Skocz do zawartości
yezu

Wyciszenie pokoju (z nastawieniem na sufit)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wiem, że temat był wałkowany, jednak sytuacja w której się znalazłem jest trochę specyficzna i już trochę się pogubiiłem.

 

Przedstawiam jak to wygląda.

 

Gram na perkusji elektronicznej. W pokoju (20m kwadratowych) chcę zrobić coś na kształt studia. Nie muszę martwić się o akustykę z tego względu, że nie planuję używać żadnych instrumentów akustycznych.

 

Jednakże jest to w mieszkaniu, w nowym bloku. I tak się składa, że mam sąsiadów tylko nad sobą. Jednak gdy gram na owej perkusji (szczególnie tak o 2 nad ranem :P) sąsiadom i tak to przeszkadza.

 

Chciałbym wyciszyć to pomieszczenie, tak żeby uderzenia o pady i ramy nie były słyszalne w mieszkaniu nade mną, no i nie chcę jakoś specjalnie oszpecać tego pokoju.

 

Jako, że nie planuję zmieniać miejsca zamieszkania przez dłuższy czas, spokojnie mogę zainwestować w to przedsięwzięcie trochę kasy.

 

Czy ktoś jest w stanie mi zasugurować materiały, techniki i ewentualne koszty czegoś takiego?

 

dzięki wielkie za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yezu, przeczytałeś w ogóle opis tego produktu? Wszystkie te rzeczy służą do poprawiania akustyki pomieszczeń. Musisz szukać materiałów, które mają w opisie słowo IZOLACJA AKUSTYCZNA. Najtańszym takim materiałem jest oczywiście wełna mineralna. Kładziesz na sufit wełnę, na to rygips i będzie trochę odizolowane, chociaż na pewno nie tak, żeby móc grać w nocy. Założę się zresztą, że sąsiadom najbardziej przeszkadza tupanie stopy przenoszone przez konstrukcję budynku. Ten problem najlepiej jest załatwić, ustawiając całą perkusję na platformie ułożonej na miękkim podłożu (bardzo gruba gąbka, piłki tenisowe na karimacie itp). Wszystko to jednak są środki dające jakąś, ale nie całkowitą izolację - w idealną izolację należałoby włożyć bardzo grube pieniądze (myślę, że dziesiątki tysięcy). Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnej wrażliwości sąsiadów. Moja sąsiadka np. słyszy, jak kotek delikatnie schodzi po shodach i od razu otwiera drzwi mieszkania. Mając takich sąsiadów, nie ma szans na powodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy też od budowy. Ja bym na Twoim miejscu najpierw zastanowił się co będzie dalej. Czy opłaca się inwestować tylko w sufit, czy może od razu wytłumić pomieszczenie, jakbyś kiedyś w przyszłości tego potrzebował.

 

Oszpecić, nie oszpecisz, jeśli zrobisz to umiejętnie :) Ja bym zainwestował w wełnę mineralną, jeśli mówimy o wyciszeniu jednego pokoju (w bloku) to myślę, że całkiem porządne wyciszenie nie przekroczy 1200zł.

 

Jeśli chcesz dokładniejszego opisu i wykonania, pisz, a wytłumaczę :)

Ja bym widział to tak, jak mam u siebie, na ściany i sufit wełna mineralna (na sufit możęsz wrzucić grubszą), całość zakryta membraną dachową, drzwi obite dermą (w środku też wełna) i perkusji elektronicznej nie powinno być nigdzie słychać. Warunkiem jest oczywiście dobre wykonanie.

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że doĸładniejszy opis bardzo by mi się przydał :)

 

Zacznijmy od tego jak grubo położyć wełny mineralnej na ściany i na sufit? Czy np. 5cm starczy? Położyć ją przylegającą do ściany, i zakryć płytą kartonowo gipsową czy może jakoś inaczej? Też nie wiem czym konkretnie jest membrana dachowa...

 

Zastanawiam się też jaką wełnę użyć? RockTon, a może jakąś inną?

