Skocz do zawartości
tata_perkusisty

Cajon - relacja z budowy cajonów QQBUUM

Rekomendowane odpowiedzi

w realu sprężyny słychać bdb, filmik z telefonu dlatego taka jakość, do tego kompresja i dźwięk filmiku przez to słaby. jak mi się uda to nagram lepiej.

bejca nitro brązowa 22-50 jakby kto pytał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E no, że brąz to widać, tyle że ciemny i fajnie wygląda :)

Jeszcze ciemnych nie robiłem, a że Erni wstępnie się zgodził na pomalowanie swojego na czarno to się kup i zobaczy. Przy okazji pomaluję coś jeszcze może się znajdzie amator "Balck Salsa" :lol:

 

Szary a możesz napisać coś o mocowaniu sprężyn w tym Twoim cajonie?

A najlepiej pokazać jakieś foto :)

 

Szkoda że na filmiku dźwięk tak słabo wyszedł, może się uda następnym razem. Też mam z dźwiękiem kłopoty filmiki robione aparatem są głuche i w ogóle nie słychać basów. Kupiłem nawet kamerkę ale chyba za tanio, bo jest masakra. Aktualnie poszukuję czegoś małego do robienia filmików - bardzo by się przydało. Myślałem jeszcze o zgrywaniu dźwięku osobno na kompa ale to zabawa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wrócę do domu to porobie kilka dodatkowych zdjęć, i może za 2 tygodnie poproszę kolegę filmowca to nagra dobrą kamerką z górnej półki dźwięk mojego cajona.

następny cajon będę robił z klonu i płyty na ramę skleję nieco inaczej, bo tylna ścianka przed zamontowaniem lekko się wygięła i boję się, że może strzelić :/ ale bądźmy dobrej myśli, poprostu błąd niedoświadczonego stolarza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czekamy na relacje :)

A w międzyczasie jeszcze jedno foto MINI Cajonito:

 

qqbuum_cajonito_01.jpg

 

Cajonik ma wymiary ok. 32x22x16 cm. I tak jak ktoś zauważył płyta czołowa jest trochę mniejsza i jest to celowe. Cajon trzyma się między nogami i żeby nie tłumić przypadkowo płyty jest ona o około 1 cm. mniejsza /po 0,5 cm. z każdej strony/.

Większość małych cajomów które widziałem mają płyty wklejane, ale osobiście uważam że przykręcane są lepsze. Dają możliwość regulacji i płyty i "szumu" - zawsze można rozkręcić i dogiąć/odgiąć to co tam w środku jest. W tym są szczotki ze sprężyn werblowych.

 

 

[ Dodano: 20-06-2012, 17:58 ]

Problem z brzęczącymi szczotkami.

W tak zwanym międzyczasie zaliczyłem małą wpadkę dotyczącą niektórych cajonów i jak wyczytałem w necie dotyczy to, na szczęście, nie tylko moich wytworów, ale ogólnie cajonów ze szczotkami. Chodzi o to że przy mocno poluzowanych szczotkach część drucików lata sobie swobodnie brzęcząc i wydając różne niepotrzebne dźwięki. Nie zawsze tak jest, bo zależy to też od tego jakie są szczotki i jak są zamocowane, w każdym razie można temu łatwo zaradzić mocując za szczotkami luźną gumę, np. taką od majtek :)

Chodzi o to aby druciki/szczotki przy luzowaniu, odchylaniu od płyty uderzanej, w momencie gdy już się o nią nie opierają, były "tłumione" przez gumę. Można kawałek gumy nabić takerem lub gwoździami do korpusu lub do ramy, jeśli jest. Na foto jak to wygląda w moich cajonach, ponieważ rama jest cofnięta o kilka mm. guma została nabita takerem do ramy, od strony płyty uderzanej.

Zabieg jest tani i bardzo prosty, każdy może go wykonać, a poprawi brzmienie przy "delikatnych szczotkach". Oczywiście jeśli nic nie brzęczy/szumi/bzyczy to nie ma sensu tego robić ;)

 

qqbuum_cajon_szczotkowy_guma.JPG

 

[ Dodano: 22-06-2012, 17:17 ]

Erni dzisiaj po powrocie ze szkoły załapał mały odlot, trochę tej fazy widać na foto :biggrin: :)

 

qqbuum_erni_gra%20na%20cajon.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze świetna sprawa z tymi cajonami! :shock: :) Idzie lato, więcej czasu będzie, może coś sam pokombinuje ;) Zapewne ten temat będzie wielką pomocą, dzięki Tato! ;) kreatywność u Ciebie jest na szóstkę! :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hefestos95, w temacie wszystko jest, jakby co pisz, może pomogę.

A jak "coś pokombinujesz" to się pochwal na forum. Powodzenia :)

 

Zapowiada się dłuższa przerwa wakacyjna, kolejne "produkcje" - cajony - pod koniec wakacji.

Tymczasem zrobiłem foto: Rodzina cajonów QQBUUM

 

cajony_rodzina_qqbuum4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem cajon, a właściwie przerobiłem z większego na mniejszy

scaled.php?server=839&filename=sany0036s.jpg&res=landing

 

co mogł bym do niego jeszcze dodać zeby usprawnić go i co bedzie lepsze sklejka lotnicza czy pleksja? zamontowałem sklejkę elastyczną 1,5 mm ale czuje ze to nie jest ten dźwięk.

 

i jeszcze zaciekawiły mnie dwie listewki które zaznacyzłem na czerwono, co sprawią?

scaled.php?server=266&filename=qqbuumcajonrama.jpg&res=landing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po wakacjach :)

Trochę się nazbierało pytań i listów, na wszystkie odpowiem, ale zajmie to trochę czasu.

Najważniejsze info; nowe cajony pod koniec miesiąca - zapraszam - muszę się ogarnąć ;)

 

australia90, sklejka elastyczna nie bardzo - też próbowałem, choć moja była grubsza.

Generalnie najwięcej zależy od płyty przedniej i tu trzeba kombinować. A w ogóle we wszelkich "pudełkach akustycznych" stosuje się raczej sztywne/twarde materiały.

Te dwie listewki /że taż ktoś to wypaczył/ to dystans między płytą uderzaną a ramą, która to rama w tym wypadku jest cofnięta. Teraz już tego nie stosuję ale zobaczymy.

 

franciszek45, odpisałem pobieżnie, bo zadałeś wiele pytań, na wszystkie chętnie odpowiem tu w tym temacie - może jeszcze komuś się przyda :)

Logo w moich cajonach jest robione z szablonu wyciętego na ploterze - jest to męczące, kłopotliwe i wbrew pozorom dość drogie jak na kilka literek. Najlepiej byłoby używać sitodruku - tak robi większość firm.

Mechanizm dociskowy jest... rany zrobię foty :)

Oczywiście zachęcam wszystkich do robienia samemu, nawet jak coś nie wyjdzie super to i tak zawsze jest radocha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dfg rady zwłaszcza dobre i fachowa wiedza są na wagę złota i zawsze chętnie wysłucham :)

To raz a dwa nie dominuję, Bawię się :lol:

Skoro pracowałeś 10 lat u potentata to możesz mieć dużo większe doświadczenie. Pytanie co tam robiłeś i dlaczego już tego nie robisz. Słyszałem że Niemcy masowo zwalniają pracowników, dopadło i potentata od pudełek. Wcale mnie to nie dziwi - szczególnie biorąc pod uwagę jakość do ceny tych najbardziej popularnych wyrobów, moim zdaniem od dawna są na szarym końcu. Każdy kto opukał tańsze modele na "S" i jakikolwiek mój wyrób może to potwierdzić, o ręcznie robionych hiszpańskich, portugalskich czy /ostatnio mi się trafił/ argentyńskich już nie wspominam. Każdy z wymienionych /w tym moje/ jest tańszy od "S", czasem nawet o połowę i każdy bez porównania lepszy.

