Skocz do zawartości
Broneek-13

Domowe studio, mikser karta muzyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, powoli robię sobie plan rzeczy które będą mi przydatne bo budowania małego domowego studia, do nagrywania wokali, gitar i instrumentów perkusyjnych..

 

A więc pierw zacznę od adaptowania pomieszczenia. W tym temacie jestem już ogarnięty, więc nie będę się z nim rozpisywał

 

następnie sprzęt! jedno z najważniejszych aspektów i druga z najdroższych, tuż po instrumentach...

Otóż czy posiadając mikser na 7kanałów.. Dobra karta muzyczna też jest niezbędna ?

stety, czy niestety posiadam laptopa i wtedy będę musiał kupić zewnętrzną kartę muzyczną

czy to ma sens ?

http://allegro.pl/karta-muzyczna-zewnetrzna-creative-sb-xfi-hd-i2865053561.html

czy taka karta będzie ok ? czy może kupić inną? tańszą, droższą, lepszą ?

prosiłbym o rady tudzież propozycje ludzi którzy mieli do czynienia z tematem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem takie rozwiązania są dużo lepsze :

 

https://www.makprime.com.br/img_sistemas/ecommerce/img_produtos/575/foto_2_124040_FireStudio2626_3.jpg

 

http://eshop.macsales.com/images/prefiretube670x645.jpg

 

http://allegro.pl/interfejs-presonus-firestudio-project-i2869217454.html

 

http://allegro.pl/interfejs-firewire-m-audio-profire-2626-i2824146519.html

 

A do tego dobry lapek , czyli najlepiej MAC . No i program np.

 

http://allegro.pl/steinberg-cubase-7-system-do-produkcji-muzycznej-i2887436164.html

 

[ Dodano: 25-12-2012, 12:13 ]

Ja na razie zaczynam od jednego M-AUDIO 2626 - bo tak sobie ubzdurałem ;) i z racji dojścia w cenach "dobrych" :)

To pozwoli mi zarejestrować zestaw na 8 ścieżkach , i potem z każdą można pomajstrować co nieco .

Rejestracja z miksera nie pozwoli Ci poprawić oddzielnie np. werbla czy stopy , a gdzie jeszcze np OH ... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zamiast miksera analogowego, kupić to i program który umożliwia mi miksowanie tego na komputerze tak ?

i dlaczego ten program jest tak drogi ?

w sumie koszta te same jakbym kupił mikser...

 

a laptop mam taki http://www.kozak.pl/index.php?p909,hp-compaq-presario-cq61-400ew-t4400-3gb-15-6-hd-320gb-dvd-int4500-windows-7

 

I nie chce wydawać tak dużo kasy, bo gdybym chciał to kupiłbym stacjonarny :razz: :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejście FireWire - brak

Program na początek może być jakiś tańszy , albo "mniejszą" wersję ...

 

To nie jest tania zabawa niestety .

Na sam początek do homerecordingu pasowałoby wydać jakieś 15 tyś zł ... - poniżej tego to trochę bida ...

 

mikrofony - ok 5000zł - chyba , że tylko same bębny , to na upartego 2000 wystarczy

dobry komputer - ok 5000

program - 2000 - 3000

interfejs 2000 - minimum , bo porządny to jakieś 7000 - 10000

monitory - 1000 - 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz... Nie mam takiej sumy, nie chodzi mi o profesjonalne nagrywanie

tylko czyste selektywne brzmienie bez szumów

Dlatego właśnie chciałbym się zatrzymać na Mikserze, mikrofonach, dobrej karcie muzycznej i komputerku

nagrywać płyty itp. To o wiele taniej wychodzi w studio

Ale przecież jesli będę chciał zrealizować swoje inwencje twórcze żeby wrzucić w internet.. To chyba nie muszę wydawać 15tyś. prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do takich nagran to wystarczy Ci mikser yamahy np http://allegro.pl/yamaha-mg-166-cx-usb-mikser-z-efektem-i2889892765.html

do tego mikrofony np; http://allegro.pl/shure-pgdmk-6-zestaw-mikrofonow-do-perkusji-i2867647567.html w thomanie ku[pisz taniej i program na poczatek darmowy audiacity przyslij mail na pw to wysle Ci probke dzwiekowa na takim zestawieniu laptop FS 3910 Amilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nazywajmy rzeczy po imieniu ...

Studio gdzie na wyposażeniu będzie taki jeden mikser ... ? ;)

Gdzie nie bardzo jest szansa przesłać do obróbki więcej jak dwa kanały ... ?

