Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałabym zrobić swój werbel. I mam pytanie?

 

Jakiego drewna najlepiej urzyć?

Jakiego kleju, wystarczy zwykły do drewna?

Jakie muszą mieć wymiary deseczki, chciałabym werbel 14'.

Jak macie jakieś rady to proszę piszcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drewno - jakie chcesz :) Jakie najlepsze? ilu drummakerów, ilu perkusistów ile gatunków muzycznych tyle odpowiedzi... A poważnie na pierwszy raz takie jakie masz pod ręką - jak nie wyjdzie nie bedzie wielkiej straty. W skladach z tarcica można kupić jakieś Sapeli, orzech amerykański - jest to wdzięczny materiał na werbelek. Z rodzimych gatunków dąb - chyba najbardziej dostepny i sensowny wybór jeśli chodzi o próby z własnym werblem.

 

Ja kleje na D4 KIILTO KESTKOLL D4000, ale kleiłem też na Titebond i też było dobrze...

 

 

Wymiary deseczek zależą od ilości deseczek i założonej grubości korpusu... Pomocny bywa Kalkulator

 

 

 

... bo wyrówniarkę, grubościówkę, frezarkę, piłę i jakieś szlifierki masz? ;)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przelicznik do wykonania werbla i nie tylko. Wpisujesz rozmiar werbla, ile. chcesz klepek, w calach lub mm, wychodzi Ci wymiar klepki i kąt w jakim należy uciąć klepkę. https://uniontownlabs.org/tools/stave/

Zrobiłem kilkadziesiąt werbli zarówno klepkowych jak i ze sklejki. Zrobiłem również całe zestawy,

Zazwyczaj robię z klonu polskiego lub kanadyjskiego, ale każde drewno daje radę, może oprócz iglastych. KLeiłem białym pattexem, rakolem i pattexem poliuteranowym. Uważam, z ez tych najlepszy jest pattex poliuteran. Oklejałem również werble klepkowe naturalnym fornirem np. bubinga.

wykończenie najczęściej olej i wosk.

pzdr

 

[ Dodano: 23-05-2017, 21:27 ]

na YT jest duzo filmów na temat wykonania werbla.np.https://www.youtube.com/watch?v=SteljMFvehw

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie jestem na etapie pierwszych prób robienia własnych klepkowych bębnów i tak jak pisze kolega wyżej - na początek byle jakie drewno, żeby nie było strat w przypadku niepowodzenia, ani żal dobrego drewna. Ja swój pierwszy, który mi nie wyszedł robiłem z kilku desek buku, który przypadkiem znalazłem w starej kanapie, którą wyrzucałem, a teraz eksperymentuję na sośnie. :)

 

Co do narzędzi, to bym się trochę posprzeczał, jak się ma cierpliwość to większości obróbki wystarczy piła stołowa i papier ścierny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak olej/wosk wpływa na brzmienie?

nie wpływa, jednak za chwilę zrobi sie burza tych, którzy odsądzą mnie od czci i wiary. Zrobiłem kilkadziesiąt werbli różnie wykańczanych, różnice niesłyszalne dla ucha. Badane były przez ludzi z PW na urządzeniach pomiarowych.

 

[ Dodano: 27-06-2017, 16:19 ]

Ja obecnie jestem na etapie pierwszych prób robienia własnych klepkowych bębnów i tak jak pisze kolega wyżej - na początek byle jakie drewno, żeby nie było strat w przypadku niepowodzenia, ani żal dobrego drewna. Ja swój pierwszy, który mi nie wyszedł robiłem z kilku desek buku, który przypadkiem znalazłem w starej kanapie, którą wyrzucałem, a teraz eksperymentuję na sośnie. :)

 

Co do narzędzi, to bym się trochę posprzeczał, jak się ma cierpliwość to większości obróbki wystarczy piła stołowa i papier ścierny.

