Skocz do zawartości
94StrickeR

DISTRACT - nowy zespół w klimatach 80's heavy/thrash

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Niedawno założyliśmy zespół w Lublinie w klimatach najogólniej mówiąc - heavy metalowych. Inspirujemy się muzyką tego gatunku głównie z lat 80-tych.

Udostępniliśmy swoje dwa pierwsze utwory.

Byłbym wdzięczny za komentarze, opinie.

Z góry dzięki!

 

https://www.youtube.com/watch?v=TzlRhnx2vLg

 

https://www.youtube.com/watch?v=IMDaWjcYlL0

 

A tutaj nasz profil facebook: https://www.facebook.com/distractofficial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo w tym Megadeth słyszę, zarówno instrumentalnie jak i wokalnie. I to mi się podoba bo zwyczajnie lubię Megadeth, ale...

1. Nie wiem czy takie porównanie wam pomoże, według mnie niekoniecznie.

2. Wokal jak dla mnie jest do wymiany. Zupełnie przeciętna barwa głosu. Nieczysto zaśpiewane...Jest odarty z emocji, śpiewa monotonnie i bez wyrazu.

Ja rozumiem, że "gramy metal" ale jak się już ktoś zabiera za śpiew, to wypadałoby się do tego odpowiednio przygotować. Tutaj jednak wasz kolega nie błyszczy, więcej - słychać jakby nigdy wcześniej z normalnym śpiewem nie miał do czynienia. Co jak co ale według mnie każdy chcący śpiewać, powinien poznać przynajmniej podstawy wokalistyki, o takich banałach jak artykulacja już nie wspomnę.

 

...Gdzie te czasy, kiedy nawet w podstawówce uczono nas na lekcjach muzyki, że czytanie i recytacja wierszy bardzo pomaga podczas nauki śpiewu. Dla niewtajemniczonych - chodzi o wyrażanie emocji :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo granie ujdzie, choć szału nie robi. Zwyczajnie brakuje Wam czadu. Słychać jakieś próby kombinowania, ale to wszystko powoduje, że kawałki są nużące i męczące. Udziwnienia rytmiczne wcale nie są fajne, te kawałki nie mają po prostu jakiegoś naturalnego pulsu.

Drugi kawałek rozkręca sie ponad 40 sekund, podczas których mozna umrzeć z nudów. Wyłączyłbym po 10 sekundach, ale posłuchałem dalej tylko po to, żeby zobaczyć ile tego jest. Po tym wstępie kawałek jest imho nie do uratowania. A dalej wcale nie jest lepiej.

Mimo wszystko największa masakra to jednak ten wokal - wcześniej wspomniane kwestie jak najbardziej pozostają w mocy, a od siebie dodałbym fatalną wymowę i tragiczny akcent. Sugerowałbym wziąć się za wokal w jakimś języku, którym wokalista włada przynajmniej w stopniu średnio-zaawansowanym. Strasznie mi się również nie podoba barwa wokalu, ale może tak miało być.

Żeby nie było, że wszystko jest do dupy - myślę, że macie niezłe podstawy, żeby stworzyć kawał fajnej muzy, trzeba tylko wprowadzić drobne poprawki i nie udziwniać na siłę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie wokal na tym bezrybiu wokalnym calkiem ciekawy

przede wszystkim studio do wymiany bo sypie sie piaskem

 

a 2 posty nizej kapela swietnie inwestyjaca w teledysk zbiera troszku lepsze recenzje niz kapela z wlasnosumptowa charyzma... dlaczego?

 

dla mnie tu jest zajebisty potencjal akurat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu ten wokal jest ciekawy? Bo ja słyszę podstawowe błędy - artykulacja, frazowanie, dykcja. Co mamy chwalić, skoro wokal leży i kwiczy? Ta charyzma to także deko na wyrost. Sporo jest do zrobienia. I jak się chłopaki do tego odpowiednio zabiorą, to może coś z tego będzie. Mniej kopiowania od innych, własne pomysły. To się broni.

