Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio wymyslilismy z kumplem piosenke. gdy zaczelismy ja analizowac wyszlo nam ze jej matrum to 13/8 i nie mam wogole pomyslu na podlozenie zadnego beatu. moze wy macie jakis pomysl na walsnie ten beat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj sobie piosenki Turn It On Again zespołu Genesis. Tam jest cały czas 13/8 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz najpierw wiedzieć jak to policzyć. Wydaje mi się jeśli rozbijesz to nanp:4,4,5 to będzie łatwiej znaleźć jakiś patent. Poza tym wydaje mi się to nierealne żeby powiedzieć Ci jaki masz zagrać bit to melodii której nie słyszymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale wydaje mi sie jest jakis ogolny zarys tego beatu. poprsotu taki zeby sie cwiczyc z metronomem a nie grac z jakas melodia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy że ustawisz metronom żeby grał 8-kami i będziesz liczył np tak jak Ci napisałem. Kombinacji jest wiele, ale to jak będziesz liczył zależy od struktury rytmicznej samej linii melodycznej, czy riffu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie najprościej jest poskładać taki bit z kilku części na 4/4 i na 3/4 nie żadne 5/4

Bless!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i po tym poskladaniu otrzymujesz to samo tylko wg mnie nieptrzebnie rozbite na takty z roznymi podzialami. jesli takich zmian bedzie duzo to sie mozna w pewnym momencie pogubic. a poza tym to wszystko jest rozlozone w wiekszej ilosci taktow czego wlasne che uniknac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no i po tym poskladaniu otrzymujesz to samo tylko wg mnie nieptrzebnie rozbite na takty z roznymi podzialami. jesli takich zmian bedzie duzo to sie mozna w pewnym momencie pogubic. a poza tym to wszystko jest rozlozone w wiekszej ilosci taktow czego wlasne che uniknac.
niekoniecznie. przez pewien czas grałem z zespołem utwór na 11/8 i liczyliśmy go tak: 1,2,3 - 1,2,3 - 1,2,3 - 1,2. I nie chodzi tu o rozbijanie na takty, ale o grupowanie nut. Na początku, owszem przesuwało nam się, ale gdy tylko dłużej pograliśmy tę piosenkę, nikt już się nie zastanawiał na ile to jest, a nawet liczyliśmy 1,2,3,4, gdzie 3 było równe 2 ósemką, a reszta 3 ;P po prostu groove na którym był zbudowany ten utwór "wszedł nam w krew" i nie było żadnych problemów z liczeniem ;)

 

Czarek Konrad na warsztatach w Puławach zapytany o to jak liczy sobie metra złożone, powiedział, że jest taki system grupowania wartości po 2 i 3, czyli metra złożone rozbija sobie na podstawowe wartości i grupuje je po 2 i po 3 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i właśnie o to mi chodziło! moim zdaniem tak jest najprościej

btw kumpel kiedyś napisał piosenkę na 7/8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pewnym czasie wejdzie Ci to w krew, nie będziesz musiał liczyć, tylko będziesz to słyszał - a nuż kolejny dołączy do grona progresywnych :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a nuż kolejny dołączy do grona progresywnych
sugerujesz, że metra złożone gra się tylko w muzyce progresywnej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a nuż kolejny dołączy do grona progresywnych
sugerujesz, że metra złożone gra się tylko w muzyce progresywnej?

Nie tylko, ale na pewno najczęściej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadinterpretacja. "A nuż" wyraża ew. chęć, rozważanie. Tan jakbyś na zdanie "lubię owce" wyskoczył z tekstem "sugerujesz, że tylko owce da się lubić"?

 

A propos 13/8 -> czasem łatwiej jest to liczyć ćwierćnutami, wszystko zależy od rozkładu tych 13/8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ostatnio wymyslilismy z kumplem piosenke. gdy zaczelismy ja analizowac wyszlo nam ze jej matrum to 13/8 i nie mam wogole pomyslu na podlozenie zadnego beatu. moze wy macie jakis pomysl na walsnie ten beat.

 

Nie mozemy zasugerowac Ci jak masz to grac albo jak podzielic sobie takty/nuty. Jest to zalezne od tego riffu co gitarzysta wymyslil, od akcentow. Wymysl/wymyslcie, posiedzcie nad tym co ladniej bedzie ze soba wspolgralo,,,,, pozniej sobie to rozpisz i licz jak sobie rozpisales,,, pozniej wejdzie w krew :)

 

Mysmy z zespolem kiedys grali kawalek gdzie bas, perkusja i gitara graly 9/8 a druga gitara grala inny temat na 5/8,,, brzmialo swietnie :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mozemy zasugerowac Ci jak masz to grac albo jak podzielic sobie takty/nuty. Jest to zalezne od tego riffu co gitarzysta wymyslil, od akcentow.

 

Całkowicie zgadzam sie z Rexem! Wszystko zalezy od tego co gra reszta zespolu!

Można to podzielic w różny sposób tak jak niektórzy juz pisali wczesniej ale mozna tez podejsc do tego w zupelnie inny sposób: zagrac np. 3/4 (licząc w triplet) + takt na 2/4 ,lub tez równo 6 miar licząc w metrum 4/4 ucinając ostatnią ósemke-> ciekawiej zabrzmi jesli będziemy akcentowac co drugą ósenke na hh lub ridzie wtedy akcenty będą jeden takt (licząc 13/8) z akcentem na nieparzyste ósemki ,a następny na parzyste,pozniej znow na nieparzyste itd... :smile: Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mrówa, to Ty ? :)

 

Posłuchajcie sobie Three Generations Trio ze Zbyszkiem Lewandowskim na perkusji. Tam graja takie pokręcone rytmy mniej więcej w tym metrum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...