Skocz do zawartości
ColdFire

Jak tanim kosztem poprawić akustykę w małym pomieszczeniu?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mój problem polega na tym, że nie wiem jak tanim kosztem poprawić akustykę mojego pomieszczenia na perkusję. Znajduje się w piwnicy i ma ok. 2 x 2,5 m. Niestety nie mam możliwości zmiany salki, muszę ćwiczyć na takiej małej powierzchni. Dodatkowo jednej ściany nie ogarnę, gdyż znajduje się na niej piec gazowy i kilka rur. Na razie wiem, że kupię wykładzinę na podłogę. Na te trzy ściany chciałbym coś nałożyć, tylko nie mam pojęcia co. Ważne, aby akustyka chociaż trochę się poprawiła i salka miała przyjemny wygląd. (co do wyglądu to myślę, że karnisze i jakieś spoko materiały dadzą radę, więc najmniejszy problem).

Macie jakieś pomysły? Z góry dzięki za wszelkie porady, będę baaardzo wdzięczny! Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

W wielu przypadkach sprawdzają sie absorbery szerokopasmowe domowej roboty ;) czyli tzw. Wełna mineralna. Dla estetycznego wyglądu budujesz ramę, w której montujesz wełnę mineralna, i obijasz jakimś materiałem by nie pyliła :)

W moim przypadku to zadziałało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witaj.

 

W wielu przypadkach sprawdzają sie absorbery szerokopasmowe domowej roboty ;) czyli tzw. Wełna mineralna. Dla estetycznego wyglądu budujesz ramę, w której montujesz wełnę mineralna, i obijasz jakimś materiałem by nie pyliła :)

W moim przypadku to zadziałało[/quote

 

 

Ale po co mu ta wełna z jakimiś ramami ? Aby zmniejszyć i tak maleńkie już pomieszczenie ? :cry:

Wystarczy zamontować po 2 niewielkie haki na każdej ścianie pod sufitem , między nimi rozciągnąć mocny sznurek ,a na nim zawiesić jakąś ładną zasłonę , storę / jak zwał , tak zwał/ . Jeśli kolego ColdFire zrobisz to na trzech ścianach , wtedy pomieszczenie wytłumisz , nabierze ono estetycznego wyglądu , nie zmniejszy się , a jedyne co może pylić , to popiół z pieca. O ile węglowy.

Babcia da zasłony , tato kołki i haczyki , wujek pożyczy wiertarki , mama sznurek - koszt zerowy , a efekt murowany . Powodzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witaj.

 

W wielu przypadkach sprawdzają sie absorbery szerokopasmowe domowej roboty ;) czyli tzw. Wełna mineralna. Dla estetycznego wyglądu budujesz ramę, w której montujesz wełnę mineralna, i obijasz jakimś materiałem by nie pyliła :)

W moim przypadku to zadziałało[/quote

 

 

Ale po co mu ta wełna z jakimiś ramami ? Aby zmniejszyć i tak maleńkie już pomieszczenie ? ]

 

 

Nie chce się spierać, rzeczywiście pomysł wart uwagi tak jaknapisałeś :)

ja napisałem o swoich spostrzeżeniach gdyż u mnie koce i wszelkiego rodzaju materiały się nie sprawdzały niestety :cry: gdyż zdziałają one coś w wysokich częstotliwościach jedynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drummer06487, No właśnie rozważałem wełnę mineralną, aczkolwiek trzeba ją ukryć pod jakimiś deskami czy coś i rzeczywiście pomieszczenie mogłoby się zmniejszyć niestety ;/

 

dżawol, przyznam, że pomysł dobry, kiedyś nad nim myślałem. Moja babcia ma dwie zasłony. Problem w tym, że mają wymiary, które nie za bardzo umożliwiłyby okryć chociażby jedną ścianę. Mógłbym kupić taki materiał, ale podejrzewam, że grube tkaniny będą drogie. Postaram się jeszcze poszukać, może gdzieś znajdę, bo to chyba najlepszy pomysł ogarnięcia salki :D

 

Czekam na dalsze propozycje, mam nadzieję, że wspólnie coś wymyślimy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co zadziała sensownie to panele z wełny mineralnej 10-15cm grubości. Owijasz pojedyncze panele w jakiś materiał np. taftę i tyle. 5-10 paneli zrobi już dużą różnicę.

