Skocz do zawartości
wiktor128

Oswojenie i przyswojenie nut.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chciałbym nauczyć się grać na perkusji czytając z nut.

Sztuki werblowej trochę przyswoiłem, grając ósemki, szesnastki z kropkami w metrach trójdzielnych i takie tam podstawy.

Ale czuje, ze chciałbym rozwinąć się jak najbardziej jeśli chodzi o nuty. Są ludzie którzy grają z nut i są ludzie którzy nie grają z nut.

Ja osobiście chce zacząć z nimi przygodę i szukam wskazówek. Coś w formie „•najpierw to potem to•”

Nie wiem jak się za to zabrać, jak ćwiczyć , skąd brać materiały, nie chce tez popełnić błędów w edukacji, tymbardziej takich które mogłyby mi się utrwalić.

A więc jeśli macie jakieś uwagi, porady, albo złotą myśl odnośnie tematu haha, to zapraszam do podzielenia się tym poniżej ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
StawRos   

Nuty w sensie zapisu wartości rytmicznych są takie same dla wszystkich instrumentów. Jeśli ogarniasz granie z nut na werblu to z zestawem nie powinieneś mieć problemu. Na początku może się to wydać trudne ze względu na zapis czterech kończyn jednocześnie, ale to jedynie kwestia wprawy. Na sam początek przygody z nutami na zestaw polecam naukę gry prostych, rockowych zagrywek - są łatwe technicznie a przez to pomogą przyswoić wzrokowo co, gdzie jest.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ede   

Spróbuj tego https://www.mikeslessons.com/gscribe super sprawa, działa też na Androidzie, także ten... uchwyt rowerowy do smartfona pod Hi-Hat, jakieś słuchawki  i jedziesz z tematem ;)

Ps. Jak coś wklepiesz (triole też ogarnia to) dodajesz zakładkę i już masz. Można też zgrać do MIDI albo drukować.

Pozdrawiam,

Łukasz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 29.11.2018 o 15:45, ede napisał:

Spróbuj tego https://www.mikeslessons.com/gscribe super sprawa, działa też na Androidzie, także ten... uchwyt rowerowy do smartfona pod Hi-Hat, jakieś słuchawki  i jedziesz z tematem ;)

Ps. Jak coś wklepiesz (triole też ogarnia to) dodajesz zakładkę i już masz. Można też zgrać do MIDI albo drukować.

Pozdrawiam,

Łukasz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 29.11.2018 o 16:03, StawRos napisał:

@wiktor128

Napisz jakie konkretnie zagadnienie Cię interesuje, czego nie rozumiesz w triolach. Tak się składa, że Triola to moja ulubiona figura :) Chętnie pomogę.

Chodzi o to, ze mam książkę z nutami. Dokładnie to „szkoła gry na werblu” napisana przez Adama Polachowskiego.

Dochodzę, do notacji skrótowej i zaczynaja się schody z zagraniem na werblu trioli osemkowej, szesnastkowej, ćwierćnutowej , duole , kwartole, kwintole,sekstole ,septymole. Etiudy polimeryczne. Chce nauczyć się grać tego wszystkiego na werblu, potem myśleć o przenoszeniu tego na zestaw. Szukam tylko wskazówek, jak nauczyć się grać te nuty.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
StawRos   

Mam tę książkę. Sam się z niej uczyłem. 
Napisz czego i na której stronie nie rozumiesz. Nie wiesz jak powinna brzmieć triola? Nie wiesz jak ją wyliczyć? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 30.11.2018 o 17:29, StawRos napisał:

Mam tę książkę. Sam się z niej uczyłem. 
Napisz czego i na której stronie nie rozumiesz. Nie wiesz jak powinna brzmieć triola? Nie wiesz jak ją wyliczyć? 

Triola ósemkowa jest do zagrania bez większych problemów, natomiast nie potarafię wyliczyć i zagrać już trioli szesnastkowej. Strona 48,  pierwsze trzy linijki w tempie 60. Jesteś w stanie jakoś pomóc ? Chciałbym pójść dalej, żeby zaczać jeszcze przed nowym rokiem synkopę ^^ (ze strony 53)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ede   

"Dalibyście radę" wkleić tu na forum foto strony  48? Książki nie posiadam, a chciałbym się zmierzyć z tematem odczytania tych nut i porównać/zweryfikować  z tym co gram, i mi się wydaje, że to triole szesnastkowe. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Seth   
Dnia 7.12.2018 o 01:29, wiktor128 napisał:

Triola ósemkowa jest do zagrania bez większych problemów, natomiast nie potarafię wyliczyć i zagrać już trioli szesnastkowej. Strona 48,  pierwsze trzy linijki w tempie 60. Jesteś w stanie jakoś pomóc ? 

W sumie nie rozumiem problemu, tak samo jak ósemkową, tylko dwa razy szybciej. 

Tak jak triola ósemkowa to trzy nutki upakowane w okres dwóch ósemek, tak triola szesnastkowa to trzy nuty upakowane w okres dwóch szesnastek :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta