Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

shalaq napisał/a:

barrok napisał/a:

Lepiej grać równo bez metronomu (ale z feelingiem) niż z metronomem (co czasami zabija feeling)

 

Jak sie nie umie grac, to zabija

 

 

Myśle, że jak się nie umie grać, to tym bardziej nie ma mowy o graniu z metronomem

 

Przecież o to chodzi, żeby się nauczyć grać, a metronom tylko w tym pomaga a nie szkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy pójdziesz do jakiegoś bardzo dobrego perkusisty uczyć się grać to ZAWSZE będziesz na początku grał z metronomem, żeby wyrobić równość grania. Granie z metronomem pomaga też w graniu z nut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i każdy Ci powie, że zacznij od wolniejszych temp.

 

 

A ja tu się nie zgodzę i mam nadzieję, że dzięki temu podyskutujemy o tym:)

No więc, jeśli metronom daje ci wolniejsze tempo, np 30bpm (0,5hz) czyli jeden klik na dwie sekundy, to masz wówczas więcej czasu pomiędzy każdym klikiem, większą przestrzeń, i musisz bardziej uważać kiedy nastąpi następny klik, żeby w niego wejść. Natomiast gdy masz tempo np 120bpm czyli 2 kliki na sekundę (2hz), co za tym idzie w 2 sekundy metronom kliknie ci cztery razy, i za każdym razem będziesz lepiej wiedział gdzie jesteś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz jakiś utwór dobrze ograny to tak na dobrą sprawę metronom tylko daje Ci tempo do jakiego masz grać i wiesz, że grasz równo, a znajomość utworu pozwala Ci na granie z feelingiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tu się nie zgodzę i mam nadzieję, że dzięki temu podyskutujemy o tym:)

No więc, jeśli metronom daje ci wolniejsze tempo, np 30bpm (0,5hz) czyli jeden klik na dwie sekundy, to masz wówczas więcej czasu pomiędzy każdym klikiem, większą przestrzeń, i musisz bardziej uważać kiedy nastąpi następny klik, żeby w niego wejść. Natomiast gdy masz tempo np 120bpm czyli 2 kliki na sekundę (2hz), co za tym idzie w 2 sekundy metronom kliknie ci cztery razy, i za każdym razem będziesz lepiej wiedział gdzie jesteś.

Chodzi o to, zeby wyczuc tempo 30, tak samo jak czujesz tempo 120. Granie w wolnym tempie to jak patrzenie na swoja gre pod mikroskopem. Kiedy wyczujesz tempo 30, latwiej jest wgrać się w mniejsza przestrzen miedzy nutami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shalaq,

zgadzam się z Tobą. To jest trudne, szczególnie kiedy gra się już jakiś czas.

 

Ale ogólnie rzecz ujmując, jestem bardzo za metronomem. Na początku były małe problemy ale w sumie szybko opanowałem klik w sposób wystarczający do poprawnego (równego) grania. Teraz wszystko gram z nim, ręce, nogi, zestaw. Na próbach też uczę chłopaków trafiania w punkt. Wychodzi coraz lepiej. Podsumowując, jestem fanem metronomu i uważam, że wyjdzie mi to na dobre np. w studiu.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tu się nie zgodzę... :badgrin: bo jak słuchasz muzyki to dźwięki są łagodniejsze bo się wszystko sumuję dając przyjemny sound a jak masz metronom nie najwyższej jakości który ma przerażający klik to np. ja na próbie po zagraniu jednego kawałka z metronomem prawię głuchnę albo boli mnie głowa :cry: no i jeszcze jak gram z dwiema słuchawkami w uszach to słabo słyszę zestaw i kumple się drą że za głośno gram :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A słuchawki jakie masz ?? Bo to one są tutaj winowajcą, a nie metronom ...

Odpowiednie słuchawki i odpowiednia głośność metronomu(co by uszy nie bolały bo jak w miarę równo grasz to go i tak nie słychać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no i jeszcze jak gram z dwiema słuchawkami w uszach to słabo słyszę zestaw i kumple się drą że za głośno gram :lol:

 

To po co tak nawalasz w te bębny? Nie sądzę, żeby to była wina słuchawek...

 

Niszczy. Jeżeli spróbujesz włożyć go do ucha.

Mistrz :lol:

 

Ja również jestem za metronomem. To on uczy wszystkich równego grania, trafiania w punkt. A ludzi, którzy go nie używają, bo "ciężko się z nim gra" kompletnie nie rozumiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metronom jest wspaniały, tyle powiem. Trzeba umieć grać do klika, choć trzeba przede wszystkim umieć grać pod innych muzyków, bo w końcu najważniejszym jest tworzenie muzyki, a nie granie jak robot i równe uderzenia do każdego "klik".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja się podziele kilkoma spostrzeżeniami,,,,

Przez jakies 9 lat metronom służył mi tylko i wyłącznie to wprawek werblowych, czy groovów, ale tylko do cwiczenia. Zmieniło to się od momentu gdy usłyszałem nagranie live, gdzie może było równo, ale tempo ok20-30 bpm większe, ze względu na stres treme itp. od tego momentu wszystkie próby gram z klikiem, tak samo jak koncerty. Na początku było kwadratowo, a na dzień dzisiejszy jest naturalnie. Klik w słuchawce traktuje jakby oddzielny instrument. Poza tym jeżeli gra się z jakimis samplami, arpedżiatorami itp. to nie widze innej opcji.

