Skocz do zawartości
Ne0

Twin czy dwie centrale?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

od jakiegoś czasu zastanawiam się czy różni się granie na podwójnej stopie a granie na dwóch centralkach.

 

Z grubsza, zasada ta sama, dwie stopy pracują.

 

Słyszałem opinie że łatwiej gra się na Twinie niż dwóch centralach, ale bez jakiś porządnych argumentów.

 

Mnie w dwóch centralach pociąga to że nawet najlepiej nastrojone, i tak nigdy nie wydadzą z siebei w 100% identycznego dzwięku... A to można wykorzystać na swoją korzyść :)

 

Czy możecie mi na to pytanie odpowiedzieć?:)

 

Pozdrawiam

R.

 

 

PS, mam nadzieje żę nie powielam tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twin moim zdaniem bylby lepszy, bo mniej zabawy ze strojeniem i hh nie musi byc az tak daleko, tyle ze dwie centrale fajnie wygladaja.. ja bralbym twina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grałem na 2 centrale jakiś czas a teraz gram na twinie czyli tak

 

zalety 2 central po 1 masz możliwości strojenia 2 central a mając 2 takie same single przede wszystkim będziesz miał idealnie to samo na 2 stopkach czyli feeling gry identyczny na obu nogach no i wygląd... I to tyle zalet wady drożej i sama centrala + naciąg (nierównomierne zużywanie się naciągów) no i BALAST W NOSZENIU I TRANSPORCIE.

 

Twin nieznaczne ale odczuwalne wolniejsza lewa stopka (wiadomo przegub) można regulować ale to i tak nie to samo. Różne dźwięki przy uderzeniach lewą i prawą stopą (prawie niesłyszalne) Tańsze w eksploatacji łatwiejsze w transporcie i przede wszystkim TAŃSZE minus to to że wygląda gorzej jak ma się ramę np ale mi to nie przeszkadza mam nadzieje że pomogłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Jarek14655...Od siebie dodam tylko, że przy wariancie z dwiema centralami, jedyną sensowną opcją nagłośnienia na koncertach są triggery, co dodaje dodatkowych kosztów. Niemal żaden klub nie ma tego wynalazku. Tak więc do wysokich kosztów utrzymania dochodzą Ci 2 triggeri + moduł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ari

Poza tym o wiele trudniej jest ustawić cały set tak aby było wygodnie. No chyba, że ktoś ma mnóstwo kasy na odpowiedni sprzęt ;]

Reasumując - 2 centrale dla burżujów :badgrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jedyną sensowną opcją nagłośnienia na koncertach są triggery
Niby z jakiej paki? Triggery są jedynym sensownym wyjściem, ale to jak się gra piekielne prędkości, żeby było selektywnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma piernik do wiatraka? Pełno jest perkusistów, którzy grają "normalne" rzeczy w "normalnych" tempach na dwóch centralach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie wypowiem szczerze: mam 2 centrale bo lubie lansować dupe :) i myśle że to jest jedna z głównych przyczyn, dla których ludzie decydują się na 2 centrale, więc niech założyciel tematu sobie odpowie na pytanie: czy woli mieć +10 do lansu i pusty portfel czy mniejszy poziom lansu ale za to kase na statywy/blachy/naciągi etc.

Ale jak już zostało napisane, na gigach trzeba je triggerować co niesie za sobą spore koszty, pomijając same naciągi na obie centrale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt z was nie odpowiedział konkretnie i merytorycznie na to pytanie.

Twin jest idealnym rozwiązaniem w gatunkach muzycznych w których szybkie partie z naprzemiennymi uderzeniami stopy są sporadyczne a częściej stosuje sie go do grania krótkich zagrywek, triol w feelach itp. Do grania muzy gdzie granie na dwie stopy jest niemal permanentne i priorytetowe dwie centrale są lepszym rozwiązaniem. Powód - brzmią o wiele lepiej. Przy graniu szybkich partii na twinie gdzie dwa beatery uderzają szybko jeden po drugim w jeden naciąg następuje zjawisko tłumienia uderzeń - z reguły naciąg centralki jest dość luźno nastrojony i membrana drga z małą częstotliwością i uderzenie drugie beatera twina bezpośrednio po pierwszym zabija wybrzmienie.

Oczywiście dzisiaj w dobie powszechnego używania triggerów nie zawsze ma to znaczenie ale jeśli komuś zależy na naturalnym brzmieniu centralek i gra muzę wymagającą pod względem używania techniki obunożnej w graniu na centralce/kach lepszym wyjściem są dwie centrale niż twin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, ja przyznam się bez bicia że lubię mieć dobry sprzęt, a co za tym idzie wygląd.

 

Co do kosztów.

 

Owszem kasa gra dużą rolę, jednak wychodze z założenia że przecież nikt za mną z batem nie stoi, i nie pogania w kupowaniu, więc bez nerwów.

Rozwiązanie z dwiema centralami jest rzeczywiśćie droższe, jednak akurat pod kontem finansowym w ogóle tego nie rozpatruję.

