Jump to content
kurxwamac25

Strojenie pod konkretne dźwięki

Recommended Posts

Dzień dobry!
Szukałem, szukałem i nie mogę wciąż znaleźć potrzebnej mi wiedzy...
O co chodzi ze strojeniem perkusji? Wiem, że trzeba stroić do konkretnych dźwięków. Czy jest jakaś zasada, którą TRZEBA się kierować? Mogę stroić do dowolnie wybranych dźwięków czy są one z góry jakoś wyznaczone (tak jak np. strojenie gitary w E)? Jak uzyskać np. dźwięk E na tomie 10'? Czy oba naciągi należy stroić pod E? Czy W ogóle nie stroić pod E tylko i górny i dolny naciąg do jakiegoś innego dźwięku, który finalnie po uderzeniu w cały bęben zagra E?
Proszę o pomoc.
Dzięki! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bębnów nie stroiłem bo od zawsze gram na turbo badziewnym sprzęcie, który ma np krzywe obręcze. I mojego syfu nie ruszałem z piwnicy/salki. Chodzi mi o czystą teorię. Jest z góry narzucony model pod co się stroi czy stroi się tak aby fajnie brzmiało dla grającego? (no wiadomo że dobrze jednak by było żeby cały naciąg na całej powierzchni wydawał ten sam dźwięk[chociaż i takich wariatów widziałem którym lepiej brzmi jak np jedna śruba jest niedokręcona xd]) Moge sobie nastroić nie wiem werbel w E tomy jakoś nie wiem D G H? Czy nie mogę? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sobie stroje mniej więcej pod konkretny kawałek do którego gram. Raz pasuje taki strój raz trochę inny. Tak samo wytlumienie, nie zawsze pełne wybrzmiewanie będzie pasowało do klimatu utworu i odwrotnie. Czasem trzeba pozwolić bebnom długo rezonowac. Nie ma chyba kanonu strojenia od do. Gitarzysci też nie trzymają się takich porządków, mój brat gra na przykład riffy z dwoma strunami całkiem inaczej naciagnietymi. Ważny jest efekt. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiadomo, że można kombinować ze strojeniem gitary, z tym że generalnie jest jakiś "standard". Gitary grają konkretne dźwięki w utworach, perkusja przecież nie gra konkretnych dźwięków. Też słyszałem, że stroi się, np. pod tonację kawałka tylko kto normalny będzie stroił 20 razy perkę na próbie? xD 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...