Skocz do zawartości
emildrummer123

kilka pytań nt salki i sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! wczoraj miałem próbę z zespołem w naszej nowej salce. Ta salka to szopa. Mamy tam wykładziny na podłodze i jakąś kanapę, a ściany są w stanie surowym, tzn. pustaki. Próbę zrobiliśmy w celu sprawdzenie jak wszystko gada w takim stanie pomieszczenia. Bębny mam nastrojone: tomy nisko, werbel wysoko a centralkę na taki lekki klik. Po wniesieniu bębnów na salkę brzmienie było zupełnie inne niż u mnie w domu. Centrala robiła ogromny klik, który mi się podobał ale tomy i werbel były nie do zniesienia, werbel miał brzmienie bardzo wysokie i krótkie, próbowałem go nastroić na miejscu ale mi się to nie udało.

1. Zastanawiam się czy to u mnie w pokoju jest słaba akustyka i gdy bębny nastroje tak aby u mnie brzmiały dobrze to w naszej salce brzmią źle, czy to właśnie w naszej kanciapie jest słabo z akustyką. Mamy zamiar powiesić na ścianach kołdry i wytłaczanki ale na razie nie mieliśmy czasu by to zrobić. Czy gdy to zrobimy będzie lepiej?

2. gitarzyści mają piece: Peavey bandit 112 80W i Marshall 212 100W i słabo słyszeli siebie tzn. bębny ich zagłuszały. Czy po wykonaniu tych czynności o których pisałem wcześniej się to poprawi? Mamy zamiar kupić coś takiego http://allegro.pl/zestaw-peavey-audio-performer-pack-najtaniej-i1199036555.html nie takie samo jak w linku ale takiego typu zestaw. Przykładowo w kanał 1 dało by się mikrofon dla wokalu, a w 2 i 3 dało by się kable od piecy do tego wzmacniacza aby dźwięk gitar leciał także z tych dokupionych kolumn. w piecach które oni posiadają są z tyłu wyjścia na dodatkową kolumnę. Myslicie, że takie coś by się sprawdziło?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi. Jeśli był już taki temat to przepraszam, a jeśli mój znajdował się w nie odpowiednim dziale to proszę o przeniesienie. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bebny byly najglosniej poniewaz salka w ogole nie jest wytlumiona.

Najlepiej bylo by wylozyc sciany i sufit styropianem (przykleic na specjalny klej) i na to dac wytlaczanki.

Wrzuc jakis koc do centrali bo bedzie zagluszala wszystko inne.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja salka ma na ścianach wełnę akustyczną 5cm grubości na to są wytłoczki z jajek kupione po 0,05 zł za sztukę ,na suficie zastosowałem piankę akustyczną taką jak w studiach .Jeżeli nie ma taniego dojścia do takiej pianki może być ten sam patent co na ścianach .Powiem tylko tyle każdy kto przyjeżdża z instrumentem pyta o wynajęcie pomieszczenia a bębny brzmią rewelacyjnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wełna akustyczna znaczy mineralna ? napisz mi na prv w jaki sposob zamontowaleś tę węłnę na ścianie ;) bo ciekaw jestem :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wełna 5cm grubość zamontowana jest za pomocą stelaża z listewek pomiędzy konstrukcję pionową układasz wełnę następnie poziome listwy .Dodatkowo zamontowałem za pomocą pistoletu pneumatycznego wytłoczki z jajek oczywiście nowe .Wełna nakładana była na ścianę płatami bez rozwarstwiania .Listwy miałem ze starej boazerii ale można tanio kupić .Okno też zasłoniłem wełną ponieważ jest stare składające się z dwóch części dodatkowo dałem wełnę pomiędzy okiennice .Efekt jest rewelacyjny a co do styropianu to nie posiada on żadnych właściwości akustycznych wytłumia głos ale nie bębny .Cały koszt zrobienia ścian pomieszczenia o powierzchni podłogi 25 m2 to 400 zł .Na kapelę to żaden koszt trochę pracy ale jaka przyjemność z grania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli dałbym tą wełnę na ścianę i na to płyty gipsowe to pochłaniałoby to dźwięk czy odbijałby się od płyt? A może dać na ścianę taki materiał, nie wiem jak on się nazywa ale to taki hmm...cienki dywan.a na sufit oczywiście wytłaczanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że płyta nada estetykę i wytłumi w połączeniu z wełną mineralną .Wykładzina dywanowa też jest dobra ogólnie chodzi o porowatość i nierówność powierzchni .Dlatego wytłaczanki nadają się ze względu na niską cenę i wypukłość powierzchni dodatkowo najlepiej montować tą porowatą stroną .Jeżeli dysponował bym odpowiednim budżetem użył bym drewna jest najlepsze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej chłopaki jest taki temat w tym dziale o przystosowaniu sali prób... jest dośc obszerny ale polecam się zapoznać jest tam opisane parę świetnych sposobów na akustykę itp. oraz zdjęcia itp. szukajcie a znajdziecie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Anonymous

Panowie!!!

pora obalić pare mitów...

o wełnie już pisałem może i tłumi fajnie ale konsekwencje zdrowotne nie do opisania...

styropian-zapomnijcie o tym, że wygłusza ma on zbyt zbitą strukturę i nie wchłania dźwięku...

wytłaczanki - to samo nie wygłuszają... ich nieregularny kształt rozprasza dźwięk i eliminuje pogłos ale nie wyciszają...

