Skocz do zawartości
tata_perkusisty

Cajon - relacja z budowy cajonów QQBUUM

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jedno pytanie nt malowania, bejca na sklejke a potem jakis lakier bezbarwny w celu uzyskania polysku ? uderzana tez tak samo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Polecam bejce Syntilor albo jakieś przemysłowe, ale wiadomo co tam kto znajdzie. Gorzej z lakierem bo im go mniej tym lepiej dla brzmienia. Najlepsze efekty daje lakier wcierany w drewno, a jeszcze lepsze samo drewno, no ale czymś zabezpieczyć trzeba. Straciłem kupę czasu i kasy testując lakiery i nadal nie jestem zadowolony. Generalnie przy instrumentach akustycznych najczęściej stosuje się nitro, oczywiście nie licząc metod tradycyjnych. Obecnie do moich cajonów stosuje lakier wodny akrylowo-poliuretanowy, ale już się przymierzam do zmiany na lakiery firmy Bona, niestety nie są wygodne w aplikacji no i dość drogie. No i jaki będą miały wpływ na brzmienie to niestety okaże się dopiero po zakupach, a ponieważ do wydania na początek jest prawie tysiak to ciągle to odkładam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim!

Od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem cajona QQBuum :)

Do wykonania nie mam nic do zarzucenia, cajon prezentuje się pięknie i bardzo solidnie.

A jeśli chodzi o brzmienie, to jest ono rewelacyjne!

 

Na filnikach tego nie słychać, ale bas jest bardzo fajny.

 

Kilka dni dni temu miałem też okazję osłuchać cajon meinla. Nie wiem jaki model.

Powiem jedno: cięższy, brzydszy, gorzej brzmiący i droższy od cajonów QQ.

Nie mówię że cajony meinla są złe, po prostu miernie wyglądają w porównaniu :)

 

Na bazie cajona robię mini zestaw perkusyjny, jak skończę, to wrzucę foty i próbki brzmienia, może uda mi się nagrać jakimś lepszym mikrofonem, żeby można było usłyszeć prawdziwe oblicze tego cajona.

 

Szczerze polecam! ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tata_perkusisty a jak wydobywasz taki jasny naturalny kolor, bejcujesz na jakis jasny dab albo brzoze czy po prostu sam lakier bezbarwny ? taki jak np korpus 4 posty wyzej ;)

 

Jest ktoś chętny na kupno materiału na korpus cajona ? sklejka brzozowa suchotrwała klasa 1/2, 12mm, cięcie na wymiar, ale bez płyty uderzanej ;) koszt 50 zł, pytam bo sam kupuje ale sprzedaja tylko w arkuszach 1,5x1,5 m a tyle nie potrzebuje i wyszło by dosc drogo biorac całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motyk616, dzięki za rekomendacje. Cieszę się że cajon się spodobał :)

Jak zmontujesz zestaw koniecznie się pochwal.

 

ferdek, to jest jasna, polska brzoza, ona jest jasna, lakier jest bezbarwny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Tydzień temu dotarł do mnie cajon QQBuum i chciałem podzielić się opinią na temat tego cacka, żeby niezdecydowanym było łatwiej podjąć decyzję o zakupie. :smile: Więc tak paczka dotarła do mnie w piątek wieczorem do pracy i nie mogłem sie oprzeć ,aby jak najszybciej otworzyć . Paczka oczywiście bardzo dobrze zapakowana ,cajon więc dotarł w nienaruszonym stanie .Pierwsze co się rzuca w oczy po otwarciu opakowanie to solidne wykonanie i po prostu piękno tego przedmiotu :razz: Co do brzmienia to za bardzo nie mam porównania co do innych sprzętów innych marek bo to jest mój pierwszy cajon ,ale brzmienie jest jak dla mnie po prostu boskie bas głęboki i soczysty ,a strzał przu górnym rogu płyty uderzanej jest po prostu mega :cool: Tak więc jak najbardziej polecam cajony QQBuum z czystym sumieniem. Aha jeszcze co do kontaktu ze sprzedającym tez rewelacja ,bardzo dobry i szybki kontakt. Pozdrawiam bardzo zadowolony klient zwany Buli :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

buli, dzięki za rekomendacje, cieszę się z kolejnego zadowolonego klienta :)

Oby cajon służył i cieszył Ciebie i Twoich słuchaczy, czego oczywiście szczerze życzę.

