Skocz do zawartości
tata_perkusisty

Cajon - relacja z budowy cajonów QQBUUM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowy na forum,chcialbym wiec na poczatku pozdrowic wszystkich fanow instrumentow perkusyjnych :smile: Moja przygoda z cajonami zaczela sie od tego ze kupilem cajonito(na ktorym naprawde malo gralem i ktore jest teraz na sprzedaz),lecz po wnikliwej lekturze tego tematu postanowilem-zrobie sobie cajon!I nie moge teraz przestac na nim grac :smile: Wspanialy jest ten instrument.Oto i on:

4230c607164a4640.jpg

Jest to cajon szczotkowy,raczej prostej budowy,ale na poczatek uwazam ze i tak wyszedl mi niezle,i nawet fajnie brzmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bebok79 brawo, bardzo ładnie wygląda :)

Napisz jak mocowałeś szczotki, może jakieś foto? Pisałem już kilka razy, zachęcam do majsterkowania, nawet jeśli efekt nie będzie idealny to i tak będziemy mieli masę radochy i satysfakcji :)

Oczywiście jak ktoś nie lubi majsterkować to można kupić gotowy, np. u mnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Predzej czy pozniej chcialbym kupic jakis profesjonalniejszy,wiec jak kasa i zona pozwoli to sie zglosze :smile: A szczotki chyba zalozone troche nietypowo,bo z gory:

b034e57f85c7c37a.jpg

Nie wiem jak w innych cajonach,ale w moim tak zalozone lepiej brzmia.Probowalem i z gory i z dolu.Teraz chce sprobowac jeszcze ze sprezyna ulozona poziomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
... A szczotki chyba zalozone troche nietypowo,bo z gory... Probowalem i z gory i z dolu.Teraz chce sprobowac jeszcze ze sprezyna ulozona poziomo.

I o to chodzi, czasem drobna zmiana powoduje znaczne polepszenie lub pogorszenie - warto kombinować :)

Co do taśmy; sam unikam, bo tłumi brzmienie płyty, ale domyślam się że w tym układzie brzęczały basy i taśma była konieczna. Aby "odblokować" trochę płytę możesz dać tą taśmę tylko na szczotki. Moim zdaniem poprawiłoby to brzmienie całości - choć są to tylko moje przypuszczenia, takie pomysły trzeba weryfikować w praktyce. Jak coś jeszcze wykombinujesz to się pochwal, może jeszcze ktoś skorzysta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,ma pan racje-brzeczaly basy :smile: Czyli sugeruje pan zeby owinac tasma same szczotki?Nie przyklejajac ich do plyty przedniej?Zaraz ide sprawdzic :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli przyklejenie ich, ale tylko w miejscu gdzie się ze sobą stykają. Zresztą tak jak piszesz też może być, trzeba próbować. Widziałem konstrukcję w której szczotki miały przyszyty do nich kawałek materiału, pasek mniej więcej w 1/4 długości. Powodzenia w kombinacjach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumialem,ale zrobilem tak:

fc36d10bd5c51db9.jpg

I niestety to byla tragedia :cry: Wogole nie bylo sprezyn slychac.Wiec postanowilem zalozyc gumke :smile: Z uwagi na to ze nie mam w cajonie ramy(scianki boczne maja 20 mm) przymocowalem ja do dwoch kawaleczkow drewna(te wyzlobienia zrobilem,gdyz gwozdziki ktorymi przybilem te drewienka byly za krotkie,a moje wrodzone lenistwo nie pozwolilo mi jechac do sklepu,a tylko takie mialem :smile: )Wyglada to tak:

8ca8126c8ddbb511.jpg

I moim zdaniem to chyba byl najlepszy patent :smile: Plyta brzmi,szczotki brzmia,jest lepiej niz bylo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo. Najważniejsze że jesteś zadowolony, nic tak nie cieszy jak osiągnięcie fajnego/zamierzanego efektu :)

No właśnie chodziło mi o "uwolnienie" płyty od taśm i znalazłeś na to świetny sposób. Muszę takie coś przetestować, tym razem to ja skorzystam z Waszego doświadczenia :)

Pozdrowienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2cm ścianki? nie za grube to? ciekawi mnie jaka jest różnica w brzmieniu między 1cm a 2cm :)

 

no i ile on teraz waży? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoje wazy :smile: A scianki zrobilem takie grube,bo akurat taka sklejke mialem pod reka :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a właśnie, nie myśleliście o kupnie litego drewna zamiast sklejki? chyba lepsze brzmienie wtedy by było? orientujecie się może jakie są ceny jednego i drugiego? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forum przeglądam/czytuje dość regularnie, ale że dawno mnie tu nie był to napiszę kilka zdań :)

Najważniejsze - dla mnie oczywiście :lol: - dostałem pytanie o sposób wysyłki, czy się nic nie dzieje i takie tam. Już o tym pisałem, ale...

cajony wysyłam w dwóch kartonowych pudłach, jedno wsadzone w drugie!

Jeden karton, jest gruby, podwójny, ma tzw. podwójną falę EB. Takie pakowanie całkowicie zabezpiecza cajona w czasie przesyłki. Jak dotąd nie było żadnych uwag co do sposobu pakowania, ani żadnych kłopotów z uszkodzeniem w transporcie.

Oto jak to wygląda w praktyce;

cajon pakowany jest w podwójny karton, a ten wsadzony w jeszcze jeden:

 

pakowanie.jpg

 

bebok79, napisz jak tam Twoje dzieło? Może coś nagrałeś? Chętnie posłucham :)

 

MadMan, co do cen sam możesz to sprawdzić ;)

A co do brzmienia to oczywiście każda zmiana czegokolwiek wpływa na brzmienie, więc zmiana całego korpusu wpłynie znacząco. Niestety sam musisz się o tym przekonać, bo nikt nie przewidzi jakie brzmienie będzie miał cajon zrobiony z konkretnego gatunku drewna.

 

A przy okazji, jako że dawno nic nie wrzucałem, oto ostatnie działo, na zamówienie, tylko drewno i lakier, klasyka ma swój urok :)

Przy okazji, logo jest brązowe, bo takie zostało zamówione, zresztą świetnie pasuje do tego cajona, ale na zamówienie mogę zrobić logo w dowolnym kolorze.

 

qqbuum_cajon_top_TS40_30325.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha, w swoim mieście nawet sklejki cieńszej niż 4mm nie mogłem zdobyć...

 

narazie wziąłem stare głosniki Unitra i w święta przykręcę do nich tą sklejkę 4mm jednak bez szczotek. pukadełko dla brata, a one nie są mu potrzebne. zobaczę chociaż mniej więcej jak to wszystko działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MadMan, i jak tam, efekty już są? Napisz jak się sprawuje obudowa głośnika, jestem ciekaw.

 

Dawno nic nie wrzucałem więc nadrabiam zaległości. Z nudów a po części z tego że okazyjnie kupiłem trochę nietypowych sprężyn zmajsterkowałem nowy model: Top P :)

Jest to modyfikacja modelu Top, z tą różnicą że szczotki /także 40 szt./ są zamontowane asymetrycznie, po prawej stronie, oczywiście można je dla wygody i wedle uznania montować po stronie lewej, wtedy wyjdzie model Top L :lol:

Modyfikacja spowodowała że w zależności od stroju, w większym lub mniejszym stopniu, mamy zróżnicowane brzmienie po prawej i lewej stronie, w środku też jest inne od tych dwóch. Daje to większe spektrum brzmień możliwych do uzyskania przy jednym ustawieniu/wystrojeniu szczotek. Przy okazji przypominam że wszystkie moje cajony mają wklejaną ramę wzmacniającą w postaci listewek na wszystkie kąty plus do tego ramę z przodu /jak na foto/. Generalnie nie jest to konieczne ale wzmacnia i usztywnia całą konstrukcję :)

 

qqbuum_cajon_top_P_TS40-P_sprezyny.jpg

 

A tu filmik:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna sklejka w moim mieście miała 4mm. Za sztywna na tak małe pudło (30pare x 20). Jakoś brzmi, bas wąski, ale mocny, czuć ciśnienie w uszach. :P Wysokie gorsze właśnie. Ale dla brata do popukiwania do gitary starczy.

 

A docelowy cajon to ja nie wiem kiedy zrobię. ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście b. małe wymiary, moje cajony "Junior" - dla dzieci mają wymiiary: 28x28x35 cm. A do tego płyta jest znacznie cieńsza. Jeśli znajdziesz możesz spróbować płytę plexi, polecam dość miękką, bo twarda niestety szybko pęknie. Na foto młody z jednym z pierwszych "małych" cajonów. Ostatecznie płyta została zastąpiona cienką sklejką.

 

cajon-qqbuum-forum.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogłoszenia nie komentuje, naśladowcom polecam dział "Sprzedam" - wątek jest o budowaniu cajonów i każdy kto chciałby się podzielić swoimi doświadczeniami z innymi, czy poruszyć ciekawe aspekty budowy cajonów jest mile widziany. W tym temacie dzielimy się wiedzą!

 

Wracając do tematu; Powstał nowy model, który pod pewnymi względami jest podobny do deluxów Schlagwerka. Wymyślił go kolega z forum, po prostu eksperymentował, chciał dodać coś do swojego cajona, wyszło na to że z modelu Top który posiadał, po przełożeniu dwu sprężyn od "Top P" zrobił się całkowicie nowy i bardzo interesująco brzmiący cajon, fotki i dźwięk wkrótce.

 

A przy okazji polecam ciekawy cajon ERakkustik, cena jedyne 499 E.

Link do sklepu: http://www.musikland-online.de/ERakkustik-Cajon-Premium.html

 

ERakkustik-Cajon-Premium.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

od niedawna przymierzam się do zbudowania własnego cajon'u

 

mam kilka technicznych pytań:

jakich wkrętów używasz (rozmiar) przy sklejaniu korpusu?

czy tylną ścianę - rezonansową kleisz samym klejem czy też na wkręty?

jakich wkrętów używasz (rozmiar) przy mocowaniu płyty uderzeniowej?

jaki klej możesz polecić, chodzi mi o dobry i mocy?

 

z góry dziękuję za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rotkel

Korpusów nie skręcam. Można to robić, żeby sobie ułatwić pracę, bo ciężko jest spasować sklejki w szczególności jeśli są cienkie do tego te cienkie zwykle są powyginane.

 

Tylna płyta jest tylko klejona. Przy czym wypracowałem metodę która polecam, a mianowicie wklejam płytę do środka. Tzn. płyta tylna nie jest przyklejona do korpusu, tylko wklejona w korpus. Ciężko to opisać, wieczorem mogę zrobić fotkę jak to wygląda.

Młody ma dziś w szkole audycję i aparacik poszedł uwieczniać jego sukcesy :biggrin:

 

Do mocowania płyty uderzeniowej można użyć dowolnych wkrętów. Ja stosuję 20/3, ale uwaga; z nierdzewki. Nierdzewne są wprawdzie kilka razy droższe ale i tak te parę śrubek kosztuje grosze a mają one kontakt z dłońmi grającego. Wpadłem na to po obejrzeniu cajona w jednym z krakowskich sklepów, nawet nie pamiętam jakiej firmy ale na główce widać było rdzawy nalot. Polecam wkręty z nierdzewki. Jeśli płyta ma być grubsza to możesz dać 25/3, albo i więcej - to nie ma wpływu na brzmienie, a nawet mały wkręt trzyma mocno.

 

Co do kleju, jest tego masa, ciężko radzić. Na początku szukałem a od dłuższego czasu używam Soudal D3, ale jest to polimer i generalnie są lepsze rozwiązania. Każdy lutnik potwierdzi że do klejenia instrumentów nadają się jedynie kleje które po wyschnięciu są całkowicie twarde. Większość stosuje kleje kostne, a do budowy najdroższych modeli skórne. Niestety są one kłopotliwe w stosowaniu. Sam przymierzam się od dawna do przejścia na kostne co pewnie poprawiłoby jeszcze brzmienie cajonów ale jakoś ciągle to odkładam.

 

I proszę na przyszłość nie spamować w temacie TatyPerkusisty. Róbcie swoje Cajony na potęgę i dzielcie się swoim doświadczeniem :)

 

[ Dodano: 06-05-2013, 23:54 ]

Jeszcze raz podziękowania dla Administracji, a konkretnie Gregora za porządki.

Dawno mnie nie było - musiałem ochłonąć :lol:

Tak serio to nic nowego w temacie nie zaszło, więc nie zawracam głowy. No może poza nowymi nóżkami firmy Monacor :)

Idzie lato i jak co roku będę mniej obecny, więc i cajonów będzie mniej, ale obiecuję że jeszcze coś się podzieje.

 

P.s. Jeden z moich cajonów trafił ostatnio do teatru Bagatela i będzie "grał" w spektaklu, o jaki jestem dumny :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymyśliło mi się, żeby tą szczotkę co jest na boku zamontować na suwaku, aby dało się ją przemieszczać między środkiem a własnie bokiem płyty uderzanej. jeszcze większe możliwości regulacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wpadłem na pomysł, co by stało na przeszkodzie aby cajon zrobić z klepek drewnianych ? Oczywiście roboty dużo więcej, droższe wykonanie i materiały, ale jestem niezmiernie ciekaw jakby to brzmiało. Spekuluję, że różnica będzie podobna jak z werblami ale tylko spekuluję. tata_perkusisty, może myślałeś o jakieś serii custom/premium ( nie wiem jak to nazwać :roll: ) własnie w takiej formie ?

 

P.S Nie chce śmiecić w temacie, więc jak spamie to proszę post wysłać w komin :smile:

 

P.S #2 Nie jestem dobrym lutnikiem = poza mój skill :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MadMan propozycja dobra, i można z tym eksperymentować, ale...

Szczerze mówiąc to po zamontowaniu szczotki z boku spodziewałem się większego zróżnicowania brzmienia. Meinl robi podobnego cajona z regulacją z boku i tam też różnice w brzmieniu są subtelne. Różnica oczywiście jest ale nie jest aż tak wyraźna jak się spodziewałem, nie aż taka żeby to eksponować. Dużo więcej daje podcięcie/skrócenie szczotek.

 

Recco to jest świetny i wykorzystywany na świecie pomysł. W necie jest trochę fotek i filmów z takimi cajonami. O dźwięku ciężko mi coś powiedzieć, ale na bank jest to ciekawe i warte sprawdzenia rozwiązanie. Dodatkowo wygląda b. atrakcyjnie. Mam pracę tzw. sezonową i w okresie "ciepłym" mam mniej czasu, ale na pewno coś podobnego zrobię, choćby dla samej satysfakcji :)

 

Co do zaśmiecania... Kto nie czytał tego co tu było pisane przez "jednego ponoć producenta cajonów" z kilkoma kontami na forum, to nie wie o co chodzi i nawet lepiej dla niego. Nie ma tu żadnego zamordyzmu, każdy może pisać co chce, byle w temacie cajonów i najlepiej bez ściem i nachalnej autoreklamy bo "to widać, słychać i czuć" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gerard wiem że z Ciebie ranny ptaszek, ale żeby o tej porze łapać za słówka... :lol:

Takie powiedzonko :roll:

Istotne było to: "spodziewałem się większego zróżnicowania..."

 

Jak będę miał więcej kaski, to w końcu ponagrywam porządnie, a kto zechce posłucha jak to brzmi.

Ale to chyba dopiero po wakacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...