Tu masz film:

 

Ostatnia sprawa to typ wełny. Najtańsza (np. Rockton Rockwool) jest dobra na początek.

Natomiast ja bym celował w zbitą wełnę skalną o gęstości 80kg/m^3 czyli Isover PT80 lub Rockwool Techrock 80.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież my się nie spieramy , drummer . Przedstawiłem jedynie rozwiązanie szybkie , tanie , estetyczne i skuteczne. Materiał taki jak tkanina pochłania fale dzwiękowe więc pomieszczenie zostanie wytłumione wystarczająco dobrze . Wełna jest pewnie bardziej "profesjonalna" , ale czy bezwzględnie potrzebna w tym przypadku ? Zauważcie Panowie , że salka jest bardzo mała , więc każde 20-30 cm uszczupli ją o 1/10 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zauważcie Panowie , że salka jest bardzo mała , więc każde 20-30 cm uszczupli ją o 1/10 .

Tak zauważyliśmy i żadna ściera, szmata ani milimetrowej grubości tkanina nie zadziała - szczególnie w tak małym pomieszczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadziała aldi zadziała... Nie tak co prawda jak Twój Isover , ale w sposób zadawalający. I nie ściera ani szmata lecz zwykłe zasłony , które pokryją w całości np 3 ściany. Bo ściera nie zadziała. Chyba , że na piec , aby było nieco czyściej.

Zresztą podejrzewam , że ColdFire sam nam coś za kilka dni napisze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zadziała aldi zadziała... Nie tak co prawda jak Twój Isover , ale w sposób zadawalający.

Proszę Cię kolego nie wdrażaj młodym ludziom złych nawyków. Chciałbyś żeby Twoje dziecko myślało, że 2+2 może się też równać 5 ?

 

Jakby co to nie mam czasu na dalszą dyskusję. Swoje prawdziwe zdanie wyraziłem 2+2=4 posty wyżej. Wypijcie moje zdrowie może zadziała ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aldi

masz rację oczywistą . Jak zwykle zresztą ...

Przeczytaj jednak " nasze guru" dokładnie tekst tematu . TANIM jest napisane , więc nie pieprz koledze o wełnach w odpowiedniej gęstości , jedynie słusznych w jego pomieszczeniu .

Wypiłem zdrowie - na razie nie Twoje , ale jesteś w kolejce . Heja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko - najtańszym, to najtańszym. Szafa babci Feli stoi zawsze otworem. Zabierz też poduchę i pierzynę w całości to nic nie kosztuje babci. Najwyżej zmarznie za 7 miesięcy to jej się przypomni, że przydałaby się jakaś nowa kołdra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, podepnę się pod temat :)

Mam również małą piwnicę i chcę wytłumić hałas przedostający się na zewnątrz, tzn do sąsiadów na górze. W chwili obecnej nie jest źle- sąsiedzi na parterze mówią że słychać jak pocisnę przejście ;) Więc jest nadzieja chyba!

Wymiary:

Długość 3,8 m

Szerokość 1,52 m

Wysokość 3,05 m

 

Kluczowym wymiarem pozostaje szerokość, myślę że 10 cm na każdej ścianie grubości się zmieści, ale raczej nie więcej.

Czy opcja Isover plus Tafta się sprawdzi? Czym to przymocować do ściany potem?

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dosc wysokie pomieszczenie. To dobrze.

 

Robisz rusztowanie jak do sufiu podwieszanego, 20 cm od sufitu. Ukladasz gesto welne ISOVER PT-80 10 cm aby nie bylo zadnych szczelin. Potem przykrywasz to plytami GK od dolu , dwie warstwy na zakladke. Powinno byc ok. Jak bedzie slabo to mozesz jeszcze zaczac bawic sie ze scianami. Moim zdaniem powinno byc juz przyzwoicie. Oczywiscie mam nadziejze ze nie masz tam zadnych rur bo musialbys je inaczej izolowac, obkladac specjalna pianka/guma drogie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...