Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem przed kupnem pleksy i mam pytanko,

czy ktoś gra koncerty z pleksą. jak tak to czym

się kierować. Grałem tylko raz z pleksą i było

naprawdę zawodowo. Słyszałem, że ktoś w Polandzie

robi coś takiego i jest podobno lepsze i tańsze od zagranicznych firm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie grywałem nigdy z tego typu ścianą akustyczną, wiem natomiast jak w prosty sposób wykonać takie cudo osobiście, zaoszczędzając przy tym sporą sumę.

Tego typu rozwiązania nie są wcale skomplikowane i powiedziałby wręcz, że banalnie proste.

- po pierwsze nabyć przeźroczyste pleksi o grubości minimum 6mm (grubość determinują tutaj dwie rzeczy: 1 stabilność konstrukcji - pleksa na dużej powierzchni ma tendencje do wyginania się; 2 stworzenie skutecznej izloacji akustycznej) wysokości około 180 do 200 cm. Szerkość materiału powinna być dobrana indywidualnie pod nasz zestaw

- w Poznaniu polecam firmę TUPLEX mieszczącą się na Starołęce

- uwaga zakup pleksy jest sporym wydatkiem i zarazem najwiekszym w całym przedsięwzięciu

- ściana z pleksi pełni funkcję parawanu akustycznego dlatego powinna kształtem i funkcjonalnością przypominać własnie parawan.

- kolejnym zakupem są zawiasy, oraz nogi które będą pełniły rolę stabilizatora naszej instalacji (tutaj możecie poszaleć z pomysłami) Osobiście sugeruję, aby zawiasy były wyjmowalne, mam tutaj na myśli fakt iż fajnie byłoby aby segmenty parawanu mogły się rozłączać chociażby do transportu.

- innym rozwiązaniem zamiast zawiasów są uszczelki (takie rozwiązania są w profesjonalnych instalacjach) niestety niemam pojęcia gdzie takowe można nabyć.

- ciekawe, delikatne, a zarazem pancerne zawiasy z aluminium można nabyć w firmie METAL-STOP . W tym samym miejscu można nabyć towar potrzebny do zrobienia lekkich i wytrzymałych nóg.

- zakupiona pleksi powinna być pocięta na segmenty (najlepiej równe) sugeruję nie wieksze niż metr szerokości i 2 metry wysokości, gdyż dzięki temu konstrukcja będzie bardziej stabilna. Moim zdaniem takich segmentów powinno być od 5 do 6.

- należy w części dolnej parawanu z pleksi zostawić ścięte narożniki dzięki czemu akustycy będą mogli przełożyć kable od mikrofonów.

- zasadniczo to wszystko. Połączyć do kupy i użytkować

ENJOY :)

post-5554-15035149800922_thumb.jpg

post-5554-15035149801122_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- innym rozwiązaniem zamiast zawiasów są uszczelki (takie rozwiązania są w profesjonalnych instalacjach) niestety niemam pojęcia gdzie takowe można nabyć.

 

kolejny rozwiazaniem jest silicon, w momencie gdy stawiasz taka sciane na stale. Przyznam szczerze ze nadal nie bardzo jestem w stanie znalezc zastosowanie takiej sciany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosolak - już biegnę z odpowiedzią - to co widzisz na załączonym obrazku to urzadzenie które zazwyczaj instaluje się na scenie (żadziej w studio i na sali prób, ale też można).

Głównym zadaniem parawanu akustycznego jest oddzielenie akustycznych instrumentów, które mogą wpływać niekorzystnie na inne mikrofony. Parawan akustyczny znacząco i skutecznie redukuje poziom dźwięku na scenie, dając większy komfort pracy artystom, jak również akustykom, nazywamy to "higieną akustyczną".

Parawany można używać również w studiu, np. tworząc kabiny do nagrywania wokalu lub dowolnie kształtując, dopasowując przestrzeń akustyczną dla różnych instrumentów.