 

Wiem, że wełna powinna być na czymś w rodzaju stelaży. Czy mogą być drewniane, czy może lepiej jakieś inne? I jak je przymocować? Zwykłe długie wkręty starczą? Może przykleić? A może jakoś inaczej?

 

Kurczę, trochę mi się te pytania potoczyły :P Mam nadzieję, że nie za dużo :)

 

Dzięki wielkie za odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. :D

 

Zacznij od listew, można je kupić, ja załatwiłem od znajomego stolarza, sam mi je przycinał. Dobrze jeśli są solidne, bo to one trzymają cały szkielet. Przywierć je do ściany (wkręty długie są ok) prostopadle do podłogi, tak, żeby odległość między nimi była równa długości jednemu płatowi wełny. Następnie każdy płat wełny przytrzymaj listewkami w poprzek (dwie listewki na jeden płat wystarczą). Po zakryciu ścian i sufitu u mnie wyglądało to tak:

 

http://s159.photobucket.com/albums/t159/Nogart/Real%20life/Budowa%20studio/?action=view&current=IMG_9188.jpg

 

Warto pamiętać o nawiercaniu grubej listwy i wkrętarce, bo śrubokrętem zakręcisz się na śmierć, a wbijając gwoździe drewno może się rozwarstwiać :p

 

Ważne, aby wszystko było położone dokładnie, bo prześwity w ścianie niszczą efekt i burzą pracę, celem jest uzyskanie całkowitej izolacji. Jeśli chodzi o grubość wełny, 5cm wystarcza spokojnie, możesz położyć na sufit 7cm ;)

 

Jeśli chodzi o membranę dachową, jest to taki materiał, który kładzie się pod dachówki w domkach jednorodzinnych, nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz, a wypuszcza z wewnątrz, a na dodatek ładnie wygląda. Kupujesz ją w rolce i rozwijasz przez pomieszczenie przymocowując ją do listewek za pomocą zszywacza.

 

http://s159.photobucket.com/albums/t159/Nogart/Real%20life/Budowa%20studio/?action=view&current=IMG_9216.jpg

 

Jeśli chodzi o drzwi, kupujesz dermę (jeśli nie wiesz co to, jest to taki skórzany materiał na drzwi kładziony od wewnątrz, na pewno widziałeś u kogoś w domu), przed przyczepieniem jej do drzwi wpychasz pod nią ze dwa płaty wełny mineralnej. Jeśli drzwi nadal nie są szczelne, można kupić gumki (nie wiem jak się to nazywa) które przybijasz do krawędzi drzwi. Kiedy je zamykasz, gumki przylegają do framugi i dźwięk nie ucieka.

 

Ja używałem wełny Rockwool, myślę, że każdy producent jest dobry, ważne, żeby wełna była niepyląca, coby nie złapać uczulenia, kiedy będziesz w pomieszczeniu.

 

Przy robocie i tak nawdychasz się jej, wleci za kołnierz i pod rękaw, strasznie niemiłe uczucie ;)

 

Co do gniazdek:

http://s159.photobucket.com/albums/t159/Nogart/Real%20life/Budowa%20studio/?action=view&current=IMG_9191.jpg

 

 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Kolego przestań grac o godzinie 2 nad ranem bo brak snu szkodzi zdrowiu, 2. o sąsiadów się nie martw, jak będziesz grał w ciągu dnia na pewno nie będziesz im przeszkadzał 3. wytłumienie pomieszczenia nawet tanim sposobem nie jest tanie niestety.

Gram na perkusji elektronicznej. W pokoju (20m kwadratowych) chcę zrobić coś na kształt studia. Nie muszę martwić się o akustykę z tego względu, że nie planuję używać żadnych instrumentów akustycznych.

Strasznie mnie ciekawi co za muzę chcesz nagrywać, żadnych instr. aku.??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat ponieważ mam bardzo podobny problem.

Jak nie można wyciszyć perkusji to trzeba pokój. Po raz kolejny więc zwracam się na forum z prośbą o pomoc.