 

Nowości!

Ponieważ ostatnio było jakby mniej zamówień miałem czas dopracować dwa nowe modele. Powstała ostateczna wersja cajonu werblowego, szczotkowego o nazwie Top TS40 ze szczotkami umieszczonymi w górnej części cajona oraz nowy model strunowy ze strunami po bokach - patent portugalski dający piekny czysty i wyrazisty bas. Jak zrobię foty to zapodam, tymczasem filmik i foto modelu "Top"

 

Filmik YT:

 

 

qqbuum_cajon_top_TS40_30118.jpg

 

[ Dodano: 18-01-2013, 21:32 ]

W odpowiedzi na pytanie; oto jak jest rozwiązana regulacja na śrubie rzymskiej:

 

qqbuum_cajon_top_TS40_sprezyny_m.jpg

 

[ Dodano: 22-01-2013, 13:59 ]

I jeszcze jeden "Top" tym razem płyta uderzana naturalna a korpus chabrowy :)

Mocowanie sprężyn werblowych jak wyżej w górnej części cajona - solidny i czysty bas!

Ten cajon jest obecnie do kupienia: http://qqbuum.pl/12-cajon-kup-teraz

 

cajon_qqbuum_top_30122.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tata_perkusisty, jak jak robisz takie ładne logo ? Chciałem zrobić jakiś napis na swoim cajonie ale metoda spray i szablon z kartki wszystko zepsuje ;) wszystkie materiały na cajona juz mam, skonczy się sesja i zabieram się do roboty, podeśle zdjęcia bo mam pomysł na nowy typ strojenia. A, chciałem jeszcze zapytać o strojenie cajona ze szczotkami od dołu, ze śruba na ramieniu, jak to działa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ferdek o logo już było; literki z folii wycinane na ploterze, użyte jako szablon :cool:

A jeśli chodzi o strojenie szczotek od dołu, tak jak jest w Forum2, to też było i nawet jest foto.

Śruba przesuwa dźwignie góra-dół, a dźwignia popycha lub odsuwa szczotki do i od płyty przedniej.

Prościej nie potrafię, ale jakby co to zapraszam.

P.s. W necie jest masa sposobów mocowania i regulacji szczotek, są różne patenty.

Ciekaw jestem tego Twojego "nowego typu strojenia", napisz coś więcej.

 

[ Dodano: 30-01-2013, 13:27 ]

Dostałem pytanie: kiedy cajony QQBUUM pojawią się w sklepach?

Przymierzam się ale na dziś... Odpowiedź jest zarazem prosta i złożona: nie wiem.

Jednak dodam że jeśli się pojawią to do obecnych cen trzeba będzie doliczyć co najmniej 30% zarobku sklepu a następnie do całości 23% VAT'u i to będzie koniec niskich cen.

Na chwilę obecną, nie licząc pojedynczych przypadków, cajony kosztują nie więcej niż 400 zł.

Po dodaniu prowizji sklepu i vatu zrobi się z tego ok. 640 zł.

Tak więc reasumując; na dzień dzisiejszy wybieram mniejszą produkcję i sprzedaż bezpośrednio do klienta.

Można podejść/podjechać do mnie lub zamówić w ciemno na podstawie fotek i filmików na YT.

Przypominam że prowadzę legalną działalność i przyjmuje zwroty.