 

najlepiej robiąc werbel z 36 klepek. Teraz policz sobie co się stanie jeśli klepkę przytniesz 0,5 mm mniejszą lub większą. Dale to 18 mm na obwodzie. Dalej, co będzie jeśli walniesz sie o 1 stopień w kącie na cięciu. Klepki nie będą sie dobrze schodzić, pojawia się szpary w wewnątrz i na zewnątrz. Niektórzy je szpachlują ale szpachla nie spaja klepek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój nick nic mi nie mówi, ale zapewne znam markę?

Zrobiłem sobie 1ply werbel z orzecha amerykańskiego, jaki wosk polecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Twój nick nic mi nie mówi, ale zapewne znam markę?

Zrobiłem sobie 1ply werbel z orzecha amerykańskiego, jaki wosk polecisz?

Ja robię werbelki hobbystycznie od kilku lat. Robię też całe sety jednak te są zawijane ze sklejek różnej maści. Na moich werblach gra mój syn i jego koledzy muzycy, nie są to produkcje seryjne, są na konkretne zamówienie. Kilkadziesiat pękło, klepkowych i sklejkowych. Polecam werbel z polskiego orzecha, brzmi dość wysoko, ale wygląd powala.

Orzech amerykański jest dosyć pospolitym drewnem, łatwo dostępnym u nas w Polsce, jest za to mało hydroskopijny więc użyłbym wosku płynnego np. COLORIT, łatwo się nakłada, nie trzeba polerować, chociaż ja poleruję. Do wewnątrz olej lub rozrzedzone nitro.

Do Drewna nieco bardziej hydroskopijnego np. klon, brzoza itp, wosk w paście np. Starwax.

Każdy woskwany werbel trzeba mocno i dokładnie polerować, nakładać kilka warstw.

 

taki zestawik klonowy z żelazem Gretsch

 

http://www.perkusja.org/moja-no-name-vt91609.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

najlepiej robiąc werbel z 36 klepek. Teraz policz sobie co się stanie jeśli klepkę przytniesz 0,5 mm mniejszą lub większą. Dale to 18 mm na obwodzie. Dalej, co będzie jeśli walniesz sie o 1 stopień w kącie na cięciu. Klepki nie będą sie dobrze schodzić, pojawia się szpary w wewnątrz i na zewnątrz. Niektórzy je szpachlują ale szpachla nie spaja klepek.

 

 

dobrze napisane :)

 

ale apropo orzecha europejskiego to zrobiłem sobie ostatnio werbelek z niego i owszem - wyglad boski ale brzmienie mnie troche zawiodło... Chociaz drewno miałem fajnie wysezonowane... no cóż może kiedys jeszcze zagra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz policz sobie co się stanie jeśli klepkę przytniesz 0,5 mm mniejszą lub większą. Dale to 18 mm na obwodzie. Dalej, co będzie jeśli walniesz sie o 1 stopień w kącie na cięciu.

Nie wiem do czego pijesz, walnąć się możesz nawet mając w pełni profesjonalny warsztat.

Ja kąt piły ustawiam za pomocą inklinometru, więc pomyłaka to już jest wina wykonawcy, szerokość jak ustawiam, to zawsze robię kilkanaście pomiarów suwmiarką i ekierką, generalnie wszystkie pomiary powtarzam co najmniej kilka razy, a przed cięciem właściwego materiału tnę jakiś odpad i sprawdzam, czy spełnia moje założenia.

 

Korpusy robię z 20 klepek. I póki co... nie mam chyba na co narzekać, choć co prawda są to na razie moje pierwsze podejścia i bardziej eksperymenty, to wydaje mi się, że idę w dobrą stronę, do tej pory zrobiłem 4 korpusy, z czego jeden zepsułem zbyt mocno szlifując docięte klepki, jeden się rozsypał jak próbowałem ze szlifierki zrobić prowizoryczną tokarkę i miałem dużo za duże obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz policz sobie co się stanie jeśli klepkę przytniesz 0,5 mm mniejszą lub większą. Dale to 18 mm na obwodzie. Dalej, co będzie jeśli walniesz sie o 1 stopień w kącie na cięciu.