No proszę Was :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaopatrz się w interfejs audio z 8 preampami (np M-Audio 1818, Presounus Firestudio itd).

Jeśli chodzi o DAW to możesz na początek spróbować Reapera (ok 40$ za wersję niekomercyjną).

Monitory i mikrofony - najlepsze na jakie będzie Cię stać. Do tego masa różnej kablarni i wiele wiele więcej.

 

I tak jak napisał gtomek, mikser nie nada, tzn nada ale szkoda gadać. Za kasę która chcesz wydać na "misker" wynajmij porządne studio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma to być studio na własny użytek to wystarczy jakiś interfejs typu

 

http://allegro.pl/behringer-uca222-interfejs-audio-usb-i2877394862.html

 

lub

 

http://allegro.pl/avid-m-audio-fast-track-pro-tools-recording-studio-i2879982965.html

 

 

i darmowy Audacity. Mówimy oczywiście o nagrywaniu na własny użytek (kolegów znajomych itp) ewentualnie jako zgłoszeniówka do potencjalnych przeglądów występów itp.

 

mikrofony:

 

http://allegro.pl/behringer-c-2-para-mikrofonow-pojemnosciowych-i2873462392.html

 

lub t.bone EM700 (EM 900 fajniejszy ale droższy) na stopę t.bone BD300. Fajnie nagrywa wokale Behringer C1. Można też poszukać w używkach renomowanych firm. Unikał bym jednak serii PG bo nie wiem czy jest warta tych pieniędzy, które za nie wołają.

 

Przy odrobinie pracy można jeszcze spreparować subkick'a

 

mikser jakiś mały na 4 kanały mikrofonowe i z 4 liniowe.

 

Też powoli kompletuję sobie takie zabawki. :biggrin: i więcej korzystam z porad kolegów grających niż forów internetowych bo niestety ale musiałbym albo odpuścić albo wziąć kredyt :biggrin:

 

Na podobnym wypasie kolega nagrywał całą orkiestrę dętą. Nagrany pilot i każdy orkiestrant pojedynczo nagrywał swoją ścieżkę w wytłumionym pokoju :biggrin:

Efekt całkiem przyjemny. Oczywiście nie porównywalny z zawodowym studiem ale jednak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też się dorzucę z uwagą filozoficzną.

 

Tutaj na forum panuje straszny kult rozbudowanych interfejsów wielościeżkowych i dogmat, że bez nich nie da się niczego nagrywać. Tymczasem kiedyś nagrywano cały zespół na jeden mikrofon i tych nagrań do tej pory słucha się świetnie.

 

Jeżeli twoim priorytetem jest po prostu dobra jakość nagrania, a nie to, żeby po jednym nagraniu mieć na ekranie laptopa bogato ścieżek i rozumiesz to, że chcąc mieć jakość studyjną i nagranie wielościeżkowe najtaniej jest po prostu pójść z dobrym przygotowaniem do studia a nie próbować nieporadnie odtwarzać sobie studio w domu, to poradzisz sobie znakomicie z mikserem i prostym interfejsem stereo. Tylko moim zdaniem priorytety wydatków powinny być takie:

 

1. Dobre monitory. To wbrew pozorom nie jest majątek i tutaj nie warto iść na kompromisy.

2. Dobry interfejs. Ale nie sound blaster, w którym nacisk położono na DSP i układy dźwięku przestrzennego działające przy odtwarzaniu, a do nagrywania jest najprostsza chińszczyzna taka jaką masz w laptopie. Możesz kupić interfejs stereo, ale przeznaczony dla muzyków z dobrym przetwornikiem na WEJŚCIU - np. firmy Presonus lub podobnej. Koszt nie będzie dużo wyższy.

3. Mikrofony - tu koledzy doradzają dobrze. Bardzo dobre opinie mają też np. Behringer C2 z taniego segmentu.

 

Potem oczywiście można wymieniać i ulepszać pozostałe elementy toru, ale bez dobrych monitorów nawet nie usłyszysz, czy dany wydatek (nowy mikser, preamp czy mikrofn) miał jakikolwiek sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może pierw przedstawię to co chciałbym osiągnąć

chciałbym nagrywać takie fajne wariacje

A chyba nie opłaca mi się biegać non stop do studia z byle czym, bo zajęło by to troche czasu, a w studio płacimy za godziny

Wiadomo instrumenty perkusyjne nie tak łatwo nagrać...