 

[ Dodano: 01-02-2013, 12:23 ]

 

003253-109701-da.jpg

 

Pojawił się na Allegro Sonor CAJ Cajon Standard i od razu dostałem pytanie czy warto taki kupić :)

Odpowiedź jest prosta; jeśli podoba się wam dźwięk to warto. Ten cajon, nowy kosztuje u nas ok 450 zł. Jednak warto przed zakupem sprawdzić brzmienie! Cajon jest zbudowany w specyficzny sposób i co ciekawe jego brzmienie ciężko jest wyszukać w necie.

Na YT ten model prawie nie istnieje, ale jak ktoś dobrze poszuka to znajdzie próbki.

Ten Sonor zamiast sprężyn czy strun ma bambusowe patyczki przymocowane do płyty przedniej. Efekt jest ciekawy, sam jak zobaczyłem w necie foto, to od razu chciałem taki cajon zrobić, jednak po posłuchaniu jak to brzmi odpuściłem. Nie znalazłem na szybko foto tych patyczków jak znajdę to dodam. Jak już miałbym doradzać cajon Sonora to polecam model Listado.

 

[ Dodano: 02-02-2013, 12:25 ]

Tak to wygląda:

GALLERY_DRU0021788-000_2_images390.jpg

 

[ Dodano: 03-02-2013, 15:40 ]

Nowy cajon Forum3 SC60 :)

Ponieważ nowy model "Top" jest bardzo dobrze odbierany zmiksowałem na szybko dwa modele Top i Forum2 i powstał nowy cajon Forum3 SC60 :)

Cajon ma podwójne szczotki umieszczone w górnej części w sumie 40 szt. oraz dodatkowo osobno regulowana szczotkę /20 szt./ w dolnej części cajona która to szczotka odpowiada za efekt werblowy basów. Dolną szczotkę można całkowicie odłączyć i używać tylko górnych szczotek z czystym basem lub dodać do basów trochę szumu. Niżej foto cajona w wersji Vintage kolor czarny oraz foto szczotek.

 

Filmik Youtube:

 

qqbuum_cajon_F2-CS40_30203.jpg

 

qqbuum_cajon_F3-CS60_szczotki.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak słucham, słucham i w sumie zastanawiam się, czy dodatkowa szczotka basowa coś rzeczywiście daje. czy może efekt niebyłby ten sam gdybyśmy wstawili 3 szczotki na śrubie rzymskiej na 1 listwie? chodzi o to czy umiejscowienie szczotek cokolwiek zmienia czy chodzi tylko o ich ilość.

 

mam pytanie. gdy szczotki dotykają mocno płyty to się odpuychają, a wtedy napięta śruba rzymska je odciąga spowrotem. co jednak gdy one tylko lekko się stykają z płytą? śruba rzymska jest wtedy luźna. co powoduje powrót szczotek do tej gumki wygłuszającej? stosujesz jakiś element naprężający?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na filmie rzeczywiście słabo to słychać, ale jest różnica. Ilość szczotek oczywiście ma znaczenia jednak umiejscowienie też i to znaczne. Przy szczotkach umieszczonych na górze bas ma mniejszy efekt werblowy niż przy szczotkach umieszczonych na dole. Slapy są podobne, choć przy szczotkach w dola slapy są ostrzejsze i bardziej skupione, przynajmniej przy tych płytach przednich które ja stosuje.

 

Generalnie to zrobiłem ten cajon dla fanu i eksperymentu, nie jest to jakieś wiekopomne rozwiązanie tylko jedna z opcji do wyboru. Można grać z odłączonymi szczotkami dolnymi wtedy jest to w praktyce model Top, ale można do niego dodać trochę "werbla" do basu.

 

Osobiście uważam że najbardziej udanym modelem ze wszystkich cajonów QQBUUM jest model Top ze szczotkami na górze. Poza umiejscowieniem szczotek istotne są jeszcze ich sprężystość i wynikająca z niej odległość od płyty przedniej i kąt pod jakim dotykają płyty.