Nie wiem do czego pijesz, walnąć się możesz nawet mając w pełni profesjonalny warsztat.

Ja kąt piły ustawiam za pomocą inklinometru, więc pomyłaka to już jest wina wykonawcy, szerokość jak ustawiam, to zawsze robię kilkanaście pomiarów suwmiarką i ekierką, generalnie wszystkie pomiary powtarzam co najmniej kilka razy, a przed cięciem właściwego materiału tnę jakiś odpad i sprawdzam, czy spełnia moje założenia.

 

Korpusy robię z 20 klepek. I póki co... nie mam chyba na co narzekać, choć co prawda są to na razie moje pierwsze podejścia i bardziej eksperymenty, to wydaje mi się, że idę w dobrą stronę, do tej pory zrobiłem 4 korpusy, z czego jeden zepsułem zbyt mocno szlifując docięte klepki, jeden się rozsypał jak próbowałem ze szlifierki zrobić prowizoryczną tokarkę i miałem dużo za duże obroty.

 

Ustawianie piły mikrometrem ? Bzdury kolego piszesz. Ciekaw jestem jaką dokładność uzyskujesz a szczególnie powtarzalność? Ani z Ciebie kurnik Ani stolarz za to chłopski mądrala na celujący. Większych bzdetów dawno nie czytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze trzy razy zaznaczyłem, że jestem zwykłym zajawkowiczem i daleko mi do stolarza, po prostu się bawię.

I nie rozumiem co nazywasz bzdurą, po prostu napisałem co i jak robię.

 

Metody biorę głównie od innych amatorskich drum mejkerów z yt.

 

A o mikrometrze nawet nie wspomniałem, mowa była o inklinometrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popatrzcie na posty aluta931 .. żenada , nie bierzcie tego na poważnie . Spójrzcie na jej wszystkie wpisy . .. A niejaki białykrzyś to inna sprawa - filozof , pajac przemądrzały , merytoryczne dno w dyskusji i wszędzie go pełno , a reszta z forum to dla niego słabeuszki . krzysiu - wyluzuj bo ci ....pałka pęknie :badgrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
popatrzcie na posty aluta931 .. żenada , nie bierzcie tego na poważnie . Spójrzcie na jej wszystkie wpisy . .. A niejaki białykrzyś to inna sprawa - filozof , pajac przemądrzały , merytoryczne dno w dyskusji i wszędzie go pełno , a reszta z forum to dla niego słabeuszki . krzysiu - wyluzuj bo ci ....pałka pęknie :badgrin:

 

Jaki nick takie wpisy-sam piach.

 

[ Dodano: 08-07-2017, 18:50 ]

Chyba ze trzy razy zaznaczyłem, że jestem zwykłym zajawkowiczem i daleko mi do stolarza, po prostu się bawię.

I nie rozumiem co nazywasz bzdurą, po prostu napisałem co i jak robię.

 

Metody biorę głównie od innych amatorskich drum mejkerów z yt.

 

A o mikrometrze nawet nie wspomniałem, mowa była o inklinometrze.

 

Tak, przepraszam za mikrometr i bzdury, źle przeczytałem. Jednak instrument to nie sztachety w płocie i malowanie lakierobejcami to nieporozumienie. Owszem na yt są magicy którzy tak robią ale nie należy tego powielać, szczególnie jeśli są inne prostsze i fajniejsze metody.

A tak z ciekawości, jakiego inklinometru używasz? Elektronicznego czy mechanicznego? Jakie daje pomiary, dokłądne czy prawie dokłądne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tamtym wpisie akurat bardziej mi chodziło o fakt, że można różnymi środkami malować zarówno w środku jak i na zewnątrz, a że lakierobejca... sam bym nie stosował, ale wiem z forum, że wiele ludzi tak robiło i nie narzekało, toteż podpiąłem wypowiedź pod środek, który wybrał autor ;)

 

Inklinometr elektroniczny, podobny do tego:

Precision-digital-protractor-inclinometer-Level-box-digital-angle-finder-Bevel-Box-with-magnet-base.jpg

 

nie pamiętam jaką ma nominalną dokładność, ale ja ustawiam piłę z dokładnością do +/- 0,1st. ale do tego i tak dochodzą jakieś drobne ruchy samej tarczy, bo to nie jest piła ani precyzyjna, ani jakiejś wysokiej klasy, ot przeciętny Einhell. Do robienia "poważnych" korpusów jeszcze mi daleko, ale póki co klepki do siebie ładnie przylegają, a na wszelkie niedociągnięcia mam dość duży margines, więc błędy mogę sobie korygować.