W tych nagraniach chciałbym osiągnąć zminimalizowaną ilość przesteru, szumu i pogłosu

A jakoś nie chce mi się wierzyć że ci ludzie z yt. Wydali 15tyś na sam osprzęt do nagrywania :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jesli chcesz nagrywac dla siebie to zacznij od jakiegokolwiek interfejsu - PreSonus na poczatek jest ok. Najlepiej wybrac jakis nowszy model, taki z ostatnich 2-3 lat.

 

Niestety te 15 tys. to jest nawet malo na dobrej jakosci nagranie, jesli masz zamiar nagrywac wielosciezkowo.

 

Technologia cyfrowa przyniosla bardzo duze ulatwienie w obrobce, nagrywaniu dzwieku, ale niestety zostalismy zarzuceni multum sprzetu z nalepka Made In China.

Z budzetowych mikrofonow podobno firma MXL ma w miare dobre zaplecze testowe. Shure, AKG to znane i dobre marki od lat.

Z konsol Allen&Heath (Mix Wizard, GL) to minimum jesli juz chcesz na sile miec mikser. No albo innych firm - ale takie modele, ktore nowe kosztuja min. 5000zl za 16 kanalow.

 

Bo jak to pisza - "z g. bata nie ukrecisz" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejżałem pobieżnie link, który zapodałeś i mam takie konkluzje. Po pierwsze - włącz myślenie. Po wykonaniu pierwszego kroku dalsze prawdopodobnie przyjdą same.

 

 

 

 

 

Jak by nie przyszły to wyjaśniam.

Nagrywał to jeden gość - multiinstrumentalista - co jest nawet opisane w tytule na youtube. Nagrywał każdy instrument po kolei i z tego co zauważyłem po pobieżnym przejżeniu tego filmu, żaden z tych instrumentów nie wymagał nagrywania wielościeżkowego. Teoretycznie do nagrania tego wystarczyłby standardowy laptop podłączony do jakiegoś szura sm 57 bodajże. Warstwa po warstwie została zbudowana cała kompozycja. Rejestracja samej perkusji wymaga co najmniej 2-3 ścieżek (a to jeszcze w przypadku akustycznego jazzu jest minimum)....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przejżałem pobieżnie link, który zapodałeś i mam takie konkluzje. Po pierwsze - włącz myślenie. Po wykonaniu pierwszego kroku dalsze prawdopodobnie przyjdą same.

 

 

 

 

 

Jak by nie przyszły to wyjaśniam.

Nagrywał to jeden gość - multiinstrumentalista - co jest nawet opisane w tytule na youtube. Nagrywał każdy instrument po kolei i z tego co zauważyłem po pobieżnym przejżeniu tego filmu, żaden z tych instrumentów nie wymagał nagrywania wielościeżkowego. Teoretycznie do nagrania tego wystarczyłby standardowy laptop podłączony do jakiegoś szura sm 57 bodajże. Warstwa po warstwie została zbudowana cała kompozycja. Rejestracja samej perkusji wymaga co najmniej 2-3 ścieżek (a to jeszcze w przypadku akustycznego jazzu jest minimum)....

Zamiast zarzucać mi brak myślenia, może sam byś zauważył że jesteśmy na forum perkusyjnym.... A mnie rozchodzi się o nagrywanie wielu instrumentów, w tym najważniejszego, zestawu perkusyjnego...

Wiem że do nagrania gitary, lub przeszkadzajek nie będzie mi potrzebna masa mikrofonów

Ale do nagrania perkusji już tak... dlatego poruszyłem temat miksera itp. coby to jakoś dało się słuchać

 

[ Dodano: 26-12-2012, 16:24 ]

rutecky88, wysłał mi nagranie swojego autorstwa... Może jakość nie jest studyjna. Ale na pewno lepsze niż nagrywanie kamerami itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[

Zamiast zarzucać mi brak myślenia, może sam byś zauważył że jesteśmy na forum perkusyjnym.... A mnie rozchodzi się o nagrywanie wielu instrumentów, w tym najważniejszego, zestawu perkusyjnego...

 

Sam prowokujesz - mówisz, że chcesz nagrywać wiele instrumentów, a potem zapodajesz linka do nagrania, gdzie każdy instrument był nagrywany solo na 1 mikrofon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sam prowokujesz - mówisz, że chcesz nagrywać wiele instrumentów, a potem zapodajesz linka do nagrania, gdzie każdy instrument był nagrywany solo na 1 mikrofon

Tja, poza tym perkusja.org to ostatnie miejsce w którym powinieneś pytać o takie zagadnienia. Jest tu kilka osób które dobrze Ci doradzają, ale Ty idziesz w zaparte i mówisz że sprawy mają się inaczej. Na początek trochę pokory, włączenie myślenia też się przyda...

