! Ćwiczę codziennie po 1.5h i zamiast odczuwać progres zauważam regress, bo stopa mi mówi "sory bracie, umieram". Wszyscy zawsze mówią że powinno się ćwiczyć codziennie i tak też robię, lubię grę na perkusji ale takie sytuacje są bardzo denerwujące i frustrujące. Kupując podwójną stopę większy nacisk zacząłem kłaść na pojedyncze uderzenia i te szybkie podwójne jakoś zaczęły mi sprawiać sporą trudność. Gdy siadam na zestaw chwilę poćwiczę werbel i zabieram się do stóp, gdy zacznę ćwiczyć P L S S P L S S używając podwójnej stopy mogę dojść do szybkiego tempa, ale jeśli używałbym tylko pojedynczej stopy to może 90 BPM i koniec, ból stopy. Np tego przejście nie jestem w stanie zagrać(czas 0:33s): https://youtu.be/ctScBtvmYh8?t=33

Nie mogę tego grać w tempie super wolnym bo wtedy robotę przejmuję całą noga, a ma tą dwójkę robić kostka tak na prawdę... No i tak stwierdziłem, że napiszę, może ktoś mi da jakąś rade. Nie wiem, czy traktować tą gre z kostki jak np ćwiczenie klaty na siłowni -  każdy wie ze klata to max 3 razy w tyg a nie codziennie żeby był czas na regenerację - bo zamiast lepiej będzie tylko gorzej, czy może próbować na prawde w super niskich tempach. Może mieliści podobne problemy kiedyś ? Stopę mam dobrą Pearl Demonator na pojedynczym łańcuchu z nowymi sprężynami. Chce robić jakiś progres ale gdy po 15 latach gry człowiek przestaje umieć zagrać piosenki Sum41 czy jakis prosty punk to naprawdę idzie się załamać... 

 

będę wdzięczny za każdą poradę

 

Pozdrawiam,

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ćwiczyłem swego czasu podpatrzone na YouTube ślizganie stopy po pedale ,to sie nazywa slide technika.pierwsze uderzenie robisz z palców ułożonych na pedale bliżej miejsca gdzie powinna być pięta a drugie przesuwając stopę po pedale w kierunku bijaka.wychodzą dwa uderzenia,pierwsze trochę mocniejsze niż drugie ale podczas ćwiczeń to się wyrównuje.ten sposób męczy inne części nogi,kostkę w mniejszym stopniu.i co zabawne też miałem problem z graniem stopą w rytm gitary pana page w imigrant song.trudno tylko potem okiełznać nóżkę bo czasem sama zaczyna grać tylko dwójki w sytuacji kiedy chcesz zagrać jedno uderzenie.pozatym ogranicz te ćwiczenia ,kończ zanim ci noga odmówi posłuszeństwa.moze nic nowego dla ciebie bo znasz tą technikę ale skoro pytasz...a i jeszcze jedno!podczas ćwiczeń slide urwał mi się łańcuch także bądź gotowy na ewentualne straty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 9/28/2020 at 7:27 AM, Kiepski perkusista said:

Dobrze robi zluzowanie sprężyny i podniesienie bijaka powyżej środka bębna.a jak uzyskasz odbicie pałki od membrany i jeszcze będziesz je kontrolował to już tylko krok do szybkości bez zmęczenia:)

Cześć! dzięki za rady, rzeczywiście przypomniałem sobie że  już dość dawno podkręciłem sprężynę bo metalowcy grają właśnie na mocno skręconej sprężynie, no a ja też chciałem grać 220BMP :D Także rzeczywiście to może lekko pomóc, zobaczę jak w czasie to wyjdzie. Ja gram na elektryku więc może też odbicie samych bijaków od pada nie jest 1:1 jak w akustycznych garach, no ale ludzie w necie grają 300BPM więc nie powinienem na to zwalać :P Zastanawiam się czy nie naoliwić łańcuchów i mechanizmu od stopy, jak uważasz? W sensie mam smar do łańcuchów do roweru i myślałem tym właśnie, może to by lekko pomogło. W sumie sam nie wiem czy stosuje sie smar do stopy czy też nie. Ja widze filmiki na necie to gdy nacisnę stope i wezmę szybko stopę z pada bijak dość szybko umiera, w sensie to wahanie szybko ustaje. Na necie widze ze bija lata i lata przez 10s... Może to wina mojej stopy w sumie... sam nie wiem... co myślisz?

Pozdrawiam i dziękuje za odzew!

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kto nie smaruje ten nie jedzie". ja sobie czasem przesmaruje preparatem Berner,to taki olej w sprayu  ale to raczej żeby nie zardzewiało i żeby było cicho.stopy pokazywane na YouTube faktycznie same bezwładnością wykonują jeszcze kilka wachań ale to specjalnie przygotowane do filmu mechanizy które muszą zrobić super wrażenie.pewnie jakaś nowa, dobrej firmy z górnej półki tak się zachowa a mając prosty podstawowy model trzeba się mocno napocić żeby wyważyć bijak,naciągnąć sprężynę a i tak nie uzyskasz podobnego efektu.co do szybkości powiem ci jeszcze że bieganie,ćwiczenie łydki (choćby przez chodzenie po schodach)też dużo daje.no i jeszcze jeden sposób;stopę kłaść nie płasko na pedale ale tak żeby krawędź boczną pedała naciskać śródstopiem.nie wiem dlaczego ale noga mniej się męczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ci też żebyś odstawił podwójną stopę ale z tego co piszesz wnioskuje że zależy ci na szybkim tremolo więc jej nie odstawiaj tylko ćwicz obie nogi równocześnie bo później będzie ciężko nadrobić tą"nieużywaną".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...