Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem zaintrygowany tymże instrumentem, którego nazwano intrygująco "szafą". ogólnie jest to Ciekawy instrument i jako takie "ogniskowy" czy wakacyjny dodatek rozrywkowy mógłby się sprawdzić. Ale jest pewien problem, szkoda jest mi trochę kasy (jakos super mało to też cajony nie kosztują) a jesli to ma wyglądać jak kolejny efekt słomianego zapału to już tymbardziej wolałbym za ta kase dokupić coś do perkusji... ale szukam i szukam jakiegoś w miare obszernego artykułu PO POLSKU, w którym było by opisane jak dokładnie takowy cajon wykonać, krok po kroku. jest tego masa czy to na youtube czy gdzie indziej, ale to nie jest znowu taki banalny instrument żeby zrobić go super po 5 minutowym tutorialu... dlatego szukam czegos bardzo łopatologicznie wytłumaczonego :] pozdrawiam, mam nadzieje że komuś ida mi się pomóc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co mi wiadomo, źródła tego instrumentu tkwią w Peru, gdzie dawno temu lokalni, niezbyt zamożni muzycy zaczęli używać skrzyń służących między innymi do transportu cytrusów jako instrumentów. Do Europy, a konkretnie Hiszpanii, cajon trafił za sprawą Paco de Lucii, który zaadoptował go do nowoczesnej muzyki flamenco. Oczywiście do czasów współczesnych instrument przeszedł wiele modyfikacji.

 

Ogólnie składa się ze skrzyni rezonansowej z otworem, której frontowa ścianka wykonana jest z nieco cieńszej płyty, przykręcanej na śruby. Poprzez dokręcanie lub luzowanie śrub w górnej części tejże płyty modyfikujemy brzmienie oraz wrażliwość dynamiczną cajonu - gra się na nim zarówno pełnymi dłońmi, jak i palcami, w tym drugim wypadku istotne jest dobre "ustawienie" płyty. Wewnątrz skrzyni znajdują się struny lub sprężyny werblowe, dające specyficzny szelest podczas gry. Wyższe modele mają możliwość włączania i wyłączania tego ustrojstwa.

 

No i sprawa rozpiętości cenowej - jest tutaj niestety tak samo, jak w wypadku bębnów. Największy wpływ na brzmienie ma drewno z płyty frontowej. Cajony tańsze brzmią bardziej płasko, te z wyższej póły mają więcej głębi, basu, bardziej dynamiczny strzał, większą wrażliwość na delikatną grę palcami.

 

To chyba tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zapał Ci jeszcze nie minął :))?

Nie będę pisal tutaj o historii tego instrumentu bo szkoda czasu i nie ma to znaczenia, ponieważ w chwili obecnej to jeden z najbardziej uniwersalnych instrumentów perkusyjnych który ma zastosowanie w prawie każdym gatunku muzyki. Większość paternów perkusyjnych da się na tym zagrać, więc możliwości jest sporo :))

 

Nie radzę samemu budować tego instrumentu od podstaw... wygląda to na prostą rzecz... niby skrzynka, ale nie jest to takie proste. Brzmienie instrumentu zależy od gatunku drewna... w zasadzie boki, góra i dół sa najmniej problematyczne... najwazniejsza jest przednia płyta... jest wykoanana z wielowarstwowej sklejki z różnych gatunków drewna (a nawet robia niektóre modele z płyta z laminatu). Musi być elastyczna, wytrzmała i brzmieć. Do tego tylna ściana z otworem rezonansowym też jest z cieńszej sklejki (grubszej niż płyta rezonansowa, ale cieńszej niż boki). Pod płyta rezonansową są rozpięte struny (pod spodem) albo szczotki ze sprężyn werblowych... patentów jest tutaj wiele i wybór konkretnego to kwestia gustu...ja osobiscie najbardziej sobie cenię cajony strunowe. Struny musza miec możliwość regulacji naciągu a szczotki regulację docisku... tak, tak... cajony tez się stroi :). Do tego reguluje się płytę odkręcając i dokręcając śrubki boczne (nigdy nie robi się nic ze środkową!!). Zgranie tych wszytskich elementów decyduje o brzmieniu cajona.

 

Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na dobry instrument a chcesz rozpocząć przygodę z tym instrumentem chyba najtańszym i najpewniejszym sposobem jest zakup "cajona w pudełku" produkcji Schlagwerk`a. Jest to komplet niezbędnych elementów wraz z instrukcją jak to zlożyć, posklejać i jak doprowadzić zestaw desek i sklejek do postaci instrumentu :). Można to kupić np. tutaj

http://www.allegro.pl/item838584991_schlagwerk_my_cajon_cba_1_okazja.html

 

Tak czy inaczej jeżeli załapiesz temat to nie bedzie litości a zakup porządnego instrumentu bedzie "bolał" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie słyszałem, więc nie moge w tej kwestii pomóc :(... oczywiście cudów nie ma co sie spodziewać, ale producent jest doświadczony i bubli raczej nie robi (w porównaniu np. do Meinla). Myślę, że to dobra rzecz na początek, ale tak jak to w życiu bywa za naprawdę dobry sprzęt trzeba solidnie zapłacić... ale z drugiej strony rozpoczynając swoją przygodę z tym instrumentem trzeba na czymś ćwiczyć i zacząć od czegoś nie drogiego żeby zobaczyć na ile chociażby starczy zapału :)).