Klepanie po plecach w sytuacji kiedy są spore braki , nie przyniesie nic dobrego. Trzeba być świadomym wlasnych niedoskonałości. Wreszcie trzeba być przygotowanym na krytykę, jeśli wystawia się na forum utwór do oceny userów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego hakel, co tu wymyslac nowego skoro w temacie juz dawno zostalo wymyslone i po tysiackroc powielone, tanga tez nie wymysliles a grasz

a i oceniasz non stop przy czym ciebie dla porownania ocenic sie nie da bo nie ma

braki?

forum profesjonalistow czy tez pasjonatow?

co sie nie odezwe to mam wrazenie ze buractwo poslkie, pewnie sam jestem burakiem broniac innych burakuw zaatakowanych przez jeszcze innego buraka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kolego hakel, co tu wymyslac nowego skoro w temacie juz dawno zostalo wymyslone i po tysiackroc powielone, tanga tez nie wymysliles a grasz

a i oceniasz non stop przy czym ciebie dla porownania ocenic sie nie da bo nie ma

Odpowiem ci kulinarnie - można zjeść takiego sobie schabowego ale można też zjeść TAKIEGO. Nie wiem dlaczego od razu piszesz o burakach, nikt nikogo nie wyzywa. Waż więc słowa bo sobie na takie traktowanie nie pozwolę.

Poza tym, w poście otwierającym temat stoi :

Byłbym wdzięczny za komentarze, opinie.

 

Ok. Jak tam sobie chcesz. Przekonałeś mnie.

 

CHŁOPAKI GRACIE ZAJEBIŚCIE, NICZEGO WAM NIE BRAK - OBY TAK DALEJ.

 

Czy uważasz dzwonek, że takie pisanie w czymś pomaga?

 

EDIT.

Odnośnie oceniania mnie - widocznie słabo szukałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoje z pewnoscia nie, zauwazyles wogole ze buraka znalazlem najpierw u siebie?

moze nie nagrali najlepiej ale przynajmniej graja z pomyslem a i powtorze ze do wokalu nie ma sie co czepiac przeciez wyraznie stoi ze to stylistyka z przed ok 30 lat - i bardzo dobrze bo ja mam juz dosc nieudolnej nju kily ktora rzekomo trzeba grac w 21 wieku

ja sluchalem obu pozycji po kilka razy bo byly zwyczajnie ciekawe chociaz nie jestem sympatykiem heavy

zdecydowanie brakuje pomyslowosci znacznej wiekszosci tu wklejajacych ale na pewno nie aotorom watku

ale ocenia sie tu umiejetnosci i popisy prawda? aranz moze byc gowniany ale jak ktos loi poprawne i szybkie dwojki to juz jest ok...

sorry ja wole utwory do sluchania

 

szukalem w wyszukiwarce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałem co mi nie leży. Mam do tego prawo. Jak mi się coś podoba, to chwalę, jak nie to nie chwalę. Akurat słucham bardzo różnorodnej muzyki, wiele już słyszałem więc i mam porównanie.

Jeśli nie jesteś sympatykiem heavy, polecam youtube i pierwszy lepszy utwór wspomnianego wcześniej Megadeth. Ale nie tylko choć w 90% mam właśnie takie odczucie. Bez spinki bo i nie ma o co się spinać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie powiedziales ze wokal ci nie lezy tylko wywaliles chlopakom wokaliste z zespolu a to jest jednak roznica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że "JAK DLA MNIE", po czym wypunktowałem co jest nie tak. Ciężko z tobą na ten temat polemizować bo jak widać pojęcia o śpiewie nie masz - chwalisz najsłabszy element zespołu. Na serio nie chce mi się już tej bezsensownej dyskusji prowadzić... Nie możesz mieć pretensji do ludzi, że myślą inaczej niż ty... Kończmy z tym bo szkoda chopakowi śmiecić w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

perkusisci jednak sa glusi, no coz

 

a ponom z distract radze zmienic forum

ja gratuluje i trzymam kciuki i gwarantuje ze gdyby realizacja nagran byla lepsza powyrywalo by z butow

a tak wogole to lepiej wyjdziecie jak zamiast sluchac glupawych opinni z forum bedziecie sluchac wiecej myzyki i niech to bedzie wlasciwy wzorzec

na tym forum jest wiele produkcji realizowanych "profi" niestety w wiekszosci przypadkow sa gniotami nie do posluchania

 

bawia mnie covermeni, a jeszcze bardziej onanisci z jakimis wprawkami, jak ktos zaprezentuje swoja tworczosc juz ciezko uruchomic wyobraznie nad roznicami

 

ja tu sie faktycznie nie dogadam, tez w zasadzie nie dbam o to ale bede sie wtracal nie do opinii typu: "wokal mi sie nie podoba" lecz "wokal do wymiany" zwlaszcza od osob reprezentujacych niewiele poza znaczna iloscia nijakich postow

 

chlopaki poprosili o opinie, mozna wyrazic sie grzecznie, mozna pominac jak sie nie podoba,

sprobowales sobie wyobrazic co mogl poczuc wokalista? ty masz pod 40 a chlopaki z tego co widzialem pod 20 powinienes sie wstydzic

