Skocz do zawartości
Hunterian

Wałki do twina. Proszę o Waszą opinię na ten temat :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

 

Mam dosyć nietypowe pytanie... mianowicie mam warsztaty w szkole (technikum mechaniczne) i dostęp do różnych maszyn więc z kolegą pomyśleliśmy, że możemy spróbować wykonać wałek do twina. (oczywiście z przegubami) Co o tym myślicie ?

 

Myślicie, że znalazły by się osoby zainteresowane kupnem takich wałków ? Oczywiście jeżeli wyszły by nam one dobrze i były naprawdę dobre jakościowo i w 100% sprawne itd. (oczywiście taniej niż oferują to sklepy) Ceny w sklepach to jakieś 250-400zł - te ceny są moim zdaniem śmieszne.

 

Wymiary wałka będą brane z istniejącego już twina a nie wymyślone (Gibraltar - pożyczony)

 

Co o tym pomyśle myślicie ? Interesują mnie Wasze opinie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gibraltar, Gibraltarem... zajmijcie się zrobieniem wałka do DW (tego z czerwonymi elementami), który nie będzie łapał luzów.

Kiedyś omawialiśmy na forum firmę, która robiła przeguby hydrauliczne i okazało się, że jest możliwe zrobienie "prawie" identycznego przegubu jak ten podstawowy z DW za jakieś 150zł, także jeśli miałby być naprawdę trwały i w dobrej cenie, to kto wie... w tym przypadku, który podałem mamy gwarancję firmy, która tworzeniem takich części zajmuje się od lat, u Was musiałaby dobrze zadziałać reklama produktu, no i ktoś musiałby przez jakiś czas sprawdzić żywotność takich wałków, bo dostęp do maszyn np. CNC ma wiele osób, ale nie każdy ma w zasobach materiał na tyle trwaly, by się nie rozchodził na łączeniach po 2-3 miechach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary w sumie sobie mogą być jakiekolwiek, byleby długość i otwór do zamocowania do stopy się zgadzały. :P

Otwór najlepiej taki jak w Axisie - tam jest duży i okrągły, tak, że pasuje do każdej stopki. :)

 

Może wówczas sam bym się zainteresował. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia, póki otwór jest większy od bolca w stopie, zawsze będzie pasować. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ma ktoś pomysł jakiego materiału można użyć do wykonania przegubów ?

Kołeczki łączące przeguby podobno często się zużywają i to właśnie przez to powstają luzy ?

Czy dobrze mówię czy coś się nie jest zgodne z prawdą ?

 

Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kołeczki łączące przeguby podobno często się zużywają i to właśnie przez to powstają luzy ?
Tak, ale w Axisie są łączone śrubami i można zawsze dokręcić pozbywając się w ten sposób luzu. :)

 

A co do materiału to nie wiem, axisowskie przeguby są z duralu czy cuś takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Hunterian, zastanawiałem się kiedyś nad tym samym. Około 2 lata temu zrobiłem sobie wałek z dwoma przegubami kardana. Nie jest to takie proste wbrew pozorom, żeby wykonać i złożyć przegub bez luzów. Poza tym musielibyście zastosować łożyska, po 4 na każdy kardan żeby opory były jak najmniejsze.

Jeśli nie jesteście w stanie wykonać otworów w H7 a reszty wymiarów przynajmniej na poziomie +/-0,05 mm to efekt będzie taki sobie :razz: Ale próbujcie, jak nie za pierwszym razem to może za drugim czy trzecim coś wyjdzie.

 

Co do ceny w sklepach- robiąc parę sztuk, czas na jeden kompletny wałek może wahać się w granicach 5-8 godz. Przelicz sobie ile zarobisz na godzinę. :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ukko,

W Axisie na przykład nie ma łożysk w wałku, tylko kulki, z tego co wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chętnie kupię od was taki wałek, nie dam 400zl za wałek do IC wartej 800...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś zdj. poglądowe jak mi to wyszło. Przez 2 lata nie powstały żadne luzy, wszystko chodzi jak należy.

 

221m.jpg

222m.jpg

223m.jpg

 

Materiał na ramiona to dural PA6 (2017), lekki i stosunkowo łatwo obrabialny, kostka w środku przegubu ze stali 40HMT (twardość ok 35HRC). Kołki zwykłe handlowe, hartowane, łożyska o ile dobrze pamiętam to 5x11x3. Mocowanie kołków jak na zdj, wbite do otworu i dla pewności dokręcone robakiem M3 albo M2.

Śrubki imbusowe trochę pokracznie wyglądają ale spełniają swoje zadanie :razz: .

Aa i sorki za język ale jak chłopaki robią na warsztacie szkolnym to coś już tam wiedzą chyba. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wam wszystkim za pomoc :)

 

Prawdopodobnie we wtorek zaczniemy działać w temacie wałka ;)

 

Podeślę jakieś fotki jak uda się go nam zrobić oraz dam koledze perkusiście na jakieś testy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy któryś z kolegów znających się na rzeczy byłby w stanie i miał ochotę (oczywiści nie za darmo) podjąć się naprawy/regeneracji/przeróbki zepsutego wałka od pearla?

Posiadam takie takie cudo, nie używam a może da się z tego jeszcze coś zrobić.

Gram na DW5002 i przeguby w moim wałku mają już spore luzy. Chętnie bym go wymienił, a taki "zregenerowany-poprawiony" Pearl pasował by idealnie (duże okrągłe otwory w przegubach pasują do DW- sprawdzone).

W zepsutym wałku od Pearla są luzy na jednym z przegubów, a w drugim brakuje kołka.

Poglądowe fotki (mój wałek jest identyczny).

http://pokazywarka.pl/dae0bv/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasza praca idzie w dobrym kierunku ;)

 

Co prawda dopiero mamy wymiary i kupiony materiał ale już we wtorek zamierzamy zacząć działać przy obróbce materiału aby niedługo już otrzymać gotowy wałek ;)

 

:razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...