 

Górne szczotki są regulowane śrubą rzymską, a dolne dźwignią uruchamianą śrubą od spodu cajona, tak jak w modelu Forum2. Gumka jest po to aby luźne szczotki, po ich odłączeniu, nie szumiały mimowolnie.

 

qqbuum_cajon_dylan_reg01.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem, ale ja pytam o to:

 

Przy naciąganiu śruby rzymskiej szczotki pochylają się w stronę płyty głównej. Przy jej luzowaniu szczotki muszą jakoś wracać do pionu i przylegać do gumki. Co powoduje ten ich ruch powrotny? :>

 

Swoją drogą myślałem jeszcze nad umieszczeniem szczotek na dole a wpływem na dźwięk. Otóż jaka będzie różnica przy szczotkach z tą belką na dole (końce szczotek wyżej, w zasadzie na środku cajonu) a przy szczotkach z belką w połowie (końce szczotek w takie odległości od spodu jak odległe są te na górze od góry).

 

Najwygodniejszym rozwiązaniem (w razie braku różnic w brzmieniu opisanych wyżej) byłoby zrobienie obu szczotek na śrubach rzymskich w konfiguracji (poziome kreski to miejsca montażu szczotek):

 

P |

Ł |_

Y _

T |

A |

 

lub

 

P |

Ł |_

Y

T |

A |_

 

Jedno jest pewne, końce górnych szczotek na górze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sztuczka z gumką jest tylko przy dźwigni. Przy regulacji śrubą rzymską można by zamontować, ale nie ma takiej potrzeby. Jeśli się całkowicie poluzuje śrubę to szczotki mają minimalny/znikomy wpływ na brzmienie. Nie widziałem jeszcze takiego układu z gumką czy podpórką dla poluzowanych szczotek. Co innego przy regulacji dźwignią np. z boku cajona, tam luźne szczotki potrafią brzęczeć i jakiś ogranicznik np. gumka albo dodatkowa poprzeczka, jest tam potrzebny.

 

Co do reszty Twojego postu to niestety trzeba by zrobić i posłuchać jak to gada. Ciężko coś powiedzieć bez doświadczenia, eksperymentowania.

 

Wbrew pozorom naprawdę małe zmiany w ustawieniu szczotek potrafią wpłynąć znacząco na dźwięk cajona. Czasem zmieniają brzmienie tylko jednego ze sposobów uderzania, czasem wpływają na cały "asortyment" brzmień. Na logikę cajon ze szczotkami umieszczonymi symetrycznie;

P |

Ł |_

Y _

T |

A |

będzie miał jeszcze więcej efektu werblowego i bas czystszy niż w układzie takim jak w Forum3, ale(!) szumu werbla jest tam pod dostatkiem a dolne szczotki można odłączyć.

A wtedy ten cajon gada jak model Top,

link do YT:

 

Zwracam jeszcze raz uwagę że filmy są robione aparatem foto i nie wiele tam słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w jaki sposób szczotki przy śrubie rzymskiej przylegają do gumki, to jest stają w pionie, zamiast opierać się luźno o płytę i brzęczeć niepotrzebnie?

 

Czyli jednak układ szczotek wpłynie znacząco na brzmeinie... Trzeba to więc przemyśleć. :)

 

 

Tylko odnośnie tej logiki. Bas czystrzy = mniej efektu werblowego, tak jest? Bas jest na środku. W przypadku układu 2 jest więcej szczotek na basie i trochę mają udziału przy uderzaniu w górną cześć, a w tym wybranym przez Pana szczotki są na samym dole, więc oddziałują na bas w mniejszym stopniu, a do tego jeszcze nie oddziałują prawie wcale przy uderzeniach od góry. No ale to rzeczywiście tylko gdybanie. ;/

 