Teraz jasne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wyczerpujaca wypowiedz ;) Mam do czynienia z "muzykowaniem" od okolo 7 lat ,ale nigdy nie spotkalem sie z takim parawanem. Bardzo mnie to zaciekawilo, no i przy okazji nauczylem sie nowego ,trudnego stwierdzenia "higiena akustyczna". Prosze czlowiek cale zycie sie uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

została tylko pominięta dość istotna kwestia - a mianowicie cena, jaką trzeba zapłacić za komfort i "higienę akustyczną",a cena ta niestety nie jest mała :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny oryginalnych parawanów akustycznych zaczynają się od tysiąca wzwyż nawet do kilku tysięcy złotych. W momencie gdy wykonujemy sami takowy parawan zamykamy się poniżej tysiąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sam zauważyłem, to właśnie posiada takie właściwości

i dlatego na dużej scenie słyszysz lepiej swoje akustyczne brzmienie bębnów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pleksi w tupleksie 6mm gruba kosztuje około 800 złotych w arkuszu 200cm x 300cm.

Co do własciwości pleksi Mr_shuffle powiedział wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co sam zauważyłem, to właśnie posiada takie właściwości

i dlatego na dużej scenie słyszysz lepiej swoje akustyczne brzmienie bębnów.

 

no wlasnie chodzi o to, ze jak dzwiek sie odbije, to do ciebie wroci i bedziesz we wlasym halasie i to mi nie odpowiiada. lepiej juz stelaz z wytlaczankami od jajek, tylko jakby to wygladalo :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej być we własnym hałasie niż słyszeć tylko jedny wielki hałas ze sceny. Nie musisz wtedy tak nap....... w te bębny.

Jeśli się nie słyszysz na scenie, to ciężko zagrać jakieś smaczki na przykład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze lepiej grac w sluchawkach? wytlumia jazgot ze sceny i mozesz sobie dowolne instrumety na nie wrzucic i jeszcze klika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przepadam za grą w słuchawkach. Czuję się wtedy za bardzo odizolowany od siebie samego. Jak już to zakładam, aby słyszeć tylko klika a cała reszta idzie z monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Tak wyszlo ze jestem tu nowy wiec sie przedstawie. Na bebnach gram juz ponad 20 lat z tego z 10 zawodowo (tak wyszlo - nie moja wina czy zasluga). Mnie tez nurtuje problem "nie mania" parawanu z plexi ale z zupelnie innych powodow, mianowicie gram duzo malych imprez a jak wiadomo bebny sa dosc glosnym instrumentem (zwlaszcza moje), poza tym jak cicho mozna grac??? Pojawiaja sie problemy z artykulacja o brzmieniu nie wspominajac... Gdybym sie odgrodzil pleksa moglbym grac nieco swobodniej. Wiem ze paru gostkow w Polsce uzywa takich parawanow. Koszt samorobki to faktycznie od 1000 wzwyz - taniej sie nie da...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta plexi nie ma oddzielic reszty sceny od perkusisty tylko PERKUSISTĘ od reszty sceny, bo jak obok was stoi np. koles z congami to jego mikrofony slysza tylko wasz zestaw, jesli nie ma plexi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko!! A gdyby z tej plexi zrobić coś w stylu klosza? :roll: Tzn. Perkusista byłby w przeźroczystym kwadracie?? Czy zdałoby to egzamin chcac nagrac dobrze gary?? Lub ćwiczać w bloku?? Bo dźwiek odbija sie od ścian!! Tylko jak bardzo one tłumia?? Czy ktos już próbował takiego rozwiązania??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze ty bys chyba umarl w srodku ;) po drugie w bloku to za malo tlumi. do gry w bloku teoretycznie da sie pokoik przystosowac, ale bys sobie normalne 'studyjne' pomieszczenie z pulapkami i pustymi scianami musial wybudowac. troche to zbyt kosztowne imho. najlepiej chyba kupic sobie set muffleheadow i grac na nich. wiem, ze to nie jest w 100% real, ale i tak daje baaaardzo duzo, zreszta jak kazde cwiczenie na padach itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
po pierwsze ty bys chyba umarl w srodku ;) .

 

Ok!! :biggrin: Rozumiem ale są jeszcze słuchawki dla robotników lub pracowników lotnisk!! :badgrin: Wieć w nich jesli coś. Inaczej po miesiacu byłbym głuchy!! :neutral: Gary można troszku wytłumić a w takim "pudle" to wtedy można grać?? Chodzi o to jak bardzo to tłumi?? I Czy można nagrywac w tym bębny czy będzie pogłos?? Bo dźwiek jest odbijany a nie pochłaniany!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nagrasz nic w pomieszczeniu z całkowitej pleksy gdyż dźwięk bedzie się w nim kotłował i będzie chaos. A to co pokazał Shalaq to sa pomieszczenia kombinowane i one sprawdziły by się do nagrywania, chociaż obawiam się, że i tak nie za dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...