Ja nie mam doświadczenia w tej kwestii bo jestem przegięty w druga strone i raczej pakuję się w zawodowe rzeczy (do których czasami za mało umiejętności), ale to inna historia i na pewno nie godna naśladowania :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Schlagwerk to jedne z najlepszych cajonów na rynku (jak nie najlepsze) . A że produkują je w Niemczech, są u nas dostępne bez problemów. Dlatego waśnie pytałem czy miałeś do czynienia/ słyszałeś tego ,,składaka,, bo cena faktycznie jest niska ( tak niska że mam wątpliwości co do jakości tego sprzętu ). Co do kupowania zawodowych rzeczy bez wielkich umiejętności myślę że nie jest to złe wyjście jeśli ma się tylko na to kasę. Oczywiście w wypadku gdy ktoś zna się na sprzęcie i wiec co kupuje, bo najdroższe nie zawsze znaczy najlepsze.

Pozdrawiam :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schlagwerk jest bardzo dobrym sprzętem...ale... ale nie idealnym... zależy kto czego potrzebuje..oczywiście mają spory wybór Cajonów i każdy znajdzie tam coś dla Siebie....ale... sa jeszcze inni producenci jak dla mnie ekstraklasą jest DG (De Gregorio), PRK Porina.... zresztą najlepsze co na rynku zebrali Niemcy w swoim sklepie (www.cajon-shop.de). Naprawdę dobre Cajony (już zawodowy sprzęt) kosztują ok 180-250 Euro (oczywiście są i droższe)...tyle trzeba wydac na coś co gra, stroi i co nie ogranicza artystycznie... Niestety nie słyszałem jeszcze na żywca większości tego sprzętu, ale wiem kto na tym gra i słyszałem kilka nagrań z tych sprzetów.

Być może bedzie szansa przetestować trochę sprzętu w najbliższej przyszłości i opisać je na serwisie WWW, ponieważ w bólach zaczyna on powstawać. Będzie tam sporo info a zaangażowało się w ten temat dwóch zawodowców więc jest szansa, że coś fajnego powstanie (można bedzie za jakiś czas szukać pod adresem www.cajon.pl i www.cajon.com.pl).

Teraz będę testował troszkę elektroniki do Cajona...min. mikrofon Beyerdynamic z serii Opus (jakoś do pickupów nie jestem przekonany) + trochę innych dziwadeł :)) to w razie czego służę informacją. Co do kasy to zawsze jej za mało a ja często przeginam, bo życie nauczylo mnie jednego... jak przyżydzę to potem muszę coś sprzedać za połowę ceny i i tak kupić docelowy model sprzętu, więc wolę to zrobić od razu niż dokładac do interesu :).

W polsce jest nie lada problem z przetestowaniem czegokolwiek (teraz może już deczko lepiej...bo w Poznaniu mają Schlagwerka na sklepie)....ja kupowałem w ciemno... często tak dalej robię, bo nie ma gdzie tego oklepać.... bida straszna nas...wszyscy mają wszystko..ale najczęściej w cennikach i katalogach a na oczy tego nie widzieli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Perkusiście jest sprzęt do wygrania w postaci właśnie cajona Schlagwerk jakby miał ktos ochotę ;) :biggrin: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Być może bedzie szansa przetestować trochę sprzętu w najbliższej przyszłości i opisać je na serwisie WWW, ponieważ w bólach zaczyna on powstawać. Będzie tam sporo info a zaangażowało się w ten temat dwóch zawodowców więc jest szansa, że coś fajnego powstanie (można bedzie za jakiś czas szukać pod adresem www.cajon.pl i www.cajon.com.pl).

Sprawdzam tą stronę co jakiś czas. Daj znać jak już coś ruszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce w najblizszych dniach kupić cajon. Nie mam pojecia jaką firmę wybrać. Na polskim rynku mamy dotepne firmy meinl, salsa club, tycon, percussion i ten Schlagwerk. Pewnie cos pominelam, bo zaden ze mnie znawca. Nie chce wydawać na to zbyt wiele pieniedzy, bo to tylko taka dodatkowa zabawka dla mnie.