Jak wyciszyć taki pokój:

perka.jpg

 

Z nastawieniem na:

- taniość (jak najniższe koszta po polskiemu ;p)

- estetykę

(W dokładnie tej kolejności)

 

Czyli dokładnie trzeba wyciszyć dwie ściany i sufit.

Ściana 1: 3,2m x 3,3m (w tej ścianie nie ma dokładnie drzwi, ale musiałbym wykombinować jakieś wejście...)

Ściana 2: 3,5m x 3,3m

Sufit: 3,2m x 3,5m

Razem: około 35m2(kufa..)

 

Czytałem o wełnie mineralnej, piramidkach, matach, gąbkach, piankach, ale na piramidki musiałbym chyba przeznaczyć z 2000zł, a to dużo za dużo. Zostaje mata i wełna - co będzie lepsze w mojej sytuacji? Ile trzeba będzie tego zakupić, jaka grubość najlepsza?

Osobiście chyba skłaniałbym się ku macie/gąbce/piance - mniej roboty (chociaż akurat to najmniejszy problem, pomęczyć się trochę mogę - byle tylko cholera zacząć w końcu grać), w miarę tanio + wiele z nich ma odpowiednie kształty, co da lepszą akustykę.

Co powiecie o tym:

http://allegro.pl/item759178147_pianka_gabka_mata_akustyczna_2000x1200x70_hit.html

http://allegro.pl/item761689790_gabka_wygluszajaca_mata_akustyczna_panele.html

http://allegro.pl/item761689795_pianka_gabka_akustyczna_mata_wygluszajaca.html

http://allegro.pl/item761697497_gabka_pianka_akustyczna_mata_wygluszajaca_fala.html

http://allegro.pl/item761697495_gabka_pianka_akustyczna_mata_wygluszajaca.html

http://allegro.pl/item766648572_apama_mata_akustyczna_polietylen_wygluszenie.html

Co będzie najbardziej opłacalne, najskuteczniejsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie podane przez Ciebie maty polepszą akustykę pomieszczenia (Nie musisz ich wcale przyklejać na całą powierzchnie), ale jeśli chodzi Ci o to, żeby perkusja była mniej słyszalna na zewnątrz pomieszczenia, to możesz się zbytnio nie łudzić. Niskie częstotliwości są trudne do zatrzymania i nie da się tego zrobić tanio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie, przestań śnić - 2000 to za dużo? W najprostszej wersji policz sobie cenę wełny mineralnej za metr (takiej grubej, bo kłaść cienką to wyrzucanie kasy w błoto) + cenę płyty g-k za metr + całe oprzyrządowanie do montażu i to wszystko razy 50 m. Drzwi i okna nie masz co odliczać, bo nie chodzi o malowanie farbą emulsyjną. Po co wygłuszać ściany, jeśli drzwi będą przepuszczać hałas?

 

Nie zapominaj też o podłodze...

 

To wszystko oczywiście inwestujesz bez ŻADNEJ gwarancji powodzenia - bębny i tak zawsze będą słyszalne i tylko od wrażliwości sąsiadów zależy, czy je zniosą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne pytanie w następnym tygodniu mam zamiar wygłuszyć pokój (z nastawieniem na sufit , choć ściany też) jaki sposób przymocowania wełny mineralnej do sufitu i ścian uważacie za najbardziej komfortowy , najprostszy, najpewniejszy , z kasą też się liczę ale to na 18 prezent ma być wiec można poszaleć... ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata mineralna nie sprawi, że perkusji nie będzie słychać na zewnątrz. Jeśli chcesz pozbyć się części pogłosu, lepiej użyj tych mat akustycznych. Mniej problemów z montażem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thanatos, jak to "nie sprawi"? Wełna mineralna właśnie od tego jest - to materiał dźwiękochłonny.

