Jump to content
bigos

Anatolian Ultimate Regular hi-hat 14"

Recommended Posts

Witam

Po okresie eksperymentowania z dwoma "hi-hatami", nadeszła chęć posiadsania jednego, uniwersalnego, solidnie brzmiącego instrumentu. Miałem sprecyzowane jedno - na pewno rozmiar 14". Poprzednik Istanbul Agop regular hi-hat 13" był dobry, ale nie dla mnie. Dlaczego 13? Trochę z mody na trzynastki a trochę z ciekawości. Potrzebowałem czegoś mocniejszego, bardziej wyraźnego, jaśniejszego. Wybór padł na Amedie Classic Flat Hole hi-hat 14". Instrument również został opisany w dziale "crash test". Blaszki pomimo tego, iż spełniały moje oczekiwania pod względem brzmienia, to okazały się dość kłopotliwe w transporcie. Dolny talerz nie posiada kopółki co utrudnia transport w futerale Hardcase. Po

sprzedaniu dwóch ww. instrumentów zaplanowałem kolejny zakup, jednak tym razem czegoś typowego i bez udziwnień. Dowiedziałem się, że w pewnym gliwickim sklepie jest spory wybór talerzy Anatolian. O talerzach tych wiedzialem jedynie tyle, że są wykonane z profesionalnego stopu a ich cena jest bardzo atrakcyjna. Zadzwoniłem i umówiłem się na wybór instrumentu. Chciałbym od razu zaznaczyć, że obsługa owego sklepu na prawdę zasługuje na uznanie. Nie często bowiem spotykam się z sytuacją, że to pierwszy sprzedawca podchodzi i proponuje przetestowanie sprzętu, podaje statywy. W sklepie miałem do dyspozycji dwa statywy oraz talerze (wszystkie 14") z serii - Ultimate, Ultimate Hell, Kappadokia, Traditional, Impression. Od razu zwrócilem uwagę na jakość talerzy, wszystkie brzmiały dobrze, miały charakter i ciekawy wygląd. Po wstępnej selekcji wybierałem między trzema egzeplarzami: traditional, ultimate i kappadokia. Kappadokia to taki odpowiednik Istanbul Sultan o powierzchni na przemian toczonej i kutej bez toczenia. Zakupiłem hi-hat Anatolian Ultimate regular 14", który moim zdaniem był najbardziej uniwersalny, przy jednoczesnym zachowaniu włsnego charakteru.

 

Budowa.

Talerze nie są lekkie, porównując je do poprzedników, umieściłbym je w kategorii medium heavy (spód) i medium (góra). Wykończone są na połysk z widocznymi śladami kucia, oraz rzadkimi rowkami po toczeniu. Całość jest ładnie wypolerowana, co nadaje talerzom pięknego i głębokiego złotego koloru. Wykonane są ze stopu B20 plus, jest to zatem typowy profesionalny stop stosowany przez wielu producentów z dodatkiem tajemniczych składników, stanowiącycho finalnym wyglądzie i brzmieniu.

 

Brzmienie.

Szukałem talerzy o bardzo solidnym brzmieniu,chciałem aby dźwięk był jasny i czytelny. Super by jeszcze było, jakby nie raził. Anatolian Ultimate właśnie taki jest - rockowy, mocny ale z własnym, indywidualnym odcieniem. Trochę jest inny od tureckich znanych marek. Nie jest taki ciemny. Jest bardziej....nowoczesny. Ładnie brzmi otwierany i od razu zamykany. Talerze są bardzo czułe na docisk nogi, co daje szerokie możliowści w kreowaniu tła.

 

Podsumowanie.

Anatolian ultimate regular hi-hat 14" to bardzo udany isntrument. Znakomicie sprawdza się w alternatywnym, elektrycznym graniu, oraz w bardziej skocznych i rytmicznych klimatach. Ważne jest to, że przy jednoczesnej sile dźwięku talerze nie niszczą wszystkiego wokół. Rzecz jasna każdy instrument trzeba poznać,podejść do niego indywidualnie, nauczyć się wydobywać to co najlepsze. Trzymam w tej chwili w rękach talerze, które stale będą mnie zachęcać do częstego grania i jeszcze częstszego, efektywnego ćwiczenia.

 

snb12060.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za ten opis! Też mocno interesuje mnie ta seria. Posiadasz jeszcze inne blachy tej "rasy"? Jak nazywa się ten sklep w Gliwicach? Jest szansa na próbkę dźwiękową?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porównalibyście je z blachami Zildjiana, Paiste, Sabiana albo Meinla? Największą wadą w tureckich talerzach było dla mnie zawsze to, że są za ciche, a zastanawiam się nad kupnem chiny Anatoliana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Wszystko zależy od serii, rodzaju blaszek. A przede wszsystkim od sposobu ich uderzania. Nigdy bym nie powiedział o blaszkach tureckich, że są generalnie cichsze od innych zachodnich marek. Wracając do tematu, seria ultimate jest określana jako uniwersalna i nowoczesna. W crash-teście opisałem hi-hat, bardzo polecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...