Ale w swojej cenie chce kupić możliwie najleprzy sprzęt. Może ktoś coś doradzi. Chce przeznaczyc do 600zl. Myslalam o firmie tycon, gralam na takim i calkiem fajnie brzmi, meinl odrzucam bo tez gralam i uwazam ze jest to kiepska firma, szczególnie tańsze modele, nie wiem po co wogole cos takiego robią. Czekam na RADY :)))))))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że rynek ,,wtórny,, jest słaby a u nas praktycznie nie ma go w cale ale dobrym wyjściem był by używany sprzęt (zresztą tak jak ze wszystkim)

Cajon to nie zabawka to poważny instrument więc warto kupić coś porządnego. ;)

Najlepiej przestudiuj ten temat http://www.forum.djembe.pl/viewtopic.php?p=30949 są tam opinie ludzi którzy grali na różnych modelach i przy okazji trochę historii tego instrumentu. :smile:

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Striker ma rację.. na forum djembe (zgodnie z linkiem) jest naprawdę dużo informacji na ten temat. Przy okazji zapytam co to znaczy "dodatkowa zabawka"?? Do czego (jakich gatunków muzy) chcesz używać Cajon`a?

Pamiętaj także, że Cajon trzeba nastroić (tak jak każdy instrument)...struny odpowiednio napiąć, żeby ich było tyle ile potrzeba ale nie brzęczały, dokleić je, żeby na basie nie brzęczały (plastrem, alebo rzepami jeżeli sa), wyregulować śrubki na przedniej płycie i ewentualnie wytłumić skrzynkę jeżeli trzeba... warto o tym pamiętać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki, Własnie dostałam cynk o dobrej samoróbie w super cenie. Tu akurat mam zaufanie do wyrobu wiec skorzystam :),

Pytasz do jakiej muzyki, chce się pouczyć akompaniamentów do flamenko :) , pozatym mysle ze zawsze się przyda, do każdego gatunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anika, wrzuć jakieś fotki tej ,,samoróby,, jak będziesz miała wolną chwilę. I jeśli możesz to zdradz nam od kogo ją kupiłaś ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio zafascynował mnie Cajon

 

wszystko zaczęło się od warsztatów w MusicFactory Poznań z Alexem Acuna

 

 

a dzisiaj znalazłem to:

 

no i coraz poważniej zastanawiam się nad zakupem. Jednak, że nie mogłem znaleźć nic konkretnego o tym instrumencie (jedynie plany stworzenia jakiejś strony, której ostatecznie nie ma) i stwierdziłem, że spytam Was, może ktoś posiada, gra i może mi doradzić jaki najlepiej kupić i czym się kierować przy zakupie, od czego zacząć. myślałem o tym:

 

http://www.schlagwerk.com/products/cajon/cajon-2inone/deluxe-makassar/

 

pozdrawiam

Filip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nic nie myślę bo trzeba było zobaczyć jak to gra (to najważniejszy test).

Zwróciłem uwagę na jedną rzecz... z mojego punktu widzenia bardzo ważną... a mianowicie, ze to Cajon w oparciu o sprężyny a nie struny. Jak widzę w opisie "regulowany efekt werblowy" to kojarzy mi się z Meinl`em którego miałem... w zasadzie regulacja była on/off bo każde ustawienie pomiędzy było nie akceptowalne brzmieniowo (po prostu Cajon rzęził). Ja osobiśnie nie przepadam za Cajonami ze spręzynami i do tej pory widziałem tylko jedną konstrukcję (Schlagwerka) która była akceptowalna chociaż ja i tak kupiłem Cajon strunowy... Zwróć na to uwagę. Ale tak czy inaczej trzeba to oklepać i sprawdzić brzmienie zwłaszcza, że często zdarzają się bardzo duże różnice w brzmieniu poszczególnych egzemplarzy z danego modelu (tak jest często z Meinlem... jeden gada dobrze a drugi beznadziejnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wygląda to na samoróbkę więc szansa zagrania na tym była żadna :).

Są takie Cajon`y australijskiej produkcji Rockbox http://www.baba.com.au/ ale to mi w żaden spsoób nie przypomina tej konstrukcji.

Ja bym nie ryzykował zakupu czegokolwiek przez net bo to może okazać się zwykłe pudło...tylko ładnie pomalowane a bez brzmienia (oczywiście może być inaczej...ale szansa na to jest mniejsza). Ktoś wstawił albo mikrofon, albo jakiś przetwornik do środka... za tą kase nie ma co się oszukiwać cudów nie będzie... przetwornik, albo porządny mikrofon kosztuje min 80-100 Euro a gdzie reszta? Lepiej będzie jak w takim przypadku kupisz Sobie materiały i zrobisz sobie to sam..przynajmniej będziesz miał kontrolę nad konstrukcją... a czy zabrzmi?? No cóż wydaje mi się, że większa szansa, że Twoja samoróbka zabrzmi niż to, że wygrasz los na loterii kupując dobrego Cajona z przetwornikiem (lub mikrofonem) na ebay`u.

Zapytam inaczej... a czego szukasz?? Tak może będzie łatwiej (tylko błagam nie pisze, że okazji :))

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...