Powoływanie się na 10 lat tyrki w przemysłowej fabryce spoko, ale... pokaż co tam masz, daj posłuchać, niech ludzie to ocenią ;)

Podkreślam, nie jestem producentem - majsterkuję, eksperymentuje i czasem coś wyjdzie, czasem coś sprzedam. Na chwilę obecną jest mała kolejka i nikt nie narzeka. Czego życzę każdemu kto chce bawić się i/lub zarobkowo produkować jakiekolwiek instrumenty, szczególnie jeśli będą to instrumenty perkusyjne :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

 

Ja także dodaje coś od siebie a mianowicie fotkę swojego Cajon'a którego niedawno zrobiłem a teraz ostro na nim gram ;)

 

jak_zbudowac_cajon_07.jpg

 

Cały opis budowy można przeczytać na stronie internetowej o tym wspaniałym instrumencie w dziale "Jak zbudować Cajon"

Zapraszam także na nowo powstałe forum dyskusyjne o Cajon.

 

www.cajon.pl

www.forum.cajon.pl

 

RoB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O proszę; to lubię, to jest konkret! Cajon ładnie wygląda, przydała by się większa fotka no i próbka dźwięku. A stronkę pochwalam, była kiedyś taka inicjatywa ale nie przetrwała, mam nadzieję że tym razem przetrwa, rozumiem że to dopiero początek :)

Na forum zaglądnę. Jak zmajsterkujesz jeszcze coś to się pochwal.

Ładnie to wygląda, kurcze konkurencja coraz większa, to już czwarta osoba z Krakowa która robi "szkrzynki" :shock:

 

[ Dodano: 19-10-2012, 18:04 ]

Nowe cajony w przyszłym tygodniu.

Jakby ktoś chciał zamówić: realizacja trwa ok. tygodnia, a zamówienie nie zobowiązuje do kupna.

Zamówienia proszę kierować na PW albo bezpośrednio na biuro@qqbuum.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

didi, instrukcja spoko, dopiero przy japońskim się połapałem że to kilka zdań :lol:

A tak serio, Meinl wprowadza nowego cajona ze strzelającymi rogami, oczywiście robią z tego trochę szumu i piszą rożne takie tam ale idea jest ta sama, choć wykonanie bardziej skomplikowane i chyba nie specjalnie ładne ;)

 

beab76_CAJ4RO-M_Detail.jpg

 

U mnie z nowości korpusy z ultra cienkich sklejek, oraz nowy model z podwójną sprężyną i regulacją, niebawem wrzucę fotki.

 

Przy okazji; miałem pytanie o sens robienia korpusu z płyty meblowej, MDF WDM itp. otóż uważam że można, a nawet warto sobie eksperymentować, ale większego sensu nie ma, to są zwykłe płyty wiórowe, robione z odpadów, taka płyta nie zabrzmi. Cajon będzie bardzo ciężki, a jego dźwięk zamulony. Z drugiej strony przypominam że mój pierwszy cajon miał korpus z OSB i o dziwo nawet jakoś brzmiał, choć dziś się z tego i sam z siebie samego śmieję :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Nowy jestem na forum ale czytałem je naprawdę dogłębnie.

Mam od razu pytanie. Czym malować płytę czołową? Strasznie się boję że ta cienka (4mm) płyta pofaluje mi się pod wpływem bejcy, lakieru, czy czegokolwiek wilgotnego...

Zdradźcie mi czym dokładnie malujecie swoje cajony - typ a nawet marka będzie mile widziana.

Buduję od jakiegoś czasu sobie taką skrzynkę na użytek własny :razz: a moje dokonania zamieszczam na blogu jakbyście mieli jakieś uwagi czy wskazówki to chętnie wezmę je pod uwagę - komentować można bez żadnych rejestracji itp. Sporo cennych rad znalazłem tutaj więc myślę że wiecie 'jak to jest zrobione'. ;)

A aktualnie jestem na takim etapie:

 

2012-10-24+09.58.58.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takitomek, już ładnie wygląda :)

Nie stresuj się nic się nie powinno stać, spokojnie możesz bejcować i malować czym popadnie.