 

więc w grę wchodzą pianki, gąbka, dywany i wełna dla hardcorów... :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważ że zawsze gdy się mówi o wełnie to się podkreśla że trzeba jeszcze na nią coś dać najlepiej wykładzine podlogową bo nie przepuszcza tego pyłku z wełny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Anonymous

nie koniecznie. Wykładzina nie ma tak gęstej struktury i przepuszcza te syfy. Kolesie którzy zawodowo układają wełnę używają masek przeciw pyłowych i to gówno daje. Ja nie chce nic nikomu narzucać ale rozmawiałem z paroma bębniarzami grającymi przy wełnie (zabezpieczonej dywanami) i mówli że po 15 minutach sie fatalnie oddycha. A to daje do myślenia.

Hmmm... chyba, że przykrywać wełnę folią i płyty gipsowe na to. Może by i zadziałało. Ale lekarze odradzają i ja też... nawet dla tego że jest bardzo mało dobrych pałkerów :smile:

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja będe się upierał przy wełnie mja salka jest otoczona wełną, i nikt z kapeli nie narzeka, tylko fakt nie kładzie się na wełnę mineralną samej wykładziny. U mnie jest to rozwiązane w ten sposób, że na ścianie są poprzykręcane pionowe listwy montażowe 2X1, na kołki rozporowe szybkiego montażu, w odległości płyty styropianowej. Pomiędzy nie na wcisk są wkładane płyty, a na to wszystko wełna mineralna przybita tackerem do desek i na to kładzie się piankę pod panele, tak zwaną trawę, tylko nie tą zieloną a białą w rolach na metry, jest całkowicie nieprzepuszczana i żaden syf się nie wydostaje. A wszystkie szpary zamykamy niskoprężną pianą montażową Tytan 65 lub Soudal 66 mamy pewność że piana nie porozrywa nam pianki. Piankę montujemy na wkręty "czarnuchy" do regipsu PH2 z podkładkami wielkości około fi 20 lub 30. To całkowicie wystarcza ewentualnie na to wykładziny wszystko wygląda cacy. dodam foty jak to wygląda a działa idealnie no i koszt nie jest wielki, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale warto też troszeczke to rozgraniczyć tzn. że wełna jest doba zarówno do poprawy akustyki wewnątrz jak i przepuszcza mniej dźwięku za zewnątrz ale gdy ktoś chce uzyskać w większej mierze tylko dobrą akustykę w środku salki (ja zamierzam tak właśnie zrobić) wtedy wystarczy moim zdaniem użycie mat akustycznych z gąbki... ale tak jak mówię niektórzy chcą mieć też jednocześnie wygłuszone zeby nie wkurzac sąsiadów a także aby było cieplej i wtedy lepsza jest wełna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

ten Peavey to sprzęt no nagłaśniania salki w przedszkolu w celu opowiadania bajek - żal kasy. Lepiej kupić nawet jedną kolumnę aktywną przyzwoitej firmy np.

RCF

lub coś używanego np.

Niezbyt wysokie loty

W tej cenie trudno o coś ciekawego

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hejka,

ten Peavey to sprzęt no nagłaśniania salki w przedszkolu w celu opowiadania bajek - żal kasy. Lepiej kupić nawet jedną kolumnę aktywną przyzwoitej firmy np.

RCF

lub coś używanego np.

Niezbyt wysokie loty

W tej cenie trudno o coś ciekawego

Pzdr

Wiem ze to tandeta ale nie chciało mi się szukać zeby wstawić link do czegoś lepszego. chodzi mi po prostu o to czy takie coś się sprawdzi. Myślę zeby kupic http://www.thomann.de/pl/peavey_pvi_115.htm plus jakis powermixer ewentualnie mixer kompaktowy i końcówkę mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwolicie, że podepnę się pod temat :)

czy powieszenie parę cm od ściany filcu (kilku warstw - akurat mamy dostęp do sporej ilości) i na ten filc np takerem wytłoczki po jajkach pomoże na akustykę? czy raczej nawet się z tym nie bawić, bo nie da to zbyt zauważalnego efektu i myśleć na jakimś konkretniejszym rozwiązaniem? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pomoże i to dość istotnie, na pewno zlikwiduje pogłos jeżeli takowy jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...