 

Ja mam akurat takie skrzywienie, że jak w cos wchodzę to na maksa... Stąd np pierwsza własna perkusja to Pearl VX a nie np Never Playe itd. Wchodząc w to coraz głębiej do zestawu studio (dwa floor tomy) wymieniłem naciągi na evansy dodałem tom 8x7 i 10 talerzyków. Teraz właśnie powoli przymierzam się do dwóch central lub twina, i tak się zastanawiam i zastanawiam:)

 

Dodatkowo, co do transportu, to jak widać i tak już mam przewalone ;] Także jedna centrala więcej nie stanowiła by problemu:)

 

Dzięki chłopaki.

 

[ Dodano: 14-02-2010, 13:11 ]

PS: Ari, co rozumiesz przez o wiele trudneijsze ustawienie? Jak dla mnie to problem tkwi w HiHacie, przy którym możę sie okazać ze ergonomiczne ustawienie go pod nogami może wywołać to że bedzie dosć daleko od werbla... Jednak to nie jest problem nie do przejśćia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałbym - wszystko to psu na budę jak ktos ma słąbe bębny, słabe pojęcie o strojeniu i naturalnym brzmieniu i stosuje wyłącznie naciągi typu EMAD czy SKII. Na nich wszystkie centralki brzmią całkiem przyzwoicie - lepszym określeniem byłoby ,,praktycznie" ale wszystkie niemal identycznie i bezdusznie bez wzgledu na model i półkę bębna :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ari

Bo trudniej ustawić wszystko tak aby było wygodnie i pasowało.

Sam miałem 2 centrale i ileż to głowienia i trojenia było aby to wszystko sensownie ustawic, bo to albo centrala przeszkadzala, albo ramie nie siegalo - a i tak niestety sie nie dalo w 100% bez odpowiednich wkładów finansowych, więc tu się pokrywa częsciowo z moim wczesniejszym zartem - ze jest to dla burżujów :)

Poza tym nie przeceniaj ze dodatkowa centrala w transporcie to takie hop siup. Tyle co zajmuje centrala - to 30 blach upchasz

 

[ Dodano: 14-02-2010, 16:07 ]

Poza tym - Twina tak czy siak trzeba mieć. Bo co jesli przyjdzie Ci grac koncert na jakims innym zestawie z 1 centralka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ari, ja to widze tak:

 

http://img18.imageshack.us/img18/3689/drumsetn.jpg

 

Hehe, ja nie twierdze ze dodatkowa centralka miejsca nie zabiera:) Jednak to też dla mnie nie jest powód, który miał by mnie ograniczać w posiadaniu dodatkowej centrali. Imho poprostu odpowiednie auto, i jazda:))

 

Grać na innym zestawie? Eeee ;)

 

[ Dodano: 14-02-2010, 16:54 ]

Ale, generalnie ja już podjołem decyzję, padło na dwie centralki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i stosuje wyłącznie naciągi typu EMAD czy SKII
A jaki polecasz naciąg do naturalnego brzmienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i stosuje wyłącznie naciągi typu EMAD czy SKII
A jaki polecasz naciąg do naturalnego brzmienia?

Evans EQ, Remo powerstroke 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jedziesz grać gdzieś koncert i masz dwie centrale to po prostu piszesz adnotacje w rajderze, że masz dwie centrale i wtedy firma nagłośnieniowa musi Ci załatwić najwygodniejsze dla Ciebie warunki, choć faktycznie Twin rozwiązuje sprawę w bardzo prosty sposób. Choć mam dwutakt (Iron Cobra) to lepiej gra się na dwóch centralach. Moja lewa stopa jest sprawniejsza na zwykłym pojedynczym pedale. Nie grałem na dwutakcie w którym połączony przegubem pedał pracował by dosłownie tak samo jak pedał główny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luźny Yanek, opisz swój set w dziale mój zestaw perkusyjny :smile:

A co do tematu to uważam że jeżeli grasz metal w każdym razie dużo na stopach to lepiej 2 centrale. Bo tak jak koledzy wcześniej mówili lepsze brzmienie bo pierwsze uderzenie nie dusi drugiego. Lepszy feeling. No i lans ;) Choć ja planuje zainwestować w twin bo mniej miejsca zajmuje zresztą nie chce grać za dużo na stopach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie to problem tkwi w HiHacie, przy którym możę sie okazać ze ergonomiczne ustawienie go pod nogami może wywołać to że bedzie dosć daleko od werbla...

 

I w tym momencie przydaje się drugi hi-hat. Jeden otwarty, drugi zamknięty. Przykład- Tomek Łosowski ma cztery :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gram na twinie, ale i grałem na dwóch centralach:) Twin jest poręczniejszy:) Lubie też 2 centrale:) statyw pod zamknięty wystarczy:) ale jak ktoś lubi hi-hat z linką to nie ma sprawy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ari
Po prostu kupic remote hi hat:)

Dobra sprawa, ale jest troche z nim problemów jeśli lubisz na pozycji OPEN miec top hi hat nieduzo wyzej od bottom hi hat, gdyz wtedy przy jego mocniejszym bujnieciu na oklapnietym remote maszynce, hi hat sie otwiera

 

Ja sobie kiedyś z pewnością drugi hi-hat sprawie, druga centralke może też ale to musialbym ostro juz mlocic na twinie i w dodatku miec kase na zakup tej centralki bo chyba Mapex Saturn centralek dokupic nie mozna ;< (wiec caly set trzeba)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...