Patrz współczynniki pochłaniania dźwięku: http://www.caldo.krakow.pl/isover/akumata.html

 

Chyba że miałeś na myśli całkowitą izolację akustyczną - to faktycznie, samą wełną nic się nie wskóra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutkaprof, wiem, że jest dźwiękochłonna, ale stopy i tak nie wyciszy :smile: Nawet jak będzie miał wszędzie warstwę 10 cm, to w innym pokoju i tak będzie słychać. Trzeba by się zająć również podłoga a i to nie gwarantuje sukcesu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam to zamiar zrobić tak : wełna mineralna 10 cm na suficie i ścianach z tym, że na suficie będzie to wyglądać następująco do sufitu wełna 10 cm przerwy i będzie zamontowany podwieszany sufit z 8mm płyty OSB na której będą przylepione wytłoczki. Mnie właśnie zależy najbardziej żeby perkusji nie było słychać w pokoju na górze... myślicie, ze to będzie działać?? Aha zapomniałem, perkusja będzie na podeście ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie będzie działać. Wibracje i tak będą się przenosić po konstrukcji budynku. Musisz zająć się się również podłogą, ale nie łudź się, że na górze nic nie będzie słychać. Możesz tylko znacznie zredukować hałas, ale nie pozbędziesz się go całkowicie.

Btw. Skorzystaj z rady Bębniarka, zamiast tej wełny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie niedawno mialem ten sam problem i wyciszam sale i zostalo mi 17m2 welny mineralnej jak by ktos chcial i jest z warszawy to mozemy sie dogadac, nie mam co z tym zrobic a kupilem za duzo. Perkusja najlepiej ustawic na platformie typu kufer w srodku welna pod dywan i mozna to bardzo dobrze wyciszyc i grac na podwojnej nawet.

 

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś moze jakąs firmę w Warszawie godną polecenia?

Chodzi mi o firmę zajmującą się wygłuszaniem pomieszczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przede wszystkim, tak jak juz niektorzy wspominali:

 

Poprawa warunków akustycznych wewnątrz pomieszczenia, a zwiększanie izolacyjności akustycznej, to dwa odrębne zagadnienia.

 

Zwiększanie izolacyjności akustycznej nie jest łatwe, jest też bardzo kosztowne. Jeśli ktoś chce uzyskać zauważalny efekt, konieczne byłoby wybudowanie pomieszczenia w pomieszczeniu.

 

Z kolei jeśli chcemy nagrać perkusję, zależy nam na lepszej jakości nagrania, a nie musimy przejmować się sąsiadami, to jest to inny cel, który można osiągnąć instalując odpowiednie panele akustycznej (nie gąbkę) w odpowiednich miejscach.

 

Pozdrawiam,

Błażej,

Aku Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dołączę się do tematu z problemem sąsiada na górze. Moja trauma w zasadzie jest taka sama, jak autora tematu, jednak mój sąsiad na górze ma chyba jakąś nerwicę i dosłownie mucha pierdnie i facetowi od razu to przeszkadza :roll:. A co dopiero perka :O.

 

Ale do sedna. Przeczytałem cały ten temat, szukałem info w internecie, u znajomych, w sklepach. Ale żadna wełna, płytki dźwiękochłonne, czy piramidki nie specjalnie mnie przekonują co do pełnej skuteczności, a ich koszt jeszcze bardziej mnie odstrasza :(.

 

Perkusja stoi u mnie na drewnianej platformie. Bębny są bardzo ciche. Pady blach już gorzej, ale te przynajmniej nie niosą się po ścianach. Centrala hałasuje oczywiście najbardziej, z tym że ten "hałas" to stukot niosący się po ścianach. Jest co prawda wypchana gąbką, z naklejoną łatką, ale to i tak jest za głośno.

 

Czy ktoś z Was próbował faktycznie pod platformę, na której stoją bębny, podłożyć jakąś gąbkę? Jest to zwykła gąbka, czy jakaś specjalna? Czy należy to wypchać bardzo ciasno gęstą gąbką, czy raczej luźniej miękkszym materiałem?

 

I nie dają mi jeszcze spokoju ściany...

 

Czy, stosując któreś z w/w materiałów izolacyjnych hałas, musiałbym wyklejać tym cały pokój, czy też wystarczyłoby niewielki kawałek ściany, sufitu i podłogi, gdzie stoją bębny?

 

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...