No właśnie czekam na tą poprawę jakości Pana filmików i się doczekać nie mogę. ;( W sumie skoro i kolory i dźwięk jest przekłamany i to bardzo to filmiki, przykro mi to mówić, są bezużyteczne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz: przy "systemie" ze śrubą rzymską nie ma gumki. Można by ją zamontować, ale przy umiejętnym ustawieniu szczotek te nie brzęczą, a właściwie pobrzękuję na tyle delikatnie że nie ma to znaczenia. Można by zamontować np. gumkę lub sprężynę która by cofała szczotki tak by się o coś oparły ale jak już pisałem nie jest to konieczne. Zresztą może zrobię taki "system" dla hecy to pokaże fotki :)

 

Co do filmików przyznaje że poprawa jakości by się przydała. ale teraz nie mam do tego głowy ani kasy. Kamerę mam, trochę nietypową, ale źle nagrywa dźwięk więc wolę ten aparat. Z tego co pogoglowałem do sensownego nagrania cajona potrzebne są dwa mikrofony, osobno werblowy lub inny instrumentalny na przód i osobno basowy np. dobry mic do stopy, takie mikrofony + interfejs to >1kzł. w używkach, do tego trzeba to jeszcze ogarnąć ;)

Generalnie nagranie cajona to ciekawy i wart rozwinięcia temat, mało jest informacji na necie.

Na razie na poprawę filmów nie ma co liczyć, może jak się zrobi cieplej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ależ ja rozumiem, że gumki nie ma. tylko jak to jest, że szczotki wracają do tej gumki, która je tłumi i nie leżą na płycie? oO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

górne, te na śrubie rzymskiej, przecież piszę.

 

P\.

Ł \_

Y

T

A

 

P |.

Ł |_

Y

T

A

 

Kropeczka obrazuje gumkę.

 

Co powoduje ich powrót z pozycji 1 do pozycji 2? Poluzwanie śruby rzymskiej przecież ich nie dociąga do siebie tylko zwalnia nacisk na płytę i tyle, prawda? Czy może one leżą na płycie i jednocześnie dotykają gumki, a przy napięciu śrubą wyginają się w łuk, który powoduje, że przestają się stykać z gumką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewaj się: pisać piszesz, ale czytać to już chyba nie czytasz ;)

W górnych nie ma gumki bo przy tym ukladzie nie jest potrzebna. Napisałem to już kilka razy :)

 

"Poluzowanie śruby rzymskiej ... zwalnia nacisk na płytę i tyle" przy odpowiednim kącie i małym nacisku to wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pisałem, że rozumiem, iż gumki nie ma jezu...

 

 

Czyli po prostu szczotki leżą wciąz na płycie po poluzowaniu? Jak to się dzieje, że jednocześnie dotykają gumki tłumiącej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy udaje Pan głupiego? w cajonach montuje Pan czarną gumkę, żeby tłumiła wyłączone szczotki...

 

widoczna na zdjęciu w poście wysłanym 29-01-2013, 15:54. takiej samej nie ma przy szczotkach regulowanych śrubą rzymską? w sumie dlaczego tu jest, a przy rzymskiej nie ma?

 

 

:doubt:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę udawać :lol:

Czasem coś jest a czasem nie ma. Odpowiedź jest w postach wyżej, przeczytaj :cool:

 

Na foto z podanego posta i niżej występują /od góry/:

korpus cajonu, pomalowany na czarno

rama cajonu

szczotki - sprężyny werblowe

poprzeczka do której szczotki są przymocowane

itd.

 

qqbuum_cajon_F3-CS60_szczotki.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aa niżej są szczotki, GUMKA, poprzeczka .

 

czyli ta gumka jest mocowana tylko przy mechanizmach z pokrętłem od dołu?

 

no i ostatecznie. czyli GÓRNE szczotki ZAWSZE leżą na płycie tylko jak są luźne to nie wytwarzają dźwięku, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...