 

kwestie wymowy pomijam, bo ja z kolei wole kulawy angielski niz polski w tym gatunku, nasz ojsczysty jest dla mnie i dla wielu niestrawny i smieszny

 

EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chlopaki poprosili o opinie, mozna wyrazic sie grzecznie, mozna pominac jak sie nie podoba,

Kto wyraził się niegrzecznie?

perkusisci jednak sa glusi, no coz

Zastosowałeś do siebie?

na tym forum jest wiele produkcji realizowanych "profi" niestety w wiekszosci przypadkow sa gniotami nie do posluchania

No popatrz, a ja myślałem, że jest tylko dobra i zła muzyka. Kiepska produkcja traci na znaczeniu, jeśli cała reszta ma sens. Jeśli wszystko inne "trybi".

bawia mnie covermeni, a jeszcze bardziej onanisci z jakimis wprawkami, jak ktos zaprezentuje swoja tworczosc juz ciezko uruchomic wyobraznie nad roznicami

Co masz do covermanów czy tych grających wprawki? Co w tym złego? Jeśli coś trzyma poziom, bez względu na szufladkę, do jakiej to wrzucisz, to jest to warte pochwalenia. I odwrotnie - prosząc o OPINIĘ trzeba nastawić się na to, że nie każdemu się spodoba.

 

Zamiast tego spinasz się bo się wokal nie podoba.

Ćóż - wszyscy się mylą a tylko ty masz rację.

 

 

chlopaki poprosili o opinie, mozna wyrazic sie grzecznie, mozna pominac jak sie nie podoba,

sprobowales sobie wyobrazic co mogl poczuc wokalista? ty masz pod 40 a chlopaki z tego co widzialem pod 20 powinienes sie wstydzic

Tak mam pod 40. Co z tego? Też miałem 15,18 czy tam 20 lat. Nie wiedziałem na początku nic na temat bębnienia i śpiewu. Nie zawsze i nie wszystkim podobało się to, co robiłem, grałem z różnymi zespołami, nie zawsze się podobał mój śpiew ale ZAWSZE miałem pełną świadomość tego co chcę zrobić i jak to osiągnąć. CIESZYĆ SIĘ Z POZYTYWNYCH OPINII, PRZYJMOWAĆ NA KLATĘ KONSTRUKTYWNĄ KRYTYKĘ, PRACOWAĆ ZE ŚWIADOMOŚCIĄ WŁASNYCH SŁABOŚCI. Rozumiesz to czy tylko ślepo bronisz? Bo w ten sposób nikomu nie pomożesz. Nikomu jeszcze poklepanie po ramieniu nie pomogło - jakoś brak motywacji do rozwoju jak wszyscy tak chwalą, nawet jeśli nie mają racji. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpisuj sobie co chcesz. Nie jesteś pierwszym bojownikiem o wolność jedynie słusznej prawdy. Zapewne nie ostatnim i dlatego mam tak bardzo wywalone na twoje zaczepki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za stary jestem na zaczepki, a mlodych tworcow trzeba wspierac pozytywnie a nie zywcem pogrzebywac stwierdzeniem: do wymiany - szczegolnie od jakis niespelnionych zyciowo forumowych trolli

powtorze jeszcze raz ze na pewno najslabszym punktem nie jest wokal tylko mix

z tego co sie rozgladnalem to nie bylo to klejone wlasnym sumptem tylko w jakims "studio" i jesli ktos za to wzial pieniadze to powinien pomyslec o zmianie profesji

nie wiem jak zespol wypada live ale wiekszosc bledow ktore wylazly byla do przykrycia, wyedytowania, zamaskowania

tworczosc mi sie spodobala a to jest najwazniejsze za pare lat przybedzie i warsztat wiec wiele rzeczy mozna wybaczyc, moze jestem zbyt wyrozumialy dla kapeli i dla kontrastu wogole dla krytyki podobnej do twojej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niespelnionych zyciowo forumowych trolli

Chłopcze za dużo sobie pozwalasz. Nie potrafisz podać sensownego argumentu przez całą rozmowę. Jedyne co potrafisz, to ubliżać od buraków i trolli. Na tym chyba zakończę.

wiekszosc bledow ktore wylazly byla do przykrycia, wyedytowania, zamaskowania

Tak, godne pochwały - wszelkie błędy zamaskować i wcale nie trzeba umieć grać. Ciemny lud kupi wszystko. Dalej twierdzę, że wokal jest bardzo słaby i twoje zaczepki tego nie zmienią.