Moje spostrzeżenia odnosnie grania na żywo z klikiem prosze nie traktowac do muzyki jazzowej, improwizowanej itp. bo to inna bajka:)

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PrzemQdrummer ile czasu zajelo Ci przestawienie sie na gre z metronomem jesli chodzi o granie na zywo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm,,, po jakis 4 miesiącach,,, w tym czasie wszelkie proby gralem z metronomem z zespolem, także sam ogrywałem cały materiał z klikiem, pierwszy koncert to była straszna spina,,, bardziej myslalem o kliku niz o tym co się działo wokół, obecnie klik troche sciszyłem w porównaniu do początkowego grania,,, ważne jest by dostosowac sobie odpowiednio brzmienie klika- czułosc, barwe, glosnosc. Piszczący, głosny klik potrafi wkurzyc i otępic sluch

Dostałem właśnie zgrywke z live i w porównaniu do tego co działo się wcześniej nie ma porównania,,,

generalnie polecam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mogę powiedzięc.... jak perkusista nie gra z metronomem to nie jest perkusistą. Wiadomo, że początki są trudne, ale potem to już tylko z górki. Sam ćwicze z metronomem wprawki, nagrywam i gram z clikiem koncerty. Jak już pogracie długo z tą maszynką to nie bedzięcie jej słyszeć. Co do słuchawek polecam Vic Firth'a - bębny brzmią w nich o niebo lepiej, a metronom nie musi masakrycznie głosno, bo ucinają sporo db:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje krótkie doświadczenia są takie

nigdy z tym nie grałem ale kilka razy próbowałem zawsze mnie irytował

pierwsze wejscie do studia i mus korzystania z tego spowodował wielki stres, mylił mnie ten metronom

drugie nagrywanie [nadal bez uprzednich ćwiczeń z metronomem] przed każdym kawałkiem chwile posłuchałem kliku, wczułem sie spokojnie w tempo, pograłem coś i już bezproblemowo nagrałem wszystkie utwory, każdy ma swoje tempo, jeden utwór ma nawet zmianę tempa więc grałem z guitar pro.

Dałem rade, ale teraz wiem że żeby sie nie denerwować w przyszłości to muszę z nim poćwiczyć

 

Macie jakąś metodę na koncerty żeby:

nie grać koncertu z klikiem bo mi sie to nie podoba

ale jednak mieć jakiś wzorzec prędkości żeby utwór w dobrym tempie przynajmniej zacząć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dość szybko zacząłem grać ze znajomym gitarzystą - po tygodniu grania. Pod czas coverowania np.paranoid czy hearth shaped box przejscia po bębnach wychodzą gładko,bo mam te utwory że tak powiem "osłuchane".Jednak kiedy chcę przejść podczas jamowania,to nie trafiam w rytm :doubt: .Metronom jest wstanie mi z tym pomóc ? W tym temacie ktoś napisał,że do muzyki improwizowanej to się nie nadaje.Więc jestem rozdarty.

 

EDIT: Seth,czytaj cały tekst i staraj się go zrozumieć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw wrzuc tempo 70. i graj na werblu lub padzie polnuty, cwierc nuty triole szesnastki sekstole na werblu. jesli w tempie 70 umiesz te wartosci polaczyc to sukcesywnie zwiekszaj tempo graj paradidle pojedyncze podwojne jesli uznasz ze potrafisz na werblu/padzie grac z metronomem zabierz sie za rytmy ja taki sposob obralem na poczatku mojej "kariery" bebniarskiej i bardzo milo sie gra teraz z metronomem:) eddy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy na forum, więc witam wszystkich użytkowników! :smile:

Od dłuższego czasu gram z metronomem i nie mam z nim w sumie problemów. Bardzo szybko wyłapałem "o co chodzi" i teraz jak ćwiczę w domu na zestawie elektronicznym to robię to tylko z metronomem. Jest jak mój wierny kompan i towarzysz podczas ćwiczeń.

 

Tylko mam pewien problem z "Seek & Destroy" Metalliki. Otóż pierwszą część kawałka gram bez żadnych problemów. Natomiast ten moment, który zaczyna się od 3:11 sprawia mi problem. Nie potrafię zagrać go równo z klikiem. Tempo utworu wynosi 140 i z tego co widziałem, nie ulega zmianie przez cały kawałek. Jakbyście mogli mi pomóc i powiedzieć kiedy mam uderzać w który z bębnów. Bo pierwsza część, że tak napiszę, idzie w bardzo prostej, tradycyjnej sekwencji:

 

1 - 2 - 3 - 4

s - w - s - w

 

s - stopa, w - werbel

 

Oczywiście rytm jest bardziej skomplikowany, tylko starałem pokazać się Wam to w miarę czytelnie i wizualnie.

Z góry wielkie dzięki za pomoc! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy masz to tego nuty, a jak nie to spróbuj sobie rozpisać co ten bębniarz tam gra dopisać 1, 2,3,4 jak tyka metronom, i spróbować zagrać dużo wolniej licząc raz i dwa i itd. wtedy nie powinieneś się zgubić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...