Skocz do zawartości
rafiki1153

Perkusja na chałturze a w plenerze...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy. Jestem klawiszowcem, więc nie często zaglądam na to forum. Jako, że mamy bardzo dobrego perkusiste (dobrze gra, ale jest młody i nie zna się na nagłośnieniu) myślę, że pomożecie i wytłumaczycie "małe co nie co". Otóż gramy w pełnym składzie: perka, bas, gitara, klawisze, wokal. Wszystko oprócz perkusji idzie na przody. Perkusja to jakiś stary "klamot", który lada dzień będzie wymieniony na jakiś model do 3 tys zł - wiem, że szału nie zrobi jednak już da się na nim grać (prawdopodobnie będzie to premier albo sonor). Teraz mam pytanie dotyczące jej nagłośnienia. Rozumiem, że w sali czy pomieszczeniu grając wesele nie za bardzo jest sens ją nagłaśniać bo zwykle i tak gra głośno. Co innego plener grając festyn, raczej będziemy nagłaśniać mikrofonami (nie chcemy triggerów i odpada elektroniczna bo jednak akustyk to akustyk). Kwestia pleneru zostaje rozwiana, pozostaje sala. Mam wrażenie (do tej pory grałem w zespole w którym był elektronik), że nie będziemy potrafili tego ustawić tak, aby się nie przegłuszać. Tzn że perka będzie grała "sucho" a my do tego będziemy musieli dołożyć resztę. O wiele łatwiej byłoby także podpiąc mikrofony do niej. Tylko wydaje mi się, że będzie wtedy niezłe echo. Tzn perkusja swoje na scenie i z jakimś minimalnym opóźnieniem perkusja na przodach. Proszę, rzeknijcie coś na temat nagłośnienia, gdybyście mieli zagrać plener i wesele w sali na ok. 200-300 osób.

Wiem, że jest tutaj dużo fachowców więc z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opóźnienie o którym mówisz jest tak minimalne, że nie powoduje "echa". Wszystko zależy od tego jak głośno chcecie grać. Jeśli nie potrzebujecie głośności - w ogóle nie nagłaśniacie perkusji. Dla lepszego efektu można nagłośnić stopę i/lub werbel /resztę tomów. Blachy z reguły dobrze się przebijają i nagłaśniacie je na końcu o ile jest taka potrzeba. Koncerty w plenerze oczywiście raczej na pełnym nagłośnieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sali raczej przyda się nagłośnienie stopy, bo gubi się ona przy basie i gitarach. Reszta albo się przebije, albo też można nagłośnić jeszcze werbel i całość z góry jednym overheadem, wtedy można wszystko ładnie sobie gałkami powykręcać, żeby nikt się nie zagłuszał. Taki zestaw centrala, werbel, overhead często jest stosowany na niewielkie sale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thanatos jak głośno chcemy grać? na weselu nie ma sensu bardzo łupać w gary, zważywszy na to, że zwykle są to nie jakieś ogromne sale. Gra się tak żeby ludzie wytrzymali, a nie jest to też hard rock czy mettal. Najbardziej obawiałem się tego echa na sali, ale jak mówisz, że jest minimalne...

Maciek też tak myślałem nad tym, że o ile jeszcze werbel dobrze słychać to stopa zawsze zniknie i można by ją nagłośnić. Czyli na to wychodzi, że na sali nie będziemy nagłaśniać, a na plener weźmiemy pełne "omikrofonowanie" :razz: perkusji.

Dziękuję Wam za pomoc. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo echo oczywiście będzie :smile: ale jeśli chodzi o rozumienie tego pojęcia na Twój sposób (opóźnienie na przodach w stosunku do instrumentu), to sygnał żeby dotrzeć od mikrofonu poprzez wzmacniacz na przody, potrzebuje naprawdę ułamków sekundy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że "takie" echo będzie to wiem. chodziło mi tylko o to opóźnienie. A powiedz mi jeszcze co to bramka szumów, bo słyszałem o niej a nie mam pojęcia po co jest i co daje. Tzn co dałaby gdyby ją mieć :neutral:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bramka szumów pozwala na wycięcie dźwięków które mają niższy poziom głośności niż te przez nas pożądane. Na przykład gdy perkusista zapomni poluzować sprężyny w werblu podczas gdy gra sama gitara lub bas, nie będzie słychać ich poszumu na przodach. Można też ją stosować do gitar, gdy używane przez gitarzystę efekty wprowadzają zbyt dużo zakłóceń. Słyszymy gitarzystę tylko wtedy gdy gra, a gdy nie gra, jego sprzęt nie wprowadza niepotrzebnych szumów do sygnału biegnącego na przody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję coś podobnego jak maciekj, tyle że coś do stopy i 2 overy, dłuższy czas tak grałem, na weselach właśnie - sprawdza się. Proszę nie zapomnieć skompresować stopy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten temat się nadaje na moje pytanie. Otóż gram jutro dwa koncerty na dniach Milicza (wiem, że to mało istotne), na pierwszym gramy na malutkiej scenie, i mam mały problem... Na moją perkusję przypadły tylko dwa zwykłe, najzwyklejsze mikrofony, 3 inne dostaje reszta zespołu. Jak nagłośnić nimi cały zestaw, albo przynajmniej istotne części zestawu, i czy w ogóle jest to wykonalne??? To bedzie mój drugi koncert w życiu, pierwszy z jakimkolwiek nagłośnieniem sprzętu, LUDZIE POMOCY!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, a jak to ustawić, jeden mic skierowany na stope, drugi nad sobą, tak??? Jestem kompletnym laikiem, wiec zupełnie nie mam o tym pojęcia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden mic w stopie (jeśli masz wycięty otwór), lub kilka, kilkanaście cm przed stopą, na dole naciągu (gdy nie masz wyciętego otworu w rezonansie). Drugi mikrofon, przy obręczy werbla, wycelowany mniej więcej w jego środek (można eksperymentować). Ewentualnie tak jak kolega radził, drugi nad całym zestawem, ale jeśli to będzie zwykły dynamiczny mikrofon, a nie pojemnościówka, to lepiej będzie dać go na werbel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...