niespelnionych zyciowo

Ty masz z całą pewnością kłopoty z głową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz dawno nie jestem chlopcem

w zdaniu ktorego nie zrozumiales slowo "wyedytowania" bylo kluczem i nie mialem na mysli absolutnie maskowania fx'ami lub innymi grzmotami czy gongiem - sa lepsze zabiegi jak wlasciwa kompresja, filtry czy automatyka

moje argumenty widocznie przez ciebie przelatuja

 

powiem ci tak samo jak pojechales kapeli - po odblokowaniu reklam w abp juz mam pelne zdaanie

 

jesli chcesz oceniac czyjas tworczosc to przedewszystkim zmien swoja, zeby nie byla od niej gorsza. niestety ale te pierwsze post punkowe wytwory nawet nie podskakuja do watkowego.

jest virez niby ok ale dla ekspresji wokalnej to tez zaden wzorzec nie jest

beatlesi to zwykla chaltura, bardzo poprawna ale niestety jak wiele tego typu kapel na salach weselnych z wasatymi rzetelnymi rzemieslnikami (bywaja tacy i nie lap mnie za slowa ze porownuje z byle czym)

elektronicznie i popowo nudne

dla mnie grasz zwyczajnie, przecietnie, nie ma razacych bledow ani zadnego szalu do piosenek co zaprezentowales wystarczy

wokalista jestes poprawny, czysty i co z tego? jednym sie podobasz innym nie mi sie np nie podobasz to co do wymiany jestes?

zmien cos albo swoja tworczosc a najlepiej swoje dosadne teksty w stylu do wymiany - uwazam ze zwyczajnie przesadziles i chyba troche zabraklo ci empatii

wyraziles sie nie sam w kwestii wokalu, to jeszcze raz powtorze ze na naszym bezrybiu nie jest taki zly - duzo gorsze leca w radio na niejednych top listach

co do pracy nad wokalem jak i warsztatem instrumentalnym to jestem pewny ze zespol ma tego swiadomosc

odbieram cie jako czlowieka duzo bardziej wymadrzajacego sie niz jego dorobek artystyczny by na ta wiedze mial wskazywac (a i z ostatniego postu sadze ze wiedza techniczna niestety tez)

rozpisalem sie grzeczniej majac praktycznie te sama mysl

niespelnionego trola anuluje jesli cie ubodl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mi pojechałeś, zamknę się w sobie. Nie muszę grać ultra skomplikowanych czy ambitnych gatunków muzyki by potrafić docenić dobrze zagrany utwór. Cieszę się, że ci się moja twórczość nie podoba. Nie do takiego słuchacza była kierowana. Mam tylko wrażenie, że trochę na wyrost starasz się, aby mi dowalić jako taka twoja rekompensata za stwierdzenie faktów o wokaliście Distract.

Jeśli jednak przyjdą ci do głowy jakieś konkretne uwagi, zapraszam do mojego tematu. Tam możemy podyskutować ile wlezie. Bez ubliżania i na poziomie mam nadzieję...

 

Żeby nie było totalnego offtopu - zespół autora tematu nie jest złym zespołem, co z resztą napisałem (że mi się podoba). Przyczepiłem się do wokalu bo zwyczajnie jest najsłabszym ogniwem. Jak dla mnie. Koniec. Kropka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za wszystkie opinie, każdy post odnosił się do naszego grania, zatem myślę że nie było offtopu. Wszystkie posty skłaniają do przemyśleń, wiele z powyższych zdań uważam za cenne informacje, choćby bardzo przydatne w ustaleniu ostatniej wersji utworów. Oczywiście byliśmy w pewnym stopniu świadomi niedociągnięć, lecz sami nie mogliśmy obiektywnie tego ocenić, a Wy nam bardzo pomogliście.

 

Miks robiłem ja, uczyłem się tego sam w domu. Najbardziej chyba niezadowoleni jesteśmy z brzmienia perkusji, która była dość średnio nagrana. Lecz na pewno nie chciałbym dążyć do współczesnych brzmień, a sterylność to coś odwrotnego czego bym oczekiwał. Uważam, że trochę brudu ma swój klimat, może trudny dla wielu do zrozumienia.

 

Podsumowując - raz jeszcze dzięki za Wasze odpowiedzi. Nie obraźcie się jeśli niebawem udostępnię tu kolejny kawałek do oceny, bo mimo wszystko dobrze dla nas byłoby przeczytać coś na temat naszych pomysłów.