Dałeś dużo śrub, ma to sens przy cienkich płytach, a Twoja jest b. gruba, raczej się nie wygnie, a nawet jeśli to ją spokojnie przykręcisz. Co do malowania, ja jeszcze eksperymentuje, ale najczęściej maluje lekkim lakierem akrylowym. Można użyć twardszego poliuretanu, ale różne to bywa z poliuretanem. Nitro nie polecam. Napisz jaki planujesz szum; struny, szczotki czy sprężyny może jakieś kombinacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej! dzięki za szybką odpowiedź.

właśnie z tym też sporo eksperymentowałem. kupiłem stare sprężyny do werbla na alle i trochę z nimi poćwiczyłem. Ostatecznie wyszło że z prawej mam szczotkę zrobioną z owej sprężyny werblowej a z lewej 2 struny gitarowe. Wszystko u góry oczywiście. Brzmi bardzo przyzwoicie jak na moje wymagania przynajmniej.

A powiedz mi jeszcze czy jakbym zrobił mniej więcej na środku płyty czołowej logo zwykłą farbą tzw olejną to wpłynie to na jakość dźwięku? rozmiar tak planuję 100x150mm. Strasznie się boję tego malowania bo jest naprawdę nieźle i nie chciałbym czegoś popsuć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qqbuum_cajon_forum2_clasik.JPG

 

 

takitomek spokojnie maluj, nie ma się co stresować. Logo na bank nie wpłynie na dźwięk, może jakbyś pomalował całą płytę tak jak maluje się obrazy to coś by się zmieniło, ale logo o takich wymiarach nie będzie wpływać.

Jak ukończysz prace to się pochwal, może jakieś nagranie... Powodzenia :)

P.s. Malowanie, a zwłaszcza polakierowanie płyty czołowej powinno wpłynąć pozytywnie na soczystość i czystość dźwięku. A skoro obawiasz się malowania można tego cajona woskować lub olejować.

 

[ Dodano: 27-10-2012, 23:08 ]

Wyczaiłem w końcu jak jest wykonana regulacja w cajonie SONOR'a, nie udało mi się jeszcze zobaczyć na żywca, ale znalazłem foty w necie. Intrygowało mnie nietypowe umiejscowienie dźwigni, okazuje się że jest tam zamocowany mechanizm z cięgnami i poprzeczką podtrzymującą/cofającą sprężyny. Rozwiązanie może niezbyt proste ale dające spore pole do popisu, może w przyszłości wykorzystam, a tymczasem wrzucam jako ciekawostkę :)

 

Cajon6.jpg

 

Cajon8.jpg

 

[ Dodano: 06-11-2012, 17:36 ]

Jeszcze jedna ciekawostka, bez komentarza; bass drum cajon by Lauper.

29.lauperbild1g

 

[ Dodano: 06-12-2012, 20:13 ]

Ostatnia produkcja, zamówienie kolegi z forum, kolory nie takie ale... /mniejsze logo/:

 

cajon_qqbuum_F2_12-6.JPG

 

I jeszcze filmik YT:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby jeszcze ktoś musiał się pilnie kontaktować e-mal i nr. telefonu są na stronie qqbuum.pl

Można też pisać na PW. Jestem w necie na okrągło, odpowiadam w kilka godzin.

 

[ Dodano: 16-12-2012, 23:38 ]

Rozmyślam nad pedałem do regulacji szumu, myślałem o odłączaniu, ale przypadkiem znalazłem foto płynnej regulacji; Meinl Ergo-Shape Pedal Cajon

 

cajon.jpg

 

I jeszcze filmik, jak to działa:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cajon do mnie juz dawno dotarł Muszę przyznać świetna robota. Brzmienie po prostu powala tak samo jak i wygląd. Na początku myślałem że ciemna boczna płyta będzie słabo wyglądać ale na żywo wygląda bosko. Tak samo malowanie uderzanej części. O coś takiego mi chodziło. Świetna robota

 

Nic tylko kupować i grać :D a cena również świetna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rekomendacje! W końcu ktoś coś napisał, jak jeszcze ktoś chce się podzielić opiniami o moich cajonach to gorąco zachęcam i zapraszam, takie wpisy bardzo pomogą mnie, ale też przyszłym kupującym.