 

Na chwilę obecną mam takie dwa korpusy do skończenia:

OpKrCXs.jpg

(tak wiem, że nie powinno się tak kleić, ale doedukowałem się po fakcie ;p). W tym miesiącu prawdopodobnie dorobię się frezarki, więc będę mógł je dokończyć.

 

Wiem, że w profesjonalnie wyposażonym warsztacie taka budowa to moment, ale też nie o to mi chodzi, mam frajdę z dłubania wieczorem przy piwku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, mam takie urządzonko ale nie używałem jeszcze. Tarczę ustawiasz względem stołu, ale czy zeruje się urządzenie na stole piły, czy na tarczy? Czy stół musi być wypoziomowany? Tu też pojawia się pewien problem bo węgliki spiekane piły są pod innym kątem niz sama tarcza i to przekłamuje kąt nawet o 1 stopień.

Ja robię także korpusy sklejkowe z kilku warstw forniru, fajnie wychodzą.

Wiesz Seth, głupio wyszło z tym moim wcześniejszym wpisem:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tu też pojawia się pewien problem bo węgliki spiekane piły są pod innym kątem niz sama tarcza i to przekłamuje kąt nawet o 1 stopień.
Jak ustawiam sobie prowadnicę, to mierzę od krawędzi węglików, nie od tarczy, ale na sam kąt to raczej nie wpływa znacząco, bo oś obrotu węglików jest ta sama, co oś obrotu tarczy, więc i kąt jest ten sam, jedynie odległość inna.

 

Zeruję na stole oczywiście, stół nie musi być poziomo, w moim warsztacie to nawet byłoby bardzo trudne do osiągnięcia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Ja mam piłę formatową wiec kąt ustawiam na tarczy za pomocą mechanizmu piły. Zazwyczaj wychodzi dobrze, ale mam kolegą który również chce się pobawić w werbelki a jego piła to ustawiania na tzw. oko, więc dałbym mu przyrząd o którym piszemy i sobie jakoś poradzi.

pzdr

 

Domyślam sie, ze frezarka dolnowrzecionową będziesz frezował środek korpusu za pomocą takiej listwy samoróbki jak pokazują na yt. Jeśli tak, to kup frezarkę jak najniższą, jeśli będzie za wysoka nie wyfrezujesz korpusu mniejszego niż 13" bo się frezarka nie zmieści wewnątrz korpusu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam piłę formatową wiec kąt ustawiam na tarczy za pomocą mechanizmu piły. Zazwyczaj wychodzi dobrze
No ja właśnie tym oryginalnym mechanizmom nie do końca ufam, warto sobie sprawdzić czy skala na pile jest precyzyjna, bo jak ja ustawiam inklinometrem 9 stopni, to piła wskazuje inną wartość (nie pamiętam teraz, ale około 1-1,5 za dużo lub za mało).

 

Frezarkę *górnowrzecionową, tak, wiem, że najlepiej jak najniższą, ale chyba tak czy siak nie zmieszczę jej do 10" ;p

Ale mam już parę pomysłów jak obrobić wnętrze mniejszych bębnów, więc luz. ;)

 

[ Dodano: 12-08-2017, 01:09 ]

Pytanie mam do osób, które robią korpusy w oparciu o obliczenia z https://uniontownlabs.org/tools/stave/

Ile nadmiaru Wam wychodzi? Ja jak ostatnio robiłem korpus 12", to z zewnątrz na wióry poszło około 1cm, wydaje mi się to dość duża ilość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...