 

Pozdrawiam wszystkich!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie obraźcie się jeśli niebawem udostępnię tu kolejny kawałek do oceny, bo mimo wszystko dobrze dla nas byłoby przeczytać coś na temat naszych pomysłów.

Nie ma kłopotu. Nie krępuj się. Mam nadzieję, że nie byłem zbyt dosadny, tak jak odebrał to kolega dzwonek.

Do produkcji przyczepić się nie mogę bo każdy gdzieś, jakoś zaczyna i wiadomo, że te pierwsze starania nie będą rewelacyjne. Poszerzenie horyzontów bardzo wam pomoże w rozwoju... A wokaliście życzę dużo samozaparcia i determinacji by stać się lepszym "frontowym" :).

W razie czego, służę pomocą (o ile będziesz jej chiał) :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli mix robiles sam to wiele wyjasnia, to odrebna sztuka i bardzo ciezka do dzwigniecia przez samego muzyka - tu potrzeba wiele lat doswiadczen prob i bledow zeby w koncu oddzielic prace aranzacyjne od realizacji (choc jedno wiaze sie z drugim bo dobry mix powinien zaczac sie od dobrego aranzu np sensowne prowadzenie dwoch gitar) - najlepsze bylo by inne swierze ucho w tym odrebnym procesie

 

nie wiem jakim sprzetem dysponujecie, nie wiem czy nagrania byly w studio, czy to wasze prywatne studio z kanalu yt, niewazne

postaram sie w miare wyjasnic caly proces ktory powinien znacznie pomoc nastepnym kawalkom

 

1. nagrania

w mysl zasady gotowania zupy (cyt pewnego realizatora): jak bedzie chu.owy wywar z kosci to potem zadnymi przyprawami smaku sie nie da nadrobic, wiec

przygotowanie podkladow

albo zywy sprawny gitarztsta i np z wokal (caly band nie ma sensu chyba ze gra z precyzja sequencera) + metronom

albo wczesniej nagrac solidne piloty do metronomu (na brudno ale sprawnie/poprawnie bez razacych/mylacych kiksow)

 

bebny (do wczesniej ustalonego podkladu)

albo wielogodzninne karkolomne cwiczenia aby cale partie zagrac

albo zagrac w miare i potem ciac na plasterki dosuwac prostowac edytowac - da sie choc to troche skomplikowane i bardzo czasochlonne

albo grac "na wcinki" - ciezko mowic o wcinkach na babnach ale mozliwe, jak?....

.... ustalasz np 6 trackow dla bebnow i pod spodem podobne 6 trackow i grasz utwor fragmentami (podzial wg wlasnego uznania) np do refrenu, do przejscia, do pauzy itp a po kazdej udanej partii dajesz blachom sie wybrzmiec przelaczasz sie na kolejne/dolne 6 sladow i kontynuujesz od refrenu przejscia pauzy itp i tak do konca piosenki (jak trafisz na super skomplikowany bridz to nie zaczynasz utworu od nowa tylko powtarzasz go az wyjdzie i dalej lecisz)

 

bass i gitary (do wczesniej nagranych i posklejanych bebnow + metronom)

bass mozna nagrac bez wielkiej paniki o wpadki bo ciecie go i dosuwanie to sama przyjemnosc z uzyskiwanych efektow

gitar nie ma co kroic i rownac bo wcinaja sie w tracki w kazdym momencie bez zadnej zauwazalnej zmiany (dropy pyki stuki itp) wystarczy wylapac blad i nalozyc (nadpisac nadgrac) na nim nowy fragnment i jest ok - nie wiem jak wytlumaczyc filmikow i tutoriali w sieci jest masa

duble gitar do dobrze wgranych/spreparowanych pierwszych partii zazwyczaj ida od razu po calosci bez zadnych zabiegow

 

solowki

az solowkant zaakceptuje, mozna delikatnie wcinac sprawa mocno indywidualna kazdego solowkanta - mozna metoda compingu ktora podam jako konieczna przy wokalu

 

wokal

comping polega na zaspiewaniu np 4 razy pod rzad calej piosenki (bez wgledu na bledy - w kazdej wersji beda w innym miejscu)

potem malymi fragmentami porownujesz kazda wersje i wybierasz najlepsza - chyba ze jest jakis blokujacy fragment to wtedy wcinka jak przy bebnach czy gitarach

i wlasnie w ten sposob wychodzi na koncu calkiem ciekawa linia

 

moge jeszcze doradzic jako pkt 2 w miksie i odradzic pewne rzeczy jako pkt 3 w masteringu, ale to juz nastepnym razem

 

 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...