P.s. Wystawiałem aukcje z nowym cajonem i przy okazji zrobiłem zrzut komentarzy:

 

komentarze.jpg

 

[ Dodano: 23-12-2012, 16:21 ]

Ostatnie zamówienie, korpus; urokliwa, sękata polska brzoza, uderzana fińska brzoza, kolor; tek.

 

qqbuum_cajon_F2-CS40_1223.jpg

 

Korzystając z okazji; Cudownych uniesień, wszystkiego naj... na święta i nowy rok!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem z Krakowa i planuje zrobic swojego cajona, mam kilka pytan na ktore nie moge znalezc odpowiedzi:

 

1. Jaki materiał ? mysle o sklejce brzozowej 12 mm na korpus, 3 mm na przod, i 7-8 na tył, czy taka sklejka jest dobra ?

 

2. Czy mowiaz sklejka mowisz o takich sklejkach ? http://www.sklejkatrade.pl/sklejkasuchotrwala.php

 

3. Gdzie w krakowie mozna je dostać

 

4. I nt szczotek ze sprezyn werblowych, zauwazylem ze niektorzy montuja je w pionie u gory, tata_perkusisty na dole a jeszcze inni w poziomie, jaka jest w tym roznica ?

 

5. czy podczas spoczynku szczotki powinny dotykac przedniej deski ? czy moze odstawac, jak powinny byc ustawione wzgledem deski ?

 

6. Rama powinna trochę odstawać od przedniej deski zeby nie zaburzala dzwieku ?

 

Przepraszam za tak duza liczbe pytan ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sto lat, sto lat... setny post :)

A w temacie:

1. Jest ok. Ja brzozowe robię i z 12 i 10 zależy od drewna, ale kleję szkielet/ramę na wszystko - patrz foty wyżej. Szkielet nie jest niezbędny jednak znacznie zwiększa wytrzymałość.

2. Sklejka suchotrwała jak najbardziej może być, oczywiście trzeba ją jakoś zabezpieczyć.

3. Ja w Krakowie nie kupuję bo zawsze jest albo nędzna albo nędzna i do tego mokra.

Kupuję w Rzeszowie na palety, ale na pewno kupisz e Krakau, polecam Google

4. Jak zrobisz cajon to się pobaw w mocowanie i zobaczysz :)

Przepraszam ale to jest cały poemat i nie chcę się teraz rozpisywać.

Dodam jednak że robię też cajony ze szczotkami na gorze, można taki zamówić.

5. szczotki względem deski powinny być tak ustawione żeby cajon fajnie brzmiał :)

Nie rozumiem co masz na myśli, jeśli długą przerwę w graniu to na logikę można by je popuszczać.

6. We wszystkich moich cajonach jest rama i zwykle odstaje, ale to zależy od tego jak, a raczej do czego mocuje się przednią płytę. Przy płycie mocowanej do ramy /tak robi większość producentów/ moim zdaniem lepiej jest robić ramę równo z korpusem.

 

Jeśli jeszcze jakieś pytanie to zapraszam ;)

jak coś zmajsterkujesz to się pochwal, szczególnie jeśli będzie to nietypowy cajon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie z jakiego drewna korzystasz ? ze sklejki suchotrwalej ? np w modelu 3 posty wyzej :)

 

pochwale się na pewno, jak narazie, rozglądam się za materiałami, sprezyne werblowa juz kupilem bo byla dobra okazja. A wzorował bede sie odrobine na tym http://www.lpmusic.com/en-PL/products/subpage/?modelNo=LP1438&section=percussion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam ze sklejek suchotrwałych. Ten trzy posty wyżej jest opisany: " polska brzoza, uderzana fińska brzoza". A co do LP w Riffie w Krakowie mieli dwa cajony LP oba bez jakiegokolwiek dźwięku. Z tego co pamiętam ten większy był za 750 zł. ale to było dawno jeszcze na Floriańskiej. Ten LP z linku który podałeś wygląda ładnie i pewnie ładnie brzmi. Jak coś wymodzisz to się pochwal.

 

Zrobiłem na zamówienie podobny /korpus brzozowy, uderzana fińska brzoza/

gość się nie odzywa więc możliwe że będzie na sprzedaż:

 

qqbuum_cajon_F2-CS40_0107_tek.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...