 

http://zakamarkiaudio.pl/ to kopalnia wiedzy na temat jaki Cię dręczy, polecam zamiast wypisywać po forach nie wiedząc czego się chce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[

Zamiast zarzucać mi brak myślenia, może sam byś zauważył że jesteśmy na forum perkusyjnym.... A mnie rozchodzi się o nagrywanie wielu instrumentów, w tym najważniejszego, zestawu perkusyjnego...

 

Sam prowokujesz - mówisz, że chcesz nagrywać wiele instrumentów, a potem zapodajesz linka do nagrania, gdzie każdy instrument był nagrywany solo na 1 mikrofon.

 

widocznie źle się zrozumieliśmy. Chce nagrywać SAM, solo, każdy instrument z osobna.. JAk gość na filmiku. Uwzględniając drum kit. Bo zestaw nagrany jednym mikrofonem to kicha...

 

[ Dodano: 26-12-2012, 19:28 ]

Sam prowokujesz - mówisz, że chcesz nagrywać wiele instrumentów, a potem zapodajesz linka do nagrania, gdzie każdy instrument był nagrywany solo na 1 mikrofon

Tja, poza tym perkusja.org to ostatnie miejsce w którym powinieneś pytać o takie zagadnienia. Jest tu kilka osób które dobrze Ci doradzają, ale Ty idziesz w zaparte i mówisz że sprawy mają się inaczej. Na początek trochę pokory, włączenie myślenia też się przyda...

 

http://zakamarkiaudio.pl/ to kopalnia wiedzy na temat jaki Cię dręczy, polecam zamiast wypisywać po forach nie wiedząc czego się chce :)

 

Gdybym grał na gitarze- to chyba bym spytał na innym forum jak nagrać gitare ?

 

A że gram na perkusji, oraz innych instrumentach perkusyjnych

I chciałbym sobie skomponować coś w tym RODZAJU ( bo nigdzie nie napisałem że nuta w nutę to samo) To pytam bardziej doświadczonych osób o radę..

Staram się dowiedzieć jak najwięcej, bo chyba po to są fora aby ułatwić dostęp do rzeczy które nas nurtują i przyśpieszyć proces nauki

gdybym nie miał pokory to bym napisał że nikt się z was nie zna.. I zrobiłbym po swojemu. Albo w ogóle bym nie prosił o radę/pomoc :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zestaw nagrany jednym mikrofonem to kicha...

 

Nie chciałbym podpadać :biggrin: ale ostatnio dużo rozmawiałem ze znajomymi na temat mikrofonu i kolega mówił że był zgrywany w klubie jednym mikrofonem (z opisu wynikało że to EM 900, podróba AKG 1000 ). Akustyk tak to ustawił że zebrał ładnie cały zestaw.

Z moich mizernych doświadczeń wiem tylko, że nawet jak masz omikrofonowane bębny w całości a zgrywający materiał nie wykaże się inwencją to kiszka wychodzi. Ideałem było by nagrywanie bębnów na osobnych ścieżkach ale pytanie brzmi czy w amatorskiej produkcji kiedy czas Cię nie goni jest to tak naprawdę potrzebne.

 

W końcu gdzieś w historii bębnienia powstała nazwa overhead :biggrin: :biggrin: :biggrin:

 

No i fajnie by było gdyby ktoś doprowadził temat budżetowego nagrywania do końca i pochwalił się wynikami. Dało by to nam wszystkim amatorom fajny pogląd na sprawę nagrywania w domowych warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że interfejs Presonus Firestudio to dobry wybór i jednak się zdecuduje...

Nie jest drogi jeśli chodzi o tego typu sprzęt bo 1700zł chociaż poszukam używanego

do tego dobre mikrofony i będzie ładnie...

naście chałturek i uzbieram :badgrin: wiec jeszcze będzie czas na rozwijanie tego planu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pół roku temu sam kompletowałem swoje studio domowe. W sumie wyniosło mnie ono koło 7-8 tysięcy nie licząc komputera i monitorów które juz miałem. Mikrofony shure, interface m-audio 2626 aktualnie mam jeszcze behringera ada8000 zeby mieć dodatkowe 8 wejść mikrofonowych. Doświadczenie w nagrywaniu? pół roku temu było zerowe. Efekty mozecie oglądać tutaj:

Nie sądze ze 8 tys na sprzęt nagrywania to dużo, a efekty